Gothia Reklamfoto Aktiebolag
Gothia Reklamfoto Aktiebolag har organisationsnummer 556376-2342 (5563762342)
Aktiebolag • Org.nr: 556376-2342
Om företaget
Gothia Reklamfoto Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 1 procent till 10 950 000 kr räkenskapsåret 2026 (11 116 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Gothia Reklamfoto Aktiebolag 10 950 000 kr och redovisade ett resultat på 1 777 886 kr. Rörelsemarginalen var 20,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,2 procent). Soliditeten var 53,5 procent, under branschens median (median 65,3 procent). Kassalikviditeten var 290,7 procent, under branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,4 procent | 7,2 procent | -1,6 procent till 19,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,3 procent | 7,7 procent | -1,8 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,5 procent | 65,3 procent | 42,8 procent till 80,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 290,7 procent | 298,2 procent | 167,7 procent till 584,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,9 procent | 14,6 procent | -4,3 procent till 43,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,5 procent | -5,2 procent | -27,5 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 095 000 kr | 832 000 kr | 369 000 kr till 1 205 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 608 000 kr | 446 000 kr | 137 000 kr till 671 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 1 av 29 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Borås.
- Plats 214 av 3 391 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 3 305 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 18 192 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 10,6 procent | 19,5 procent | 19,3 procent | 20,4 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 10,4 procent | 19,4 procent | 19,2 procent | 20,3 procent |
| Soliditet | 22,7 procent | 23,0 procent | 46,6 procent | 46,5 procent | 53,5 procent |
| Kassalikviditet | 117,4 procent | 131,2 procent | 200,4 procent | 237,0 procent | 290,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 6,5 procent | 61,1 procent | 41,3 procent | 52,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,9 procent | 11,2 procent | 4,8 procent | -1,5 procent |
| Omsättning per anställd | 890 000 kr | 954 000 kr | 1 061 000 kr | 1 140 000 kr | 1 095 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 568 000 kr | 567 000 kr | 597 000 kr | 617 000 kr | 608 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Muhlsväg 450431 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fotorörelse samt äga och förvalta aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 240 454 kr | 9 537 295 kr | 10 606 509 kr | 11 116 262 kr | 10 949 659 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 444 751 kr | 245 595 kr | 423 000 kr | 192 587 kr | 226 195 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 462 880 kr | 2 861 299 kr | 2 798 641 kr | 3 043 643 kr | 2 765 685 kr |
| Personalkostnader | 6 532 434 kr | 5 673 099 kr | 5 968 286 kr | 6 019 609 kr | 6 075 110 kr |
| Avskrivningar | 337 687 kr | 240 095 kr | 190 614 kr | 101 611 kr | 104 965 kr |
| Rörelseresultat | 352 204 kr | 1 008 397 kr | 2 071 968 kr | 2 143 986 kr | 2 230 094 kr |
| Räntekostnader | 7 860 kr | 17 387 kr | 8 507 kr | 6 767 kr | 5 835 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 344 344 kr | 991 010 kr | 2 063 461 kr | 2 137 219 kr | 2 224 259 kr |
| Bokslutsdispositioner | -145 000 kr | -75 000 kr | 0 kr | -540 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 31 723 kr | 16 751 kr | 413 504 kr | 336 999 kr | 471 340 kr |
| Årets resultat | 167 621 kr | 64 782 kr | 1 564 236 kr | 1 271 980 kr | 1 777 886 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 599 170 kr | 405 835 kr | 242 208 kr | 231 521 kr | 164 056 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 599 170 kr | 405 835 kr | 242 208 kr | 231 521 kr | 164 056 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 501 524 kr | 3 936 607 kr | 5 258 337 kr | 6 392 597 kr | 6 121 659 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 654 375 kr | 1 926 033 kr | 1 937 554 kr | 2 015 816 kr | 1 971 883 kr |
| Summa tillgångar | 4 100 694 kr | 4 342 442 kr | 5 500 545 kr | 6 624 118 kr | 6 285 715 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 932 172 kr | 996 954 kr | 2 561 190 kr | 3 083 170 kr | 3 361 057 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 364 964 kr | 630 271 kr | 756 954 kr | 1 571 190 kr | 1 343 171 kr |
| Årets resultat | 167 621 kr | 64 782 kr | 1 564 236 kr | 1 271 980 kr | 1 777 886 kr |
| Obeskattade reserver | 145 000 kr | 329 477 kr | 315 198 kr | 843 438 kr | 818 471 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 982 118 kr | 2 999 952 kr | 2 624 157 kr | 2 697 510 kr | 2 106 187 kr |
| Leverantörsskulder | 185 849 kr | 173 367 kr | 51 905 kr | 155 683 kr | 37 604 kr |
| Skatteskulder | 113 745 kr | 88 758 kr | 377 184 kr | 451 140 kr | 136 484 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 211 638 kr | 1 015 574 kr | 1 049 074 kr | 1 048 986 kr | 1 061 464 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 100 694 kr | 4 342 442 kr | 5 500 545 kr | 6 624 118 kr | 6 285 715 kr |
Företrädare
- Anders E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gothia Reklamfoto Aktiebolag för organisationsnummer?
Gothia Reklamfoto Aktiebolag har organisationsnummer 556376-2342 (5563762342).
Var ligger Gothia Reklamfoto Aktiebolag?
Gothia Reklamfoto Aktiebolag har sin registrerade adress Muhlsväg 4, 50431 Borås.
Vilken bransch är Gothia Reklamfoto Aktiebolag verksamt i?
Gothia Reklamfoto Aktiebolag är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gothia Reklamfoto Aktiebolag?
Gothia Reklamfoto Aktiebolag hade en nettoomsättning på 10 950 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gothia Reklamfoto Aktiebolag?
Gothia Reklamfoto Aktiebolag hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Gothia Reklamfoto Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Gothia Reklamfoto Aktiebolag föreslog en utdelning på 1 800 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.