Gorzi Academy of Performance AB
Gorzi Academy of Performance AB har organisationsnummer 559528-5262 (5595285262)
Aktiebolag • Org.nr: 559528-5262
Om företaget
Gorzi Academy of Performance AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tullinge. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Företaget bedriver även verksamhet inom sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Gorzi Academy of Performance AB 125 607 kr och redovisade ett resultat på 41 946 kr. Rörelsemarginalen var 57,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,9 procent). Soliditeten var 33,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,9 procent). Kassalikviditeten var 114,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 346,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,9 procent | 8,9 procent | -1,7 procent till 24,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 57,9 procent | 8,8 procent | -1,4 procent till 24,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,1 procent | 69,9 procent | 46,7 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,4 procent | 346,1 procent | 170,4 procent till 665,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 procent | 16,3 procent | -12,1 procent till 49,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 323 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 280 av 418 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 45 121 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 80 391 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 241 622 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Askvägen 52, Tullinge14652 Tullinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Askvägen 52, Tullinge som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom personlig träning, övervakning av fysisk kondition och prestationsutveckling för individer, idrottslag och personer med särskilda behov (inklusive NPF och äldre), samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 125 607 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 893 kr |
| Rörelseresultat | 72 714 kr |
| Ränteintäkter | 28 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 72 742 kr |
| Bokslutsdispositioner | -19 734 kr |
| Skatt | 11 062 kr |
| Årets resultat | 41 946 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 70 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 70 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 132 323 kr |
| Kortfristiga fordringar | 68 894 kr |
| Kassa och bank | 63 429 kr |
| Summa tillgångar | 202 323 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 66 946 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 41 946 kr |
| Obeskattade reserver | 19 734 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 643 kr |
| Leverantörsskulder | 88 000 kr |
| Skatteskulder | 11 062 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 581 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 202 323 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver personlig träning, övervakning av fysisk kondition och prestationsutveckling för individer, idrottslag och personer med särskilda behov (inklusive NPF och äldre). Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Bolaget registrerades 2025-04-23. Under året har bolaget utfört uppdrag åt idrottsföreningar, en akademi och Karolinska Institutet. Från september 2025 hyr bolaget ett förråd i Tullinge för träningsutrustning. I mars 2026 förvärvades en personbil samt tränings- och kontorsutrustning.
Företrädare
- Ali G
Undertecknad i Spånga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gorzi Academy of Performance AB för organisationsnummer?
Gorzi Academy of Performance AB har organisationsnummer 559528-5262 (5595285262).
Var ligger Gorzi Academy of Performance AB?
Gorzi Academy of Performance AB har sin registrerade adress Askvägen 52, Tullinge, 14652 Tullinge.
Vilken bransch är Gorzi Academy of Performance AB verksamt i?
Gorzi Academy of Performance AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gorzi Academy of Performance AB?
Gorzi Academy of Performance AB hade en nettoomsättning på 125 607 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-04-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.