Rasmus Martins Åkeri AB
Rasmus Martins Åkeri AB har organisationsnummer 559207-6714 (5592076714)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-6714
Om företaget
Rasmus Martins Åkeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 43 procent till 657 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 159 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rasmus Martins Åkeri AB 657 000 kr och redovisade ett resultat på 3 793 kr. Rörelsemarginalen var -5,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 95,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 2095,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,3 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 95,2 procent | 39,4 procent | 17,3 procent till 69,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2095,8 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -43,3 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 657 000 kr | 1 446 000 kr | 835 000 kr till 2 186 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 397 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 379 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 17 av 30 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Uddevalla.
- Plats 1 000 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 28 943 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 175 069 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,4 procent | -14,4 procent | -51,7 procent | 4,7 procent | -5,3 procent |
| Vinstmarginal | -3,7 procent | -14,5 procent | -52,5 procent | 4,4 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 44,0 procent | 33,4 procent | 56,1 procent | 79,3 procent | 95,2 procent |
| Kassalikviditet | 183,2 procent | 75,6 procent | 215,8 procent | 917,1 procent | 2095,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,8 procent | -70,6 procent | -176,2 procent | 22,2 procent | 1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -39,6 procent | -28,5 procent | -32,2 procent | 87,2 procent | -43,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 277 000 kr | 913 000 kr | 619 000 kr | 1 159 000 kr | 657 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 315 000 kr | 458 000 kr | 218 000 kr | 182 000 kr | 397 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Forshälla Holmen 111c/o Rasmus Martins
45191 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Åkeri.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 114 009 kr | 1 277 108 kr | 913 404 kr | 618 587 kr | 1 159 326 kr | 657 061 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -58 348 kr | 169 966 kr | -55 175 kr | 44 431 kr | 66 528 kr | -58 300 kr |
| Övriga externa kostnader | 128 908 kr | 172 024 kr | 304 005 kr | 231 553 kr | 230 175 kr | 180 241 kr |
| Personalkostnader | 212 491 kr | 315 491 kr | 458 010 kr | 218 418 kr | 181 530 kr | 397 197 kr |
| Avskrivningar | 131 000 kr | 87 832 kr | 33 540 kr | 38 511 kr | 18 159 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 241 339 kr | -42 833 kr | -131 591 kr | -319 931 kr | 54 383 kr | -35 145 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 kr | 581 kr | 330 kr | 456 kr |
| Räntekostnader | 17 494 kr | 4 294 kr | 31 kr | 6 118 kr | 3 677 kr | 518 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 223 845 kr | -47 127 kr | -131 609 kr | -325 468 kr | 51 036 kr | 3 793 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 35 000 kr | 0 kr | 10 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 48 182 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 175 663 kr | -12 127 kr | -131 609 kr | -315 468 kr | 51 036 kr | 3 793 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 482 008 kr | 0 kr | 284 960 kr | 134 112 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 482 008 kr | 0 kr | 284 960 kr | 134 112 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 250 924 kr | 722 426 kr | 273 404 kr | 185 094 kr | 289 985 kr | 245 601 kr |
| Kortfristiga fordringar | 213 098 kr | 63 459 kr | 262 299 kr | 139 490 kr | 98 822 kr | 24 359 kr |
| Kassa och bank | 37 826 kr | 658 967 kr | 11 105 kr | 45 604 kr | 88 163 kr | 221 242 kr |
| Summa tillgångar | 732 932 kr | 722 426 kr | 558 364 kr | 319 206 kr | 289 985 kr | 245 601 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 330 257 kr | 318 130 kr | 186 521 kr | 179 053 kr | 230 089 kr | 233 882 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 104 594 kr | 280 257 kr | 268 130 kr | 444 521 kr | 129 053 kr | 180 089 kr |
| Årets resultat | 175 663 kr | -12 127 kr | -131 609 kr | -315 468 kr | 51 036 kr | 3 793 kr |
| Obeskattade reserver | 45 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 246 567 kr | 394 296 kr | 361 843 kr | 85 778 kr | 31 621 kr | 11 719 kr |
| Leverantörsskulder | 3 283 kr | 10 433 kr | 11 061 kr | 54 827 kr | 3 675 kr | 4 719 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 238 283 kr | 376 863 kr | 343 782 kr | 13 660 kr | 13 716 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 732 932 kr | 722 426 kr | 558 364 kr | 319 206 kr | 289 985 kr | 245 601 kr |
Företrädare
- Rasmus M
Undertecknad i Uddevalla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rasmus Martins Åkeri AB för organisationsnummer?
Rasmus Martins Åkeri AB har organisationsnummer 559207-6714 (5592076714).
Var ligger Rasmus Martins Åkeri AB?
Rasmus Martins Åkeri AB har sin registrerade adress Forshälla Holmen 111, 45191 Uddevalla.
Vilken bransch är Rasmus Martins Åkeri AB verksamt i?
Rasmus Martins Åkeri AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rasmus Martins Åkeri AB?
Rasmus Martins Åkeri AB hade en nettoomsättning på 657 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rasmus Martins Åkeri AB?
Rasmus Martins Åkeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.