RL Aqua AB
RL Aqua AB har organisationsnummer 559022-8697 (5590228697)
Aktiebolag • Org.nr: 559022-8697
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikLerum
Om företaget
RL Aqua AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 1 425 947 kr räkenskapsåret 2025 (1 433 756 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RL Aqua AB 1 425 947 kr och redovisade ett resultat på 46 172 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, under branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 86,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 520,3 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 86,3 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 520,3 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,5 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 426 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 913 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 792 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 22 av 53 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Västerås.
- Plats 1 669 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 503 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 114 857 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 6,0 procent |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 6,2 procent |
| Soliditet | 89,0 procent | 86,3 procent |
| Kassalikviditet | 634,4 procent | 520,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 procent | 3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 434 000 kr | 1 426 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 964 000 kr | 913 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lerum Andersvägen 88 lgh 1305c/o c/o Roger Lundberg
44330 Lerum
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom energi-, industri- och massa- anläggningar. Verksamhet: Utbildning, processoptimering, rådgivning vid drift och nybygge, problemlösning, praktiskt kemiarbete.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 433 756 kr | 1 425 947 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 40 271 kr | 122 690 kr |
| Övriga externa kostnader | 331 909 kr | 277 793 kr |
| Personalkostnader | 964 492 kr | 913 488 kr |
| Avskrivningar | - | 26 028 kr |
| Rörelseresultat | 97 056 kr | 85 948 kr |
| Ränteintäkter | 9 747 kr | 2 311 kr |
| Räntekostnader | 148 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 106 655 kr | 88 259 kr |
| Bokslutsdispositioner | -31 965 kr | -26 013 kr |
| Skatt | 19 837 kr | 16 074 kr |
| Årets resultat | 54 853 kr | 46 172 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 651 750 kr | 755 862 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 104 112 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 651 750 kr | 651 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 838 202 kr | 834 531 kr |
| Kortfristiga fordringar | 299 720 kr | 398 276 kr |
| Kassa och bank | 538 482 kr | 436 255 kr |
| Summa tillgångar | 1 489 952 kr | 1 590 393 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 325 859 kr | 1 372 031 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 221 006 kr | 1 275 859 kr |
| Årets resultat | 54 853 kr | 46 172 kr |
| Obeskattade reserver | 31 965 kr | 57 978 kr |
| Kortfristiga skulder | 132 128 kr | 160 384 kr |
| Leverantörsskulder | 736 kr | 305 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 100 215 kr | 117 178 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 489 952 kr | 1 590 393 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås, bedriver konsultverksamhet inom energi-, industri- och massaanläggningar. Verksamheten avser utbildning, processoptimering, rådgivning vid drift och nybygge, problemlösning och praktiskt kemiarbete.
Företrädare
- Roger L (verkställande direktör)
- Jens L (styrelseledamot)
- Hanna L (styrelseledamot)
- Elisabeth D (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RL Aqua AB för organisationsnummer?
RL Aqua AB har organisationsnummer 559022-8697 (5590228697).
Var ligger RL Aqua AB?
RL Aqua AB har sin registrerade adress Lerum Andersvägen 88 lgh 1305, 44330 Lerum.
Vilken bransch är RL Aqua AB verksamt i?
RL Aqua AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RL Aqua AB?
RL Aqua AB hade en nettoomsättning på 1 425 947 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RL Aqua AB?
RL Aqua AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.