Nibloq AB
Nibloq AB har organisationsnummer 556474-0255 (5564740255)
Aktiebolag • Org.nr: 556474-0255
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetUddevalla
Om företaget
Nibloq AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 1 538 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 922 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nibloq AB 1 538 000 kr och redovisade ett resultat på 71 278 kr. Rörelsemarginalen var 3,5 procent, under branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 96,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 569,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 96,3 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 569,0 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -47,4 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 769 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 137 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 027 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 7 av 21 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Uddevalla.
- Plats 579 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 17 956 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 108 037 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | 0,1 procent | 10,0 procent | 0,7 procent | 3,5 procent |
| Vinstmarginal | 10,8 procent | 1,0 procent | 14,0 procent | 23,1 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 93,1 procent | 96,3 procent | 95,9 procent | 96,6 procent | 96,3 procent |
| Kassalikviditet | 529,4 procent | 935,4 procent | 1003,0 procent | 515,4 procent | 569,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 procent | 0,5 procent | 2,2 procent | 8,3 procent | 1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 56,9 procent | -0,3 procent | 25,4 procent | - | -47,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 543 000 kr | 1 538 000 kr | 1 929 000 kr | 1 461 000 kr | 769 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 476 000 kr | 463 000 kr | 483 000 kr | 367 000 kr | 137 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skalbanksvägen 745155 Uddevalla
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Skalbanksvägen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla företag och privatpersoner tjänster inom ekonomi och management. Bolaget skall vidare bedriva utbildningsverksamhet inom samma områden. Därutöver skall bolaget syssla med fastighets- och företagsöverlåtelse samt diverse övrig specialiserad bygg- och anläggningsverk- samhet. Bolaget skall dessutom äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 965 631 kr | 3 084 900 kr | 3 075 667 kr | 3 857 843 kr | 2 922 133 kr | 1 538 029 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 69 000 kr | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 922 107 kr | 1 610 578 kr | 1 914 698 kr | 2 243 071 kr | 1 735 515 kr | 841 310 kr |
| Övriga externa kostnader | 259 184 kr | 285 816 kr | 231 019 kr | 263 228 kr | 277 701 kr | 215 756 kr |
| Personalkostnader | 759 161 kr | 952 197 kr | 926 887 kr | 966 825 kr | 733 761 kr | 273 834 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 153 793 kr | 153 804 kr |
| Rörelseresultat | 25 179 kr | 305 309 kr | 3 063 kr | 384 719 kr | 21 363 kr | 53 325 kr |
| Ränteintäkter | 2 853 kr | 28 946 kr | 28 880 kr | 48 291 kr | 647 088 kr | 38 807 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 20 kr | 1 769 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 032 kr | 334 255 kr | 31 943 kr | 539 010 kr | 675 144 kr | 90 363 kr |
| Bokslutsdispositioner | 52 000 kr | -50 000 kr | 70 000 kr | -87 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 18 143 kr | 61 813 kr | 22 610 kr | 71 648 kr | 137 323 kr | 19 085 kr |
| Årets resultat | 61 889 kr | 222 442 kr | 79 333 kr | 380 362 kr | 537 821 kr | 71 278 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 951 100 kr | 12 951 100 kr | 12 951 100 kr | 12 851 100 kr | 5 561 407 kr | 4 907 603 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 461 407 kr | 307 603 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 951 100 kr | 12 951 100 kr | 12 951 100 kr | 12 851 100 kr | 5 100 000 kr | 4 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 843 582 kr | 5 566 378 kr | 4 651 460 kr | 4 844 536 kr | 1 181 027 kr | 1 308 714 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 8 900 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 115 869 kr | 1 336 176 kr | 883 667 kr | 272 471 kr | 260 917 kr | 377 751 kr |
| Kassa och bank | 4 727 713 kr | 4 230 202 kr | 3 767 793 kr | 4 572 065 kr | 911 210 kr | 930 963 kr |
| Summa tillgångar | 17 794 682 kr | 18 517 478 kr | 17 602 560 kr | 17 695 636 kr | 6 742 434 kr | 6 216 317 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 17 415 505 kr | 17 247 948 kr | 16 957 281 kr | 16 977 643 kr | 6 515 024 kr | 5 986 303 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 233 616 kr | 16 905 506 kr | 16 757 948 kr | 16 477 281 kr | 5 857 203 kr | 5 795 025 kr |
| Årets resultat | 61 889 kr | 222 442 kr | 79 333 kr | 380 362 kr | 537 821 kr | 71 278 kr |
| Obeskattade reserver | 168 000 kr | 218 000 kr | 148 000 kr | 235 000 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 211 177 kr | 1 051 530 kr | 497 279 kr | 482 993 kr | 227 410 kr | 230 014 kr |
| Leverantörsskulder | 98 272 kr | 552 609 kr | 216 256 kr | 208 914 kr | 32 848 kr | 134 557 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 40 413 kr | 2 997 kr | 13 374 kr | 65 086 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 904 kr | 458 508 kr | 278 026 kr | 260 705 kr | 129 476 kr | 95 457 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 794 682 kr | 18 517 478 kr | 17 602 560 kr | 17 695 636 kr | 6 742 434 kr | 6 216 317 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bygg- och entreprenadverksamhet samt redovisningstjänster. Bolagets säte är Västra Götalands län, Uddevalla kommun.
Företrädare
- Anders B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nibloq AB för organisationsnummer?
Nibloq AB har organisationsnummer 556474-0255 (5564740255).
Var ligger Nibloq AB?
Nibloq AB har sin registrerade adress Skalbanksvägen 7, 45155 Uddevalla.
Vilken bransch är Nibloq AB verksamt i?
Nibloq AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nibloq AB?
Nibloq AB hade en nettoomsättning på 1 538 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nibloq AB?
Nibloq AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nibloq AB någon utdelning?
Styrelsen i Nibloq AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.