MMF Måleri Aktiebolag
MMF Måleri Aktiebolag har organisationsnummer 556530-4184 (5565304184)
Aktiebolag • Org.nr: 556530-4184
Om företaget
MMF Måleri Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Företaget har etablerad erfarenhet med över 30 års verksamhet sedan 1996. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 492 000 kr räkenskapsåret 2025 (842 000 kr föregående år).
Variationen i omsättning mellan åren beror på svängningar i konjukturen samt egna beslut.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MMF Måleri Aktiebolag 492 000 kr och redovisade ett resultat på 73 869 kr. Rörelsemarginalen var 17,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 70,8 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 283,3 procent, över branschens median (median 233,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,1 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 70,8 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 283,3 procent | 233,5 procent | 149,0 procent till 400,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,3 procent | 25,4 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -41,6 procent | 6,1 procent | -14,9 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 492 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 290 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 753 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 195 av 252 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 35 482 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 63 561 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 191 242 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 3,3 procent | -25,4 procent | 8,1 procent | 17,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 3,2 procent | -25,8 procent | 6,9 procent | 17,1 procent |
| Soliditet | 83,2 procent | 70,7 procent | 48,8 procent | 51,1 procent | 70,8 procent |
| Kassalikviditet | 485,7 procent | 271,2 procent | 56,6 procent | 120,0 procent | 283,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 procent | 12,9 procent | -125,9 procent | 32,5 procent | 29,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -35,6 procent | 3,5 procent | -60,8 procent | 42,7 procent | -41,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 454 000 kr | 1 505 000 kr | 590 000 kr | 842 000 kr | 492 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 349 000 kr | 564 000 kr | 278 000 kr | 158 000 kr | 290 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergviksgatan 3115250 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleri, fastighetsservice, byggnads- och städningsarbeten, kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 257 857 kr | 1 453 530 kr | 1 505 216 kr | 589 821 kr | 842 143 kr | 491 954 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 133 920 kr | 15 784 kr | 0 kr | 113 193 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 651 686 kr | 889 625 kr | 813 878 kr | 347 937 kr | 414 562 kr | 142 666 kr |
| Personalkostnader | 238 913 kr | 349 443 kr | 564 042 kr | 277 697 kr | 158 448 kr | 289 599 kr |
| Avskrivningar | 3 246 kr | 8 142 kr | 8 581 kr | 29 222 kr | 31 076 kr | 17 655 kr |
| Rörelseresultat | 32 600 kr | 21 722 kr | 50 134 kr | -149 883 kr | 68 017 kr | 86 873 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 21 kr | 301 kr | 441 kr |
| Räntekostnader | 4 464 kr | 4 327 kr | 2 160 kr | 1 776 kr | 10 463 kr | 3 445 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 136 kr | 17 395 kr | 47 974 kr | -151 638 kr | 57 855 kr | 83 869 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -10 000 kr |
| Skatt | 7 924 kr | 5 360 kr | 12 784 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 20 212 kr | 12 035 kr | 35 190 kr | -151 638 kr | 57 855 kr | 73 869 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 57 351 kr | 74 834 kr | 79 253 kr | 175 327 kr | 144 251 kr | 89 789 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 57 351 kr | 74 834 kr | 79 253 kr | 175 327 kr | 144 251 kr | 89 789 kr |
| Omsättningstillgångar | 511 837 kr | 334 387 kr | 305 428 kr | 71 528 kr | 204 440 kr | 266 419 kr |
| Kortfristiga fordringar | 511 837 kr | 318 937 kr | 57 570 kr | 71 528 kr | 201 759 kr | 235 936 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 15 450 kr | 247 858 kr | 0 kr | 2 681 kr | 30 483 kr |
| Summa tillgångar | 569 188 kr | 409 221 kr | 384 681 kr | 246 855 kr | 348 691 kr | 356 208 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 328 343 kr | 340 378 kr | 272 068 kr | 120 430 kr | 178 285 kr | 252 155 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 208 131 kr | 228 343 kr | 136 878 kr | 172 068 kr | 20 430 kr | 78 285 kr |
| Årets resultat | 20 212 kr | 12 035 kr | 35 190 kr | -151 638 kr | 57 855 kr | 73 869 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 10 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 217 224 kr | 68 843 kr | 112 614 kr | 126 425 kr | 170 406 kr | 94 053 kr |
| Leverantörsskulder | 113 031 kr | 46 950 kr | 11 163 kr | 5 038 kr | 66 890 kr | 65 319 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 193 kr | 21 894 kr | 101 451 kr | 40 151 kr | 6 785 kr | 28 734 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 569 188 kr | 409 221 kr | 384 681 kr | 246 855 kr | 348 691 kr | 356 208 kr |
Företrädare
- Matti L
Undertecknad i Södertälje 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MMF Måleri Aktiebolag för organisationsnummer?
MMF Måleri Aktiebolag har organisationsnummer 556530-4184 (5565304184).
Var ligger MMF Måleri Aktiebolag?
MMF Måleri Aktiebolag har sin registrerade adress Bergviksgatan 31, 15250 Södertälje.
Vilken bransch är MMF Måleri Aktiebolag verksamt i?
MMF Måleri Aktiebolag är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MMF Måleri Aktiebolag?
MMF Måleri Aktiebolag hade en nettoomsättning på 492 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MMF Måleri Aktiebolag?
MMF Måleri Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MMF Måleri Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i MMF Måleri Aktiebolag föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1996-03-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.