
Miramix AB
Miramix AB har organisationsnummer 556786-9960 (5567869960)
Aktiebolag • Org.nr: 556786-9960
Om företaget
Miramix AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som rivning av hus och byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43110). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som demolition contractor. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 17 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 11 614 000 kr räkenskapsåret 2025 (11 345 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Miramix AB 11 614 000 kr och redovisade ett resultat på -1 322 826 kr. Rörelsemarginalen var -10,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,9 procent). Soliditeten var -30,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 27,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,3 procent | 5,9 procent | -0,8 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,4 procent | 5,5 procent | -0,9 procent till 14,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -30,4 procent | 49,1 procent | 23,8 procent till 76,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 27,2 procent | 191,1 procent | 116,4 procent till 367,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,4 procent | 8,2 procent | -20,0 procent till 64,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 161 000 kr | 983 000 kr | 626 000 kr till 1 421 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 767 000 kr | 510 000 kr | 310 000 kr till 659 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 33 av 250 aktiebolag inom rivning av hus och byggnader.
- Plats 5 av 40 aktiebolag inom rivning av hus och byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 3 554 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 5 330 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 17 193 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | -8,0 procent | -10,3 procent |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | -9,5 procent | -11,4 procent |
| Soliditet | 10,6 procent | 2,5 procent | -30,4 procent |
| Kassalikviditet | 82,3 procent | 44,6 procent | 27,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 procent | -613,8 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -22,4 procent | 2,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 329 000 kr | 1 031 000 kr | 1 161 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 648 000 kr | 631 000 kr | 767 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västbergavägen 4312630 Hägersten
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Västbergavägen 43 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rivningsarbeten, håltagning, byggarbeten, sanering och fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 617 637 kr | 11 344 946 kr | 11 614 265 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 98 879 kr | 124 936 kr | 3 305 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 214 545 kr | 1 825 871 kr | 1 351 110 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 207 398 kr | 2 980 082 kr | 3 228 198 kr |
| Personalkostnader | 7 123 376 kr | 6 937 515 kr | 7 673 413 kr |
| Avskrivningar | 717 152 kr | 637 270 kr | 562 713 kr |
| Rörelseresultat | 1 454 045 kr | -910 856 kr | -1 197 864 kr |
| Ränteintäkter | 968 kr | 484 kr | 11 957 kr |
| Räntekostnader | 219 763 kr | 166 494 kr | 136 919 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 235 250 kr | -1 076 866 kr | -1 322 826 kr |
| Bokslutsdispositioner | -320 000 kr | 320 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 198 289 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 716 961 kr | -756 866 kr | -1 322 826 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 4 037 617 kr | 3 356 803 kr | 2 794 090 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 737 617 kr | 3 056 803 kr | 2 494 090 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 241 871 kr | 1 518 514 kr | 1 155 476 kr |
| Varulager | 71 842 kr | 57 340 kr | 57 576 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 282 974 kr | 1 320 898 kr | 891 449 kr |
| Kassa och bank | 1 887 055 kr | 140 276 kr | 206 451 kr |
| Summa tillgångar | 8 279 488 kr | 4 875 317 kr | 3 949 566 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 880 167 kr | 123 301 kr | -1 199 524 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 63 206 kr | 780 167 kr | 23 302 kr |
| Årets resultat | 716 961 kr | -756 866 kr | -1 322 826 kr |
| Obeskattade reserver | 320 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 5 066 188 kr | 3 279 289 kr | 4 029 745 kr |
| Leverantörsskulder | 931 069 kr | 298 509 kr | 553 976 kr |
| Skatteskulder | 160 219 kr | 121 940 kr | 28 563 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 428 970 kr | 594 270 kr | 438 314 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 279 488 kr | 4 875 317 kr | 3 949 566 kr |
Ur årsredovisningen
En kontrollbalansräkning har upprättats per 2026-02-28, vilken visar att det egna kapitalet uppgår till 297
Företrädare
- Andrei A (ordförande, verkställande direktör)
- Alexsandr Z
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Miramix AB för organisationsnummer?
Miramix AB har organisationsnummer 556786-9960 (5567869960).
Var ligger Miramix AB?
Miramix AB har sin registrerade adress Västbergavägen 43, 12630 Hägersten.
Vilken bransch är Miramix AB verksamt i?
Miramix AB är registrerat i branschen rivning av hus och byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Miramix AB?
Miramix AB hade en nettoomsättning på 11 614 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Miramix AB?
Miramix AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.