Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 har organisationsnummer 556424-1361 (5564241361)
Aktiebolag • Org.nr: 556424-1361
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAlingsås
Om företaget
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 688 171 kr räkenskapsåret 2025 (808 595 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 688 171 kr och redovisade ett resultat på -6 018 kr. Rörelsemarginalen var -15,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 29,0 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 30,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,3 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,4 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 30,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,7 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,9 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 271 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 13 av 31 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Alingsås.
- Plats 646 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 28 455 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 172 128 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | 52,5 procent | 22,1 procent | 21,5 procent | -15,3 procent |
| Vinstmarginal | 21,5 procent | 52,5 procent | 22,1 procent | 21,3 procent | -15,4 procent |
| Soliditet | 11,7 procent | 16,0 procent | 18,2 procent | 27,0 procent | 29,0 procent |
| Kassalikviditet | 11,4 procent | 30,7 procent | 44,3 procent | 28,2 procent | 30,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 procent | 33,1 procent | 15,8 procent | 17,1 procent | -0,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,1 procent | -4,5 procent | 9,1 procent | -14,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveagatan 8 H44132 Alingsås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sveagatan 8 H som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning och ägande av fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 635 576 kr | 776 081 kr | 741 488 kr | 808 595 kr | 688 171 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 208 kr | 85 827 kr | 0 kr | 1 739 kr | 1 664 kr |
| Övriga externa kostnader | 205 272 kr | 186 835 kr | 273 117 kr | 334 462 kr | 428 595 kr |
| Personalkostnader | 72 284 kr | 52 854 kr | 87 626 kr | 63 630 kr | 109 054 kr |
| Avskrivningar | 213 571 kr | 214 621 kr | 216 871 kr | 238 284 kr | 257 693 kr |
| Rörelseresultat | 151 657 kr | 407 598 kr | 163 874 kr | 173 958 kr | -105 507 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 128 kr | 191 kr |
| Räntekostnader | 14 888 kr | 32 kr | 230 kr | 1 802 kr | 498 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 136 769 kr | 407 566 kr | 163 644 kr | 172 284 kr | -105 814 kr |
| Bokslutsdispositioner | -88 379 kr | -146 592 kr | -12 160 kr | 29 668 kr | 99 796 kr |
| Skatt | 19 976 kr | 70 198 kr | 43 360 kr | 60 611 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 28 414 kr | 190 776 kr | 108 124 kr | 141 341 kr | -6 018 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 009 789 kr | 2 826 668 kr | 2 609 797 kr | 2 561 022 kr | 2 329 744 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 009 789 kr | 2 826 668 kr | 2 609 797 kr | 2 561 022 kr | 2 329 744 kr |
| Omsättningstillgångar | 294 357 kr | 782 372 kr | 1 141 158 kr | 500 729 kr | 498 397 kr |
| Kortfristiga fordringar | 167 435 kr | 187 059 kr | 124 622 kr | 236 358 kr | 188 534 kr |
| Kassa och bank | 126 922 kr | 595 313 kr | 1 016 536 kr | 264 371 kr | 309 863 kr |
| Summa tillgångar | 3 304 146 kr | 3 609 040 kr | 3 750 955 kr | 3 061 751 kr | 2 828 141 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 384 992 kr | 575 768 kr | 683 892 kr | 825 233 kr | 819 215 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 256 514 kr | 284 928 kr | 475 704 kr | 583 828 kr | 725 169 kr |
| Årets resultat | 28 414 kr | 190 776 kr | 108 124 kr | 141 341 kr | -6 018 kr |
| Obeskattade reserver | 342 665 kr | 484 515 kr | 491 675 kr | 462 007 kr | 362 211 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 576 489 kr | 2 548 757 kr | 2 575 388 kr | 1 774 511 kr | 1 646 715 kr |
| Leverantörsskulder | 56 398 kr | 16 013 kr | 124 914 kr | 61 909 kr | 22 735 kr |
| Skatteskulder | - | 25 346 kr | 17 737 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 611 kr | 150 233 kr | 268 442 kr | 115 101 kr | 45 326 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 304 146 kr | 3 609 040 kr | 3 750 955 kr | 3 061 751 kr | 2 828 141 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget äger och förvaltar fastigheter i Alingsås kommun samt bedriver entreprenadverksamhet.
Företrädare
- Niclas D (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 för organisationsnummer?
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 har organisationsnummer 556424-1361 (5564241361).
Var ligger Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3?
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 har sin registrerade adress Sveagatan 8 H, 44132 Alingsås.
Vilken bransch är Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 verksamt i?
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3?
Fastighets Aktiebolaget Kroken nr 3 hade en nettoomsättning på 688 171 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-04-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.