Ideavelop Consulting AB
Ideavelop Consulting AB har organisationsnummer 556106-7298 (5561067298)
Aktiebolag • Org.nr: 556106-7298
Om företaget
Ideavelop Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 60 år sedan registreringen 1966. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 296 651 kr räkenskapsåret 2025 (367 588 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ideavelop Consulting AB 296 651 kr och redovisade ett resultat på -56 941 kr. Rörelsemarginalen var -19,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,5 procent). Soliditeten var 84,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 672,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,1 procent | 6,5 procent | 1,2 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -19,2 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,1 procent | 49,2 procent | 28,3 procent till 69,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 672,5 procent | 215,0 procent | 136,7 procent till 382,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -60,6 procent | 25,5 procent | 1,8 procent till 58,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -19,3 procent | 8,3 procent | -13,2 procent till 37,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 266 av 1 425 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
- Plats 145 av 173 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 39 847 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 71 142 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 214 057 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 1,2 procent | 15,3 procent | 20,6 procent | -19,1 procent |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 1,1 procent | 15,4 procent | 20,6 procent | -19,2 procent |
| Soliditet | 45,3 procent | 56,4 procent | 63,9 procent | 83,5 procent | 84,1 procent |
| Kassalikviditet | 178,7 procent | 210,8 procent | 276,9 procent | 618,7 procent | 672,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 3,4 procent | 54,5 procent | 28,8 procent | -60,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -20,7 procent | 98,7 procent | -67,0 procent | -19,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västbergavägen 43,c/o Kubbegatan 9 Björn Eriksson
12630 Hägersten
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Västbergavägen 43, som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara konsultation inom ventilation, dataprogrammering och IT kommunikation samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 43330Golv- och väggbeläggningsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 706 961 kr | 560 524 kr | 1 113 720 kr | 367 588 kr | 296 651 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 471 074 kr | 141 090 kr | 214 450 kr | 18 150 kr | 18 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 119 442 kr | 132 425 kr | 128 244 kr | 73 877 kr | 52 473 kr |
| Personalkostnader | 86 962 kr | 35 682 kr | 133 544 kr | 55 390 kr | 152 950 kr |
| Avskrivningar | 1 178 kr | 2 544 kr | 2 544 kr | 2 544 kr | 2 544 kr |
| Rörelseresultat | 28 305 kr | 6 763 kr | 170 751 kr | 75 739 kr | -56 746 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 380 kr | 14 kr | 71 kr |
| Räntekostnader | 90 kr | 412 kr | 17 kr | 33 kr | 266 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 215 kr | 6 355 kr | 171 114 kr | 75 720 kr | -56 941 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 638 kr | -127 kr | 674 kr | 725 kr | 0 kr |
| Skatt | 5 320 kr | 1 365 kr | 35 308 kr | 15 794 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 20 257 kr | 4 863 kr | 136 480 kr | 60 651 kr | -56 941 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 542 kr | 26 488 kr | 6 454 kr | 3 910 kr | 1 366 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 542 kr | 26 488 kr | 6 454 kr | 3 910 kr | 1 366 kr |
| Omsättningstillgångar | 295 163 kr | 228 378 kr | 384 893 kr | 248 519 kr | 110 364 kr |
| Kortfristiga fordringar | 277 406 kr | 56 514 kr | 349 750 kr | 113 806 kr | 35 048 kr |
| Kassa och bank | 17 757 kr | 171 864 kr | 35 143 kr | 134 713 kr | 75 316 kr |
| Summa tillgångar | 306 705 kr | 254 866 kr | 391 347 kr | 252 429 kr | 111 730 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 138 898 kr | 143 762 kr | 250 242 kr | 210 893 kr | 93 953 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 641 kr | 27 899 kr | 2 762 kr | 39 242 kr | 39 894 kr |
| Årets resultat | 20 257 kr | 4 863 kr | 136 480 kr | 60 651 kr | -56 941 kr |
| Obeskattade reserver | 2 639 kr | 2 765 kr | 2 091 kr | 1 367 kr | 1 366 kr |
| Kortfristiga skulder | 165 168 kr | 108 339 kr | 139 014 kr | 40 169 kr | 16 411 kr |
| Leverantörsskulder | 51 423 kr | 78 448 kr | 85 261 kr | 15 580 kr | 8 179 kr |
| Skatteskulder | 20 625 kr | -22 439 kr | 11 504 kr | 1 330 kr | -35 596 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 620 kr | 48 830 kr | 37 249 kr | 18 259 kr | 43 828 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 306 705 kr | 254 866 kr | 391 347 kr | 252 429 kr | 111 730 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom ventilation, dataprogrammering och IT kommunikation. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Björn E
Undertecknad i Sköndal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ideavelop Consulting AB för organisationsnummer?
Ideavelop Consulting AB har organisationsnummer 556106-7298 (5561067298).
Var ligger Ideavelop Consulting AB?
Ideavelop Consulting AB har sin registrerade adress Västbergavägen 43,, 12630 Hägersten.
Vilken bransch är Ideavelop Consulting AB verksamt i?
Ideavelop Consulting AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ideavelop Consulting AB?
Ideavelop Consulting AB hade en nettoomsättning på 296 651 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1966-11-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.