Magnus FordonsService AB
Magnus FordonsService AB har organisationsnummer 559236-7972 (5592367972)
Aktiebolag • Org.nr: 559236-7972
Om företaget
Magnus FordonsService AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oviken. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Företaget bedriver även verksamhet inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 961 197 kr räkenskapsåret 2025 (865 970 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Magnus FordonsService AB 961 197 kr och redovisade ett resultat på 59 442 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 531,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 82,6 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 531,6 procent | 236,2 procent | 134,5 procent till 421,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,0 procent | 0,8 procent | -17,5 procent till 23,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 961 000 kr | 1 342 000 kr | 877 000 kr till 2 090 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 386 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 858 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Berg.
- Plats 145 av 306 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 2 262 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 148 357 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,8 procent | 15,8 procent | 7,8 procent | 2,3 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 15,8 procent | 7,7 procent | 2,4 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 77,3 procent | 75,9 procent | 74,7 procent | 82,5 procent | 82,6 procent |
| Kassalikviditet | 377,3 procent | 374,0 procent | 374,1 procent | 508,9 procent | 531,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -7,3 procent | 42,7 procent | 19,5 procent | 5,7 procent | 16,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 17,1 procent | 37,8 procent | 19,6 procent | -1,5 procent | 11,0 procent |
| Omsättning per anställd | 534 000 kr | 735 000 kr | 879 000 kr | 866 000 kr | 961 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 200 000 kr | 231 000 kr | 328 000 kr | 340 000 kr | 386 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sannsundet 915c/o c/o Magnus Hasselås
84573 Oviken
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel, service, underhåll och reparationer på motorfordon, efterfordon traktorer och maskiner. Uthyrning av utrustning och personal.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 455 569 kr | 533 597 kr | 735 126 kr | 879 322 kr | 865 970 kr | 961 197 kr |
| Övriga externa kostnader | 225 041 kr | 211 478 kr | 213 311 kr | 237 896 kr | 224 851 kr | 164 802 kr |
| Personalkostnader | 14 570 kr | 200 343 kr | 231 298 kr | 327 834 kr | 340 258 kr | 386 342 kr |
| Avskrivningar | - | 11 852 kr | 20 182 kr | 8 557 kr | 5 789 kr | 7 472 kr |
| Rörelseresultat | 143 045 kr | -9 380 kr | 115 844 kr | 68 175 kr | 20 236 kr | 76 114 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 21 kr | 266 kr | 577 kr | 240 kr |
| Räntekostnader | - | - | 7 kr | 361 kr | 15 kr | 1 555 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 143 045 kr | -9 380 kr | 115 858 kr | 68 080 kr | 20 798 kr | 74 799 kr |
| Skatt | 31 017 kr | 0 kr | 20 671 kr | 13 968 kr | 4 167 kr | 15 357 kr |
| Årets resultat | 112 028 kr | -9 380 kr | 95 187 kr | 54 112 kr | 16 631 kr | 59 442 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 23 704 kr | 28 522 kr | 19 965 kr | 39 037 kr | 31 565 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 23 704 kr | 28 522 kr | 19 965 kr | 39 037 kr | 31 565 kr |
| Omsättningstillgångar | 180 853 kr | 141 431 kr | 265 236 kr | 350 750 kr | 316 787 kr | 395 935 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 48 833 kr | 31 749 kr | 61 685 kr | 72 600 kr | 84 590 kr |
| Kassa och bank | 180 853 kr | 92 598 kr | 233 487 kr | 289 065 kr | 244 187 kr | 311 345 kr |
| Summa tillgångar | 180 853 kr | 165 135 kr | 293 758 kr | 370 715 kr | 355 824 kr | 427 500 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 137 028 kr | 127 648 kr | 222 835 kr | 276 947 kr | 293 578 kr | 353 020 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 112 028 kr | 102 648 kr | 197 835 kr | 251 947 kr | 268 578 kr |
| Årets resultat | 112 028 kr | -9 380 kr | 95 187 kr | 54 112 kr | 16 631 kr | 59 442 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 825 kr | 37 487 kr | 70 923 kr | 93 768 kr | 62 246 kr | 74 480 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 20 680 kr | 22 102 kr |
| Skatteskulder | 21 297 kr | 10 524 kr | -9 183 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 528 kr | 26 963 kr | 52 736 kr | 53 884 kr | 41 566 kr | 52 378 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 180 853 kr | 165 135 kr | 293 758 kr | 370 715 kr | 355 824 kr | 427 500 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva handel, service, underhåll och reparationer på motorfordon, efterfordon traktorer och maskiner. Uthyrning av utrustning och personal. Företaget har sitt säte i Berg.
Företrädare
- Magnus H
Undertecknad i Oviken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magnus FordonsService AB för organisationsnummer?
Magnus FordonsService AB har organisationsnummer 559236-7972 (5592367972).
Var ligger Magnus FordonsService AB?
Magnus FordonsService AB har sin registrerade adress Sannsundet 915, 84573 Oviken.
Vilken bransch är Magnus FordonsService AB verksamt i?
Magnus FordonsService AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magnus FordonsService AB?
Magnus FordonsService AB hade en nettoomsättning på 961 197 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Magnus FordonsService AB?
Magnus FordonsService AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.