Sinnerlig AB

Sinnerlig AB har organisationsnummer 559533-7428 (5595337428)

Aktiebolag • Org.nr: 559533-7428

Annan övrig utbildningVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2025Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Sinnerlig AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig utbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85599). Sidoverksamheter inkluderar grafisk design och visuell kommunikation, konsultverksamhet avseende företags organisation, arrangemang av kongresser och mässor och ljudinspelning och musikutgivning.

Ekonomi

102 000 krOmsättning
56 294 krÅrets resultat
0Antal anställda
77 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Sinnerlig AB 102 000 kr och redovisade ett resultat på 56 294 kr. Rörelsemarginalen var 69,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,1 procent). Soliditeten var 77,0 procent, över branschens median (median 62,9 procent). Kassalikviditeten var 435,2 procent, över branschens median (median 277,8 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal69,5 procent11,1 procent-0,7 procent till 35,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal69,6 procent11,0 procent-0,4 procent till 35,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet77,0 procent62,9 procent37,8 procent till 83,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet435,2 procent277,8 procent151,7 procent till 610,7 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital69,2 procent10,2 procent-13,7 procent till 45,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 796 av 1 211 aktiebolag inom annan övrig utbildning.
  • Plats 10 av 17 aktiebolag inom annan övrig utbildning med säte i Västerås.
  • Plats 3 471 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 5 261 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 246 673 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Bågevägen 5, lgh 1001
72218 Västerås

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Bågevägen 5, lgh 1001 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Verksam inom branscherna personlig utveckling, hälsa och livsstil. Företaget erbjuder coachande samtal, utbildningar och praktiker för välmående, både fysiskt och digitalt. Verksamheten omfattar även detaljhandel av livsstilsrelaterade produkter, så som föremål kopplade till välmående och inre utveckling. Försäljningen sker i butik och via digitala kanaler. Företaget verkar med en helhetssyn på människan och strävar efter att skapa hållbara och meningsfulla upplevelser för sina kunder.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning102 489 kr
Övriga externa kostnader27 835 kr
Personalkostnader3 760 kr
Rörelseresultat70 894 kr
Ränteintäkter3 kr
Resultat efter finansiella poster70 897 kr
Skatt14 603 kr
Årets resultat56 294 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Omsättningstillgångar105 549 kr
Kortfristiga fordringar2 694 kr
Kassa och bank102 855 kr
Summa tillgångar105 549 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital81 294 kr
Aktiekapital25 000 kr
Årets resultat56 294 kr
Kortfristiga skulder24 255 kr
Leverantörsskulder500 kr
Skatteskulder6 023 kr
Övriga kortfristiga skulder12 232 kr
Summa eget kapital och skulder105 549 kr

Företrädare

  • Madelene B

Undertecknad i Västerås 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2025-06-09
Registrerat hos Bolagsverket
Sinnerlig AB
2025-06-13
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Sinnerlig AB för organisationsnummer?

Sinnerlig AB har organisationsnummer 559533-7428 (5595337428).

Var ligger Sinnerlig AB?

Sinnerlig AB har sin registrerade adress Bågevägen 5, lgh 1001, 72218 Västerås.

Vilken bransch är Sinnerlig AB verksamt i?

Sinnerlig AB är registrerat i branschen annan övrig utbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Sinnerlig AB?

Sinnerlig AB hade en nettoomsättning på 102 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2025-06-09
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar