Bromans kakel- och murtjänst AB
Bromans kakel- och murtjänst AB har organisationsnummer 556811-7526 (5568117526)
Aktiebolag • Org.nr: 556811-7526
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetLjungskile
Om företaget
Bromans kakel- och murtjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljungskile. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 158 procent till 1 847 209 kr räkenskapsåret 2025 (716 750 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bromans kakel- och murtjänst AB 1 847 209 kr och redovisade ett resultat på 192 436 kr. Rörelsemarginalen var 13,8 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 77,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 418,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,8 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 418,7 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,8 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 157,7 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 924 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 460 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 917 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 6 av 21 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Uddevalla.
- Plats 510 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 15 396 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 91 664 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,3 procent | 17,7 procent | 13,8 procent |
| Vinstmarginal | -21,7 procent | 18,0 procent | 13,3 procent |
| Soliditet | 95,0 procent | 75,2 procent | 77,8 procent |
| Kassalikviditet | 1972,8 procent | 447,7 procent | 418,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,7 procent | 9,5 procent | 14,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 250,0 procent | 157,7 procent |
| Omsättning per anställd | 205 000 kr | 358 000 kr | 924 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 107 000 kr | 136 000 kr | 460 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grinneröds Lissleröd 10445991 Ljungskile
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra tjänster inom kakel, mureri, betong och snickeri samt bedriva förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 204 785 kr | 716 750 kr | 1 847 209 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 130 kr | 1 099 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 82 778 kr | 240 699 kr | 521 216 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 739 kr | 76 829 kr | 121 028 kr |
| Personalkostnader | 106 969 kr | 271 042 kr | 920 739 kr |
| Avskrivningar | - | 2 486 kr | 29 833 kr |
| Rörelseresultat | -45 571 kr | 126 793 kr | 254 393 kr |
| Ränteintäkter | 164 kr | 2 767 kr | 1 706 kr |
| Räntekostnader | -886 kr | 240 kr | 9 898 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -44 521 kr | 129 320 kr | 246 201 kr |
| Skatt | -4 056 kr | 20 113 kr | 53 765 kr |
| Årets resultat | -40 465 kr | 109 207 kr | 192 436 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 463 000 kr | 672 514 kr | 681 681 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 176 514 kr | 146 681 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 463 000 kr | 496 000 kr | 535 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 683 520 kr | 853 588 kr | 989 116 kr |
| Kortfristiga fordringar | 132 393 kr | 330 383 kr | 335 312 kr |
| Kassa och bank | 551 127 kr | 523 205 kr | 653 804 kr |
| Summa tillgångar | 1 146 520 kr | 1 526 102 kr | 1 670 797 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 088 649 kr | 1 147 856 kr | 1 300 292 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 079 114 kr | 988 649 kr | 1 057 856 kr |
| Årets resultat | -40 465 kr | 109 207 kr | 192 436 kr |
| Kortfristiga skulder | 34 647 kr | 190 671 kr | 236 254 kr |
| Leverantörsskulder | 1 436 kr | 33 269 kr | 65 514 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 210 kr | 119 230 kr | 42 319 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 146 520 kr | 1 526 102 kr | 1 670 797 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Uddevalla kommun, registrerardes år 2010 och bedriver sedan dess murning, kakelsättning, betongarbeten och snickeri.
Inga väsentliga händelser under året.
Företrädare
- Christer B (styrelseledamot)
Undertecknad i Ljungskile 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bromans kakel- och murtjänst AB för organisationsnummer?
Bromans kakel- och murtjänst AB har organisationsnummer 556811-7526 (5568117526).
Var ligger Bromans kakel- och murtjänst AB?
Bromans kakel- och murtjänst AB har sin registrerade adress Grinneröds Lissleröd 104, 45991 Ljungskile.
Vilken bransch är Bromans kakel- och murtjänst AB verksamt i?
Bromans kakel- och murtjänst AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bromans kakel- och murtjänst AB?
Bromans kakel- och murtjänst AB hade en nettoomsättning på 1 847 209 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bromans kakel- och murtjänst AB?
Bromans kakel- och murtjänst AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Bromans kakel- och murtjänst AB någon utdelning?
Styrelsen i Bromans kakel- och murtjänst AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.