Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag har organisationsnummer 556594-0201 (5565940201)
Aktiebolag • Org.nr: 556594-0201
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikVästerås
Om företaget
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). På Google Maps är verksamheten listad som engineering consultant.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 412 829 kr räkenskapsåret 2026 (1 676 714 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag 1 412 829 kr och redovisade ett resultat på -2 977 kr. Rörelsemarginalen var -0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,1 procent). Soliditeten var 28,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,9 procent). Kassalikviditeten var 243,9 procent, under branschens median (median 408,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | 19,1 procent | 3,7 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | 21,3 procent | 6,2 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,3 procent | 69,9 procent | 49,2 procent till 89,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 243,9 procent | 408,4 procent | 211,1 procent till 891,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 18,3 procent | -0,2 procent till 45,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,7 procent | 0,3 procent | -30,0 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 797 av 2 317 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 23 av 53 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Västerås.
- Plats 1 680 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 525 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 115 710 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,6 procent | 30,8 procent | 10,2 procent | 19,5 procent | -0,4 procent |
| Vinstmarginal | 38,6 procent | 30,8 procent | 10,2 procent | 19,5 procent | -0,3 procent |
| Soliditet | 37,9 procent | 38,9 procent | 37,2 procent | 35,5 procent | 28,3 procent |
| Kassalikviditet | 678,1 procent | 645,7 procent | 380,3 procent | 761,9 procent | 243,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,4 procent | 36,6 procent | 16,9 procent | 17,0 procent | -0,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,7 procent | 1,6 procent | -12,8 procent | 2,0 procent | -15,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 853 000 kr | 1 884 000 kr | 1 643 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 900 000 kr | 948 000 kr | 1 022 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Agnegatan 3a72217 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultationer inom VVS-tekniska system, OVK-besiktningar, entreprenadbesiktningar VVS-system, projektering av VVS-system, kontrollantuppdrag i VVS-entreprenader, rådgivning i entreprenadfrågor och energibesparingar i värme-, kyl- och ventilationssystem samt därtill hörande verksamhet. Bolaget skall också äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 081 777 kr | 1 704 793 kr | 1 853 066 kr | 1 883 518 kr | 1 643 199 kr | 1 676 714 kr | 1 412 829 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 105 857 kr | -9 293 kr | 152 559 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 29 555 kr | 30 260 kr | 33 900 kr | 43 779 kr | 167 103 kr | 46 022 kr | 27 291 kr |
| Övriga externa kostnader | 299 831 kr | 189 634 kr | 257 943 kr | 305 179 kr | 286 780 kr | 317 659 kr | 330 548 kr |
| Personalkostnader | 842 065 kr | 900 134 kr | 900 428 kr | 948 227 kr | 1 021 996 kr | 986 645 kr | 1 060 381 kr |
| Avskrivningar | 5 890 kr | 47 178 kr | 98 786 kr | 5 399 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 10 293 kr | 528 294 kr | 714 568 kr | 580 934 kr | 167 320 kr | 326 387 kr | -5 392 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | -427 kr | 267 kr | 1 037 kr | 857 kr |
| Räntekostnader | 421 kr | 0 kr | 98 kr | 75 kr | 117 kr | 191 kr | 57 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -23 591 kr | 562 057 kr | 714 590 kr | 580 432 kr | 167 470 kr | 327 566 kr | -4 241 kr |
| Bokslutsdispositioner | 30 000 kr | -20 000 kr | -110 000 kr | -10 000 kr | 80 000 kr | -92 000 kr | 14 000 kr |
| Skatt | 21 902 kr | 113 711 kr | 136 569 kr | 134 674 kr | 66 834 kr | 56 926 kr | 12 736 kr |
| Årets resultat | -15 493 kr | 428 346 kr | 468 021 kr | 435 758 kr | 180 636 kr | 178 640 kr | -2 977 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 276 587 kr | 1 600 688 kr | 1 478 361 kr | 1 562 962 kr | 2 252 962 kr | 2 342 962 kr | 2 432 962 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 178 kr | 217 726 kr | 5 399 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 259 409 kr | 1 382 962 kr | 1 472 962 kr | 1 562 962 kr | 2 252 962 kr | 2 342 962 kr | 2 432 962 kr |
| Omsättningstillgångar | 510 114 kr | 790 109 kr | 1 301 508 kr | 1 491 752 kr | 625 939 kr | 612 389 kr | 533 883 kr |
| Kortfristiga fordringar | 276 585 kr | 295 073 kr | 211 574 kr | 284 406 kr | 366 483 kr | 230 860 kr | 255 210 kr |
| Kassa och bank | 233 529 kr | 495 036 kr | 1 089 934 kr | 1 207 346 kr | 259 456 kr | 381 529 kr | 278 673 kr |
| Summa tillgångar | 1 786 701 kr | 2 390 797 kr | 2 779 869 kr | 3 054 714 kr | 2 878 901 kr | 2 955 351 kr | 2 966 845 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 407 569 kr | 835 914 kr | 1 053 936 kr | 1 189 693 kr | 1 070 330 kr | 1 048 970 kr | 845 993 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 317 462 kr | 301 968 kr | 480 315 kr | 648 335 kr | 784 094 kr | 764 730 kr | 743 370 kr |
| Årets resultat | -15 493 kr | 428 346 kr | 468 021 kr | 435 758 kr | 180 636 kr | 178 640 kr | -2 977 kr |
| Obeskattade reserver | 659 000 kr | 679 000 kr | 789 000 kr | 799 000 kr | 719 000 kr | 811 000 kr | 797 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 132 kr | 220 883 kr | 191 933 kr | 231 021 kr | 164 571 kr | 80 381 kr | 218 852 kr |
| Leverantörsskulder | 67 473 kr | 39 370 kr | 47 515 kr | 45 448 kr | 61 421 kr | 30 898 kr | 56 536 kr |
| Skatteskulder | 31 411 kr | 29 543 kr | 29 389 kr | 29 358 kr | 29 339 kr | -72 963 kr | -119 616 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 54 048 kr | 147 169 kr | 112 929 kr | 130 226 kr | 64 011 kr | 111 821 kr | 276 308 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 786 701 kr | 2 390 797 kr | 2 779 869 kr | 3 054 714 kr | 2 878 901 kr | 2 955 351 kr | 2 966 845 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva konsultationer inom VVS-tekniska system, OVK-besiktningar, entreprenadbesiktningar VVS-system, projektering av VVS-system, kontrollantuppdrag i VVS-entreprenader, rådgivning i entreprenadfrågor och energibesparingar i värme-, kyl- och ventilationssystem samt därtill hörande verksamhet. Bolaget skall också äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Västerås, Västmanlands län.
Företrädare
- Robert Mikael D (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag för organisationsnummer?
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag har organisationsnummer 556594-0201 (5565940201).
Var ligger Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag?
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag har sin registrerade adress Agnegatan 3a, 72217 Västerås.
Vilken bransch är Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag verksamt i?
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag?
Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 412 829 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Dacklands Ingenjörsbyrå Aktiebolag föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.