
JPR Group AB
JPR Group AB har organisationsnummer 556515-1650 (5565151650)
Aktiebolag • Org.nr: 556515-1650
Om företaget
JPR Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler och personaluthyrning. På Google Maps är verksamheten listad som property management company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 880 025 kr räkenskapsåret 2025 (717 842 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JPR Group AB 880 025 kr och redovisade ett resultat på -88 516 kr. Rörelsemarginalen var -7,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 75,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var -19,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,3 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -36,8 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,4 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | -19,2 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 22,6 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 880 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 46 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 101 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 15 av 29 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Uddevalla.
- Plats 869 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 25 766 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 155 201 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | -58,6 procent | -7,3 procent |
| Vinstmarginal | -22,2 procent | -115,4 procent | -36,8 procent |
| Soliditet | 69,9 procent | 72,0 procent | 75,4 procent |
| Kassalikviditet | 27,9 procent | 40,4 procent | -19,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | -0,1 procent | -0,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -62,6 procent | 22,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 920 000 kr | 718 000 kr | 880 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 872 000 kr | 283 000 kr | 46 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 61945123 Uddevalla
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Box 619 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förvalta fastigheter, bilbärgning och assistans, bilverkstad vakt och restvärdesskydd.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 919 907 kr | 717 842 kr | 880 025 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 108 101 kr | 307 978 kr | 179 565 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 204 939 kr | 40 806 kr | 39 453 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 244 892 kr | 525 276 kr | 596 068 kr |
| Personalkostnader | 872 029 kr | 283 182 kr | 45 752 kr |
| Avskrivningar | 706 821 kr | 597 057 kr | 442 460 kr |
| Rörelseresultat | -673 kr | -420 501 kr | -64 143 kr |
| Ränteintäkter | 205 kr | 113 kr | 16 kr |
| Räntekostnader | 425 532 kr | 408 271 kr | 259 389 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -426 000 kr | -828 659 kr | -323 516 kr |
| Bokslutsdispositioner | 398 500 kr | 807 000 kr | 235 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -27 500 kr | -21 659 kr | -88 516 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 33 291 113 kr | 31 967 858 kr | 31 516 019 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 200 140 kr | 15 600 584 kr | 8 126 295 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 090 973 kr | 16 367 274 kr | 23 389 724 kr |
| Omsättningstillgångar | 642 905 kr | 928 771 kr | -216 699 kr |
| Kortfristiga fordringar | 967 980 kr | 1 245 559 kr | 136 967 kr |
| Kassa och bank | -325 075 kr | -316 788 kr | -353 666 kr |
| Summa tillgångar | 33 934 018 kr | 32 896 629 kr | 31 299 320 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 23 715 685 kr | 23 694 026 kr | 23 605 510 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 623 185 kr | 23 595 685 kr | 23 574 026 kr |
| Årets resultat | -27 500 kr | -21 659 kr | -88 516 kr |
| Obeskattade reserver | 1 042 000 kr | 235 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 306 333 kr | 2 297 614 kr | 1 129 787 kr |
| Leverantörsskulder | 68 240 kr | 82 426 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 28 867 kr | 1 848 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 079 714 kr | 1 805 518 kr | 718 982 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 33 934 018 kr | 32 896 629 kr | 31 299 320 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består av uthyrning och förvaltning av industrilokaler, markentreprenad samt bostadsbyggnadsprojekt utrikes. Bolaget äger även samtliga aktier i Wiiks i Uddevalla AB. Bolagets säte är Uddevalla kommun.
Företrädare
- Ingvar W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JPR Group AB för organisationsnummer?
JPR Group AB har organisationsnummer 556515-1650 (5565151650).
Var ligger JPR Group AB?
JPR Group AB har sin registrerade adress Box 619, 45123 Uddevalla.
Vilken bransch är JPR Group AB verksamt i?
JPR Group AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JPR Group AB?
JPR Group AB hade en nettoomsättning på 880 025 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JPR Group AB?
JPR Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.