Reklamfabriken Mälardalen AB
Reklamfabriken Mälardalen AB har organisationsnummer 556561-7882 (5565617882)
Aktiebolag • Org.nr: 556561-7882
Om företaget
Reklamfabriken Mälardalen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Möklinta. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 87 procent till 182 637 kr räkenskapsåret 2026 (1 354 982 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Reklamfabriken Mälardalen AB 182 637 kr och redovisade ett resultat på 160 198 kr. Rörelsemarginalen var -128,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,4 procent). Soliditeten var 98,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,1 procent). Kassalikviditeten var 5728,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -128,0 procent | 13,4 procent | 1,9 procent till 33,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 109,2 procent | 13,4 procent | 2,2 procent till 35,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,5 procent | 66,1 procent | 43,7 procent till 83,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5728,3 procent | 310,4 procent | 176,1 procent till 639,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 16,5 procent | -1,1 procent till 48,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -86,5 procent | -2,5 procent | -27,9 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 183 000 kr | 877 000 kr | 421 000 kr till 1 342 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 320 000 kr | 464 000 kr | 170 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 536 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 858 av 1 264 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 43 090 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 76 828 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 061 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,1 procent | 2,7 procent | -128,0 procent |
| Vinstmarginal | -12,3 procent | 8,2 procent | 109,2 procent |
| Soliditet | 90,3 procent | 91,7 procent | 98,5 procent |
| Kassalikviditet | 1949,4 procent | 1080,4 procent | 5728,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,9 procent | 6,2 procent | 3,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,9 procent | -86,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 504 000 kr | 1 355 000 kr | 183 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 360 000 kr | 321 000 kr | 320 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åverka73399 Möklinta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra förmedling och försäljning av reklam och media, kursverksamhet inom reklambranschen, lokalvård matlagningskurser, vin- och spritprovning, teamträning, utgivande av periodisk tidskrift, äga och förvalta aktier och värdepapper, gräv, schakt och snöröjning samt med ovanstående områden förenliga verksamheter.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 503 810 kr | 1 354 982 kr | 182 637 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 79 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 934 580 kr | 46 107 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 916 kr | 63 148 kr | 49 863 kr |
| Personalkostnader | 360 202 kr | 321 088 kr | 320 376 kr |
| Rörelseresultat | -166 992 kr | 36 165 kr | -233 709 kr |
| Ränteintäkter | 1 529 kr | 72 994 kr | 3 206 kr |
| Räntekostnader | 391 kr | 125 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -184 537 kr | 110 751 kr | 199 391 kr |
| Bokslutsdispositioner | 161 190 kr | 232 843 kr | 0 kr |
| Skatt | 11 340 kr | 72 991 kr | 39 193 kr |
| Årets resultat | -34 687 kr | 270 603 kr | 160 198 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 592 148 kr | 592 148 kr | 592 148 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 592 148 kr | 592 148 kr | 592 148 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 926 087 kr | 4 150 221 kr | 3 988 657 kr |
| Kortfristiga fordringar | 113 652 kr | 54 949 kr | 344 kr |
| Kassa och bank | 71 513 kr | 406 634 kr | 1 373 765 kr |
| Summa tillgångar | 4 518 235 kr | 4 742 369 kr | 4 580 805 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 4 080 374 kr | 4 350 977 kr | 4 511 174 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 995 061 kr | 3 960 374 kr | 4 230 977 kr |
| Årets resultat | -34 687 kr | 270 603 kr | 160 198 kr |
| Obeskattade reserver | 232 843 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 395 kr | 384 151 kr | 69 631 kr |
| Leverantörsskulder | 25 504 kr | 190 795 kr | 8 333 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 15 739 kr | 32 218 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 160 891 kr | 162 618 kr | 20 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 518 235 kr | 4 742 369 kr | 4 580 805 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver förmedling och försäljning av reklam och media samt äger aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholms län.
Företrädare
- Leif Peter Ö (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Reklamfabriken Mälardalen AB för organisationsnummer?
Reklamfabriken Mälardalen AB har organisationsnummer 556561-7882 (5565617882).
Var ligger Reklamfabriken Mälardalen AB?
Reklamfabriken Mälardalen AB har sin registrerade adress Åverka, 73399 Möklinta.
Vilken bransch är Reklamfabriken Mälardalen AB verksamt i?
Reklamfabriken Mälardalen AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Reklamfabriken Mälardalen AB?
Reklamfabriken Mälardalen AB hade en nettoomsättning på 182 637 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Reklamfabriken Mälardalen AB?
Reklamfabriken Mälardalen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Reklamfabriken Mälardalen AB (Företagsnamn)
- Kock å Vin i Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser matlagningskurser, vin- och spritprovning, teamträning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-11-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.