PEGUVI AB
PEGUVI AB har organisationsnummer 559018-9865 (5590189865)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-9865
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAlingsås
Om företaget
PEGUVI AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 46 procent till 659 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 212 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PEGUVI AB 659 000 kr och redovisade ett resultat på 36 023 kr. Rörelsemarginalen var 44,9 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 6,8 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 187,4 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,8 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 187,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -45,6 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 364 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 14 av 31 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Alingsås.
- Plats 659 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 28 901 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 174 837 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,3 procent | 42,1 procent | 44,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 7,5 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 4,9 procent | 6,1 procent | 6,8 procent |
| Kassalikviditet | 97,6 procent | 170,8 procent | 187,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 18,0 procent | 7,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 67,9 procent | -45,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vincents Väg 444192 Alingsås
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Vincents Väg 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 722 343 kr | 1 211 598 kr | 658 994 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 123 550 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 68 000 kr | 48 675 kr |
| Övriga externa kostnader | 108 069 kr | 542 055 kr | 121 646 kr |
| Personalkostnader | - | - | -22 390 kr |
| Avskrivningar | 214 860 kr | 214 860 kr | 214 860 kr |
| Rörelseresultat | 399 414 kr | 510 233 kr | 296 203 kr |
| Ränteintäkter | - | 576 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 393 437 kr | 420 055 kr | 250 834 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 977 kr | 90 754 kr | 45 374 kr |
| Skatt | - | 14 893 kr | 9 351 kr |
| Årets resultat | 5 977 kr | 75 861 kr | 36 023 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 6 740 428 kr | 6 278 974 kr | 6 064 114 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 740 428 kr | 6 278 974 kr | 6 064 114 kr |
| Omsättningstillgångar | 347 916 kr | 696 433 kr | 642 111 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 834 kr | 689 410 kr | 628 136 kr |
| Kassa och bank | 291 082 kr | 7 023 kr | 13 975 kr |
| Summa tillgångar | 7 088 344 kr | 6 975 407 kr | 6 706 225 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 346 702 kr | 422 563 kr | 458 586 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 290 725 kr | 296 702 kr | 372 563 kr |
| Årets resultat | 5 977 kr | 75 861 kr | 36 023 kr |
| Kortfristiga skulder | 356 642 kr | 407 844 kr | 342 639 kr |
| Leverantörsskulder | 29 938 kr | 2 033 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 58 kr | 22 342 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 86 704 kr | 165 753 kr | 80 297 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 088 344 kr | 6 975 407 kr | 6 706 225 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och är ett helägt dotterbolag till Vincents Alingsås AB, org. nr 556218-8275 med säte i Alingsås
Inga väsentliga händelser har skett under året.
Företrädare
- Peter Gunnar Vincent B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PEGUVI AB för organisationsnummer?
PEGUVI AB har organisationsnummer 559018-9865 (5590189865).
Var ligger PEGUVI AB?
PEGUVI AB har sin registrerade adress Vincents Väg 4, 44192 Alingsås.
Vilken bransch är PEGUVI AB verksamt i?
PEGUVI AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PEGUVI AB?
PEGUVI AB hade en nettoomsättning på 659 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.