Spett och Slägga Aktiebolag
Spett och Slägga Aktiebolag har organisationsnummer 556521-5901 (5565215901)
Aktiebolag • Org.nr: 556521-5901
Om företaget
Spett och Slägga Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Svenstavik. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 250 133 kr räkenskapsåret 2025 (299 857 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Spett och Slägga Aktiebolag 250 133 kr och redovisade ett resultat på 12 313 kr. Rörelsemarginalen var -16,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 88,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 2959,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,3 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,3 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,4 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2959,9 procent | 236,0 procent | 134,4 procent till 420,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,6 procent | 0,8 procent | -17,4 procent till 23,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 158 av 1 435 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Berg.
- Plats 222 av 305 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 3 448 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 220 482 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,0 procent | 43,8 procent | -16,3 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | 43,9 procent | -16,3 procent |
| Soliditet | 77,2 procent | 73,1 procent | 88,4 procent |
| Kassalikviditet | 571,6 procent | 736,0 procent | 2959,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 23,9 procent | 3,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 91,8 procent | -16,6 procent |
| Omsättning per anställd | 156 000 kr | 300 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 47 000 kr | 81 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rörön 82584561 Svenstavik
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är reparations- och verkstadsarbeten avseende entreprenadmaskiner, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 33120Reparation och underhåll av maskinerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 156 322 kr | 299 857 kr | 250 133 kr |
| Övriga externa kostnader | 55 440 kr | 66 182 kr | 81 845 kr |
| Personalkostnader | 46 597 kr | 80 819 kr | 124 814 kr |
| Avskrivningar | 21 262 kr | 17 060 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 10 963 kr | 131 327 kr | -40 864 kr |
| Ränteintäkter | 11 kr | 177 kr | 108 kr |
| Räntekostnader | 980 kr | 11 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 9 994 kr | 131 493 kr | -40 759 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -32 000 kr | 56 400 kr |
| Skatt | 2 032 kr | 20 459 kr | 3 328 kr |
| Årets resultat | 7 962 kr | 79 034 kr | 12 313 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 222 942 kr | 205 882 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 222 942 kr | 205 882 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 103 244 kr | 246 810 kr | 388 187 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 353 kr | 10 494 kr | 73 923 kr |
| Kassa och bank | 92 891 kr | 236 316 kr | 314 264 kr |
| Summa tillgångar | 326 186 kr | 452 692 kr | 388 187 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 251 724 kr | 330 759 kr | 343 072 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 123 762 kr | 131 725 kr | 210 759 kr |
| Årets resultat | 7 962 kr | 79 034 kr | 12 313 kr |
| Obeskattade reserver | 56 400 kr | 88 400 kr | 32 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 18 062 kr | 33 533 kr | 13 115 kr |
| Skatteskulder | 1 577 kr | 8 920 kr | 2 232 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 475 kr | 19 430 kr | 440 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 326 186 kr | 452 692 kr | 388 187 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom underhåll och reperationsarbeten för entreprenad och byggnadsbranchen. Företaget har sitt säte i Svenstavik , Bergs Kommun.
Bolaget har efter utgången av räkenskapsåret sålt sin fastighet som är i linje med bolaget avvecklingsplan.
Företrädare
- Anna Lena V
Undertecknad i Svenstavik 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Spett och Slägga Aktiebolag för organisationsnummer?
Spett och Slägga Aktiebolag har organisationsnummer 556521-5901 (5565215901).
Var ligger Spett och Slägga Aktiebolag?
Spett och Slägga Aktiebolag har sin registrerade adress Rörön 825, 84561 Svenstavik.
Vilken bransch är Spett och Slägga Aktiebolag verksamt i?
Spett och Slägga Aktiebolag är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Spett och Slägga Aktiebolag?
Spett och Slägga Aktiebolag hade en nettoomsättning på 250 133 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.