Sörman & Holm Rör Aktiebolag
Sörman & Holm Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556184-6006 (5561846006)
Aktiebolag • Org.nr: 556184-6006
Om företaget
Sörman & Holm Rör Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Trångsund. Bolaget har en lång historia och har varit aktivt i över 53 år sedan registreringen 1973. Huvudverksamheten klassificeras som förskoleutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85100). Sidoverksamheter inkluderar värme- och sanitetsarbeten, huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål, byggande av bostadshus och andra byggnader och livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 960 212 kr räkenskapsåret 2025 (735 610 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sörman & Holm Rör Aktiebolag 960 212 kr och redovisade ett resultat på 20 958 kr. Rörelsemarginalen var 3,0 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 89,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,9 procent). Kassalikviditeten var 851,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 182,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,0 procent | 5,2 procent | 0,7 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 5,0 procent | 0,4 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,1 procent | 46,9 procent | 27,6 procent till 68,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 851,5 procent | 182,2 procent | 112,6 procent till 313,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 9,7 procent | 0,0 procent till 37,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,5 procent | 1,9 procent | -4,0 procent till 10,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | 744 000 kr | 641 000 kr till 865 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 280 000 kr | 527 000 kr | 469 000 kr till 600 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 169 av 213 aktiebolag inom förskoleutbildning.
- Plats 36 av 48 aktiebolag inom förskoleutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 27 380 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 49 133 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 148 450 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,4 procent | 7,4 procent | -5,4 procent | -18,3 procent | 3,0 procent |
| Vinstmarginal | 5,4 procent | 3,9 procent | 2,9 procent | 0,8 procent | 2,9 procent |
| Soliditet | 89,0 procent | 95,3 procent | 96,3 procent | 95,3 procent | 89,1 procent |
| Kassalikviditet | 875,3 procent | 3063,2 procent | 4994,6 procent | 3082,4 procent | 851,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 0,2 procent | 0,3 procent | 0,1 procent | 0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,0 procent | 21,1 procent | -10,1 procent | 30,5 procent |
| Omsättning per anställd | 750 000 kr | 676 000 kr | 818 000 kr | 736 000 kr | 960 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 96 000 kr | 185 000 kr | 147 000 kr | 300 000 kr | 280 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Essvägen 1614266 Trångsund
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Essvägen 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rörinstallationer, byggnadsverksamhet, handel med värdepapper och annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva stenarbeten i natursten. Bolaget skall bedriva nybyggnation av bostäder. Bolaget skall bedriva försäljning av livsmedel, matvaror och tillbehör. Bolaget skall bedriva förskoleverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 750 438 kr | 675 631 kr | 817 934 kr | 735 610 kr | 960 212 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 723 kr | 2 816 kr | 0 kr | 1 933 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 313 270 kr | 198 426 kr | 422 173 kr | 297 206 kr | 421 076 kr |
| Övriga externa kostnader | 209 732 kr | 220 303 kr | 266 470 kr | 249 322 kr | 201 730 kr |
| Personalkostnader | 95 960 kr | 184 680 kr | 147 369 kr | 300 294 kr | 280 297 kr |
| Avskrivningar | 24 980 kr | 24 980 kr | 24 980 kr | 24 980 kr | 24 980 kr |
| Rörelseresultat | 108 219 kr | 50 058 kr | -43 838 kr | -134 259 kr | 29 089 kr |
| Ränteintäkter | 258 kr | 0 kr | 71 810 kr | 146 559 kr | 96 199 kr |
| Räntekostnader | 359 kr | 5 455 kr | 245 kr | 741 kr | 93 536 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 40 607 kr | 26 368 kr | 23 943 kr | 5 699 kr | 28 248 kr |
| Skatt | 22 618 kr | 10 627 kr | 6 089 kr | 2 222 kr | 7 290 kr |
| Årets resultat | 17 989 kr | 15 741 kr | 17 854 kr | 3 477 kr | 20 958 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 419 957 kr | 1 376 732 kr | 1 478 742 kr | 1 471 250 kr | 1 769 704 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 290 786 kr | 1 265 806 kr | 1 371 601 kr | 1 369 968 kr | 1 671 926 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 129 171 kr | 110 926 kr | 107 141 kr | 101 282 kr | 97 778 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 758 014 kr | 5 341 709 kr | 5 189 396 kr | 5 267 351 kr | 5 460 190 kr |
| Varulager | 91 975 kr | 71 300 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 653 891 kr | 129 450 kr | 152 591 kr | 24 395 kr | 104 371 kr |
| Kassa och bank | 5 012 148 kr | 5 140 959 kr | 5 036 805 kr | 5 242 956 kr | 5 355 819 kr |
| Summa tillgångar | 7 177 971 kr | 6 718 441 kr | 6 668 138 kr | 6 738 601 kr | 7 229 894 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 6 384 950 kr | 6 400 691 kr | 6 418 545 kr | 6 422 022 kr | 6 442 980 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 246 961 kr | 6 264 950 kr | 6 280 691 kr | 6 298 545 kr | 6 302 022 kr |
| Årets resultat | 17 989 kr | 15 741 kr | 17 854 kr | 3 477 kr | 20 958 kr |
| Kortfristiga skulder | 647 329 kr | 172 058 kr | 103 901 kr | 170 887 kr | 641 222 kr |
| Leverantörsskulder | 82 805 kr | 51 853 kr | 38 919 kr | 28 163 kr | 484 992 kr |
| Skatteskulder | 542 495 kr | 28 801 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 510 kr | 53 700 kr | 49 272 kr | 142 724 kr | 156 230 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 177 971 kr | 6 718 441 kr | 6 668 138 kr | 6 738 601 kr | 7 229 894 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva rörinstallationer, byggnadsverksamhet, handel med värdepapper och annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva stenarbeten i natursten. Bolaget skall bedriva nybyggnation av bostäder. Bolaget skall bedriva försäljning av livsmedel, matvaror och tillbehör. Bolaget skall bedriva förskoleverksamhet. Bolaget har inte bedrivit försäljning av livsmedel eller bedrivit någon förskoleverksamhet under året.
1
Företrädare
- Per Einar S
- Per Mikael S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sörman & Holm Rör Aktiebolag för organisationsnummer?
Sörman & Holm Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556184-6006 (5561846006).
Var ligger Sörman & Holm Rör Aktiebolag?
Sörman & Holm Rör Aktiebolag har sin registrerade adress Essvägen 16, 14266 Trångsund.
Vilken bransch är Sörman & Holm Rör Aktiebolag verksamt i?
Sörman & Holm Rör Aktiebolag är registrerat i branschen förskoleutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sörman & Holm Rör Aktiebolag?
Sörman & Holm Rör Aktiebolag hade en nettoomsättning på 960 212 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sörman & Holm Rör Aktiebolag?
Sörman & Holm Rör Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1973-10-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.