M&I hemfix och bygg AB
M&I hemfix och bygg AB har organisationsnummer 559534-6924 (5595346924)
Aktiebolag • Org.nr: 559534-6924
Om företaget
M&I hemfix och bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Habo. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M&I hemfix och bygg AB 142 597 kr och redovisade ett resultat på 77 229 kr. Rörelsemarginalen var 68,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 70,0 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 333,7 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,4 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 68,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 333,7 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 75,5 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 143 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 455 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 71 av 79 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Jönköping.
- Plats 3 055 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 6 498 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 238 356 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hökgatan 41c/o c/o Habo
56633 Habo
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 142 597 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 143 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 856 kr |
| Rörelseresultat | 97 598 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 97 598 kr |
| Skatt | 20 369 kr |
| Årets resultat | 77 229 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 145 970 kr |
| Kortfristiga fordringar | 57 422 kr |
| Kassa och bank | 88 548 kr |
| Summa tillgångar | 145 970 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 102 229 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 77 229 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 741 kr |
| Skatteskulder | 20 369 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 271 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 145 970 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Habo.
Företrädare
- Simon S (styrelseledamot)
Undertecknad i Habo 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M&I hemfix och bygg AB för organisationsnummer?
M&I hemfix och bygg AB har organisationsnummer 559534-6924 (5595346924).
Var ligger M&I hemfix och bygg AB?
M&I hemfix och bygg AB har sin registrerade adress Hökgatan 41, 56633 Habo.
Vilken bransch är M&I hemfix och bygg AB verksamt i?
M&I hemfix och bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M&I hemfix och bygg AB?
M&I hemfix och bygg AB hade en nettoomsättning på 142 597 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M&I hemfix och bygg AB?
M&I hemfix och bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår M&I hemfix och bygg AB någon utdelning?
Styrelsen i M&I hemfix och bygg AB föreslog en utdelning på 30 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-06-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.