Emma KW AB
Emma KW AB har organisationsnummer 556800-6901 (5568006901)
Aktiebolag • Org.nr: 556800-6901
Om företaget
Emma KW AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111). Sidoverksamheter inkluderar industridesign och modedesign och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 181 000 kr räkenskapsåret 2025 (168 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Emma KW AB 181 000 kr och redovisade ett resultat på 128 696 kr. Rörelsemarginalen var 89,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 87,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 782,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,4 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 89,5 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 87,2 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 782,4 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 507,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 32,1 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,7 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 545 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 862 av 1 264 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 43 138 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 76 914 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 290 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,6 procent | 74,2 procent | 52,2 procent | 67,7 procent | 89,4 procent |
| Vinstmarginal | 84,4 procent | 74,1 procent | 51,8 procent | 69,0 procent | 89,5 procent |
| Soliditet | 71,4 procent | 78,4 procent | 87,3 procent | 87,7 procent | 87,2 procent |
| Kassalikviditet | 349,9 procent | 463,1 procent | 786,4 procent | 816,0 procent | 782,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,0 procent | 37,4 procent | 21,2 procent | 33,8 procent | 32,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,3 procent | 2,4 procent | -1,2 procent | 7,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Polovägen 21c/o c/o Emma Knaggård Wendt
12240 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende ledarskap samt organisation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 804 kr | 109 092 kr | 166 255 kr | 169 985 kr | 168 201 kr | 180 539 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 319 kr | 16 864 kr | 43 109 kr | 68 808 kr | 54 517 kr | 18 710 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 12 447 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 14 485 kr | 92 228 kr | 123 146 kr | 88 730 kr | 113 684 kr | 161 829 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 16 kr | 211 kr | 3 533 kr | 666 kr |
| Räntekostnader | 18 kr | 0 kr | 62 kr | 543 kr | 880 kr | 384 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -69 907 kr | 92 228 kr | 123 100 kr | 88 398 kr | 116 337 kr | 162 111 kr |
| Bokslutsdispositioner | 65 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 17 158 kr | 18 997 kr | 25 838 kr | 18 360 kr | 24 365 kr | 33 415 kr |
| Årets resultat | -22 065 kr | 73 231 kr | 97 262 kr | 70 038 kr | 91 972 kr | 128 696 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 127 252 kr | 227 707 kr | 331 462 kr | 377 984 kr | 309 867 kr | 459 291 kr |
| Kortfristiga fordringar | 52 546 kr | 55 017 kr | 14 634 kr | 116 895 kr | 1 683 kr | 666 kr |
| Kassa och bank | 74 706 kr | 172 690 kr | 316 828 kr | 261 089 kr | 308 184 kr | 458 625 kr |
| Summa tillgångar | 127 252 kr | 227 707 kr | 331 462 kr | 377 984 kr | 309 867 kr | 459 291 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 89 389 kr | 162 620 kr | 259 882 kr | 329 920 kr | 271 892 kr | 400 588 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 454 kr | -10 611 kr | 62 620 kr | 159 882 kr | 79 920 kr | 171 892 kr |
| Årets resultat | -22 065 kr | 73 231 kr | 97 262 kr | 70 038 kr | 91 972 kr | 128 696 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 37 863 kr | 65 087 kr | 71 580 kr | 48 064 kr | 37 975 kr | 58 703 kr |
| Leverantörsskulder | 3 037 kr | 0 kr | - | - | 41 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 17 158 kr | 36 155 kr | 35 272 kr | 14 755 kr | 0 kr | 7 367 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 668 kr | 23 932 kr | 31 308 kr | 28 309 kr | 32 934 kr | 46 336 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 127 252 kr | 227 707 kr | 331 462 kr | 377 984 kr | 309 867 kr | 459 291 kr |
Företrädare
- Emma K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Emma KW AB för organisationsnummer?
Emma KW AB har organisationsnummer 556800-6901 (5568006901).
Var ligger Emma KW AB?
Emma KW AB har sin registrerade adress Polovägen 21, 12240 Enskede.
Vilken bransch är Emma KW AB verksamt i?
Emma KW AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Emma KW AB?
Emma KW AB hade en nettoomsättning på 181 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.