Brändabacken Fastighet AB
Brändabacken Fastighet AB har organisationsnummer 559533-5166 (5595335166)
Aktiebolag • Org.nr: 559533-5166
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGemla
Om företaget
Brändabacken Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gemla. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Brändabacken Fastighet AB 458 336 kr och redovisade ett resultat på 33 099 kr. Rörelsemarginalen var 56,2 procent, över branschens median (median 40,2 procent). Soliditeten var 1,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 824,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,2 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,8 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 824,8 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 57,0 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 992 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 63 av 75 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Växjö.
- Plats 1 354 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 2 555 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 194 770 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brända backen 535573 Gemla
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Brända backen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av verksamhetslokaler.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 458 336 kr |
| Övriga externa kostnader | 149 127 kr |
| Avskrivningar | 51 456 kr |
| Rörelseresultat | 257 753 kr |
| Räntekostnader | 137 599 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 120 154 kr |
| Bokslutsdispositioner | -78 469 kr |
| Skatt | 8 586 kr |
| Årets resultat | 33 099 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 1 529 309 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 529 309 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 762 508 kr |
| Kortfristiga fordringar | 292 410 kr |
| Kassa och bank | 1 470 098 kr |
| Summa tillgångar | 3 291 817 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 58 099 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 33 099 kr |
| Obeskattade reserver | 78 469 kr |
| Kortfristiga skulder | 213 699 kr |
| Skatteskulder | 8 190 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 523 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 291 817 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är ett nystartat fastighetsbolag som hyr ut industrilokaler inkl kontor.
Detta är det första verksamhetsåret där bolaget har förvärvat fastigheten Växjö Getaskärv 2:5 och hyr ut samtliga lokaler till företag inom BiWi koncernen.
Företrädare
- Patric M (styrelseordförande)
- Mathias W (styrelseledamot)
- Clas B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brändabacken Fastighet AB för organisationsnummer?
Brändabacken Fastighet AB har organisationsnummer 559533-5166 (5595335166).
Var ligger Brändabacken Fastighet AB?
Brändabacken Fastighet AB har sin registrerade adress Brända backen 5, 35573 Gemla.
Vilken bransch är Brändabacken Fastighet AB verksamt i?
Brändabacken Fastighet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brändabacken Fastighet AB?
Brändabacken Fastighet AB hade en nettoomsättning på 458 336 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-06-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.