Nexplay AB
Nexplay AB har organisationsnummer 556246-1409 (5562461409)
Aktiebolag • Org.nr: 556246-1409
Om företaget
Nexplay AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trångsund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 42 års verksamhet sedan 1984. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom produktion av film, video och tv-program.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nexplay AB 0 kr och redovisade ett resultat på -1 710 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 8836800,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8836800,0 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 954 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 87 av 97 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Huddinge.
- Plats 2 773 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,6 procent | 71,1 procent | 70,8 procent | 70,9 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 393,9 procent | 346,0 procent | 342,6 procent | 343,9 procent | 8836800,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,5 procent | -3,7 procent | -10,5 procent | -0,1 procent | -1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -77,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Essvägen 1614266 Trångsund
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Essvägen 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, handel med varor och tjänster inom tekniksektorn, it-sektorn och byggsektorn. Filmproduktion IT. Ombyggnad och tillbyggnad av bostadshus. Nyproduktion av bostadshus. Handel med värdepapper. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 324 491 kr | 202 370 kr | 46 584 kr | 57 425 kr | 16 787 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 17 550 kr | 15 356 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 185 866 kr | 27 876 kr | 4 739 kr | 2 817 kr | 2 767 kr | 63 kr | 1 302 kr |
| Personalkostnader | 115 646 kr | 114 386 kr | -8 952 kr | 58 299 kr | 23 394 kr | 0 kr | 370 kr |
| Rörelseresultat | 5 429 kr | 44 752 kr | 50 797 kr | -3 691 kr | -9 374 kr | -63 kr | -1 672 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 15 644 kr | 2 297 kr | 2 kr | 4 kr | 53 kr | 12 kr | 38 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 215 kr | 42 455 kr | 50 795 kr | -3 695 kr | -9 427 kr | -75 kr | -1 710 kr |
| Årets resultat | -10 215 kr | 42 455 kr | 50 795 kr | -3 695 kr | -9 427 kr | -75 kr | -1 710 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 123 577 kr | 130 357 kr | 192 022 kr | 140 063 kr | 127 320 kr | 127 016 kr | 88 368 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 45 029 kr | 10 613 kr | 66 203 kr | 14 135 kr | 0 kr | - | - |
| Kassa och bank | 78 548 kr | 119 744 kr | 125 819 kr | 125 928 kr | 127 320 kr | 127 016 kr | 88 368 kr |
| Summa tillgångar | 123 577 kr | 130 357 kr | 192 022 kr | 140 063 kr | 127 320 kr | 127 016 kr | 88 368 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 025 kr | 92 480 kr | 143 275 kr | 99 580 kr | 90 153 kr | 90 077 kr | 88 367 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -39 760 kr | -49 975 kr | -7 520 kr | 3 275 kr | -420 kr | -9 848 kr | -9 923 kr |
| Årets resultat | -10 215 kr | 42 455 kr | 50 795 kr | -3 695 kr | -9 427 kr | -75 kr | -1 710 kr |
| Kortfristiga skulder | 73 552 kr | 37 877 kr | 48 747 kr | 40 483 kr | 37 167 kr | 36 939 kr | 1 kr |
| Leverantörsskulder | 7 326 kr | 129 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 297 kr | 526 kr | 566 kr | 337 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 800 kr | 36 944 kr | 34 344 kr | 39 168 kr | 36 601 kr | 36 602 kr | 1 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 123 577 kr | 130 357 kr | 192 022 kr | 140 063 kr | 127 320 kr | 127 016 kr | 88 368 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bevakningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Tapio K (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nexplay AB för organisationsnummer?
Nexplay AB har organisationsnummer 556246-1409 (5562461409).
Var ligger Nexplay AB?
Nexplay AB har sin registrerade adress Essvägen 16, 14266 Trångsund.
Vilken bransch är Nexplay AB verksamt i?
Nexplay AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nexplay AB?
Nexplay AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1984-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.