Einehags Rörinstallationer & Svets AB
Einehags Rörinstallationer & Svets AB har organisationsnummer 559542-3723 (5595423723)
Aktiebolag • Org.nr: 559542-3723
Om företaget
Einehags Rörinstallationer & Svets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Härryda. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Einehags Rörinstallationer & Svets AB 1 152 000 kr och redovisade ett resultat på 345 725 kr. Rörelsemarginalen var 37,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,6 procent). Soliditeten var 67,0 procent, över branschens median (median 54,1 procent). Kassalikviditeten var 303,2 procent, över branschens median (median 228,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,8 procent | 7,6 procent | 1,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,8 procent | 7,5 procent | 2,1 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,0 procent | 54,1 procent | 38,4 procent till 73,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 303,2 procent | 228,0 procent | 149,6 procent till 420,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 procent | 24,5 procent | 4,6 procent till 48,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 152 000 kr | 1 956 000 kr | 1 095 000 kr till 2 713 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 432 000 kr | 626 000 kr | 434 000 kr till 782 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 830 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 13 av 17 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Härryda.
- Plats 518 av 1 257 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 22 234 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 133 412 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Risbacka skogsväg 643894 Härryda
Verksamhetsbeskrivning
Rörläggare med inriktning service och underhåll inom vvs samt nyinstallation av vvs produkter. Svetsning av rörledningar med licens på både svart- och rostfritt stål. Inom fastigheter och industri.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 152 428 kr |
| Övriga externa kostnader | 152 381 kr |
| Personalkostnader | 432 229 kr |
| Rörelseresultat | 435 730 kr |
| Ränteintäkter | 274 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 436 004 kr |
| Skatt | 90 279 kr |
| Årets resultat | 345 725 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 553 172 kr |
| Kortfristiga fordringar | 283 068 kr |
| Kassa och bank | 270 104 kr |
| Summa tillgångar | 553 172 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 370 725 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr |
| Årets resultat | 345 725 kr |
| Kortfristiga skulder | 182 447 kr |
| Leverantörsskulder | 36 695 kr |
| Skatteskulder | 90 279 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 473 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 553 172 kr |
Företrädare
- Martin Andréas Johannes E (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Einehags Rörinstallationer & Svets AB för organisationsnummer?
Einehags Rörinstallationer & Svets AB har organisationsnummer 559542-3723 (5595423723).
Var ligger Einehags Rörinstallationer & Svets AB?
Einehags Rörinstallationer & Svets AB har sin registrerade adress Risbacka skogsväg 6, 43894 Härryda.
Vilken bransch är Einehags Rörinstallationer & Svets AB verksamt i?
Einehags Rörinstallationer & Svets AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Einehags Rörinstallationer & Svets AB?
Einehags Rörinstallationer & Svets AB hade en nettoomsättning på 1 152 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Einehags Rörinstallationer & Svets AB?
Einehags Rörinstallationer & Svets AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.