Pi-mera AB
Pi-mera AB har organisationsnummer 556633-7092 (5566337092)
Aktiebolag • Org.nr: 556633-7092
Om företaget
Pi-mera AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pi-mera AB 0 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Soliditeten var 83,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 598,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 598,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 618 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 656 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 procent | 83,3 procent | 83,3 procent | 83,3 procent | 83,3 procent |
| Kassalikviditet | 598,4 procent | 598,4 procent | 598,4 procent | 598,4 procent | 598,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Backvägen 9c/o c/o Christian Wetteborg
16955 Solna
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Backvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och catering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 125 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -13 125 kr | 0 kr | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 1 172 kr | 23 kr | 15 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -14 297 kr | -23 kr | -15 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -14 297 kr | -23 kr | -15 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 119 851 kr | 119 851 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr |
| Kortfristiga fordringar | 110 125 kr | 119 851 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr |
| Kassa och bank | 9 726 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 119 851 kr | 119 851 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 99 725 kr | 99 702 kr | 99 687 kr | 99 687 kr | 99 687 kr | 99 687 kr | 99 687 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 422 kr | -2 875 kr | -2 898 kr | -2 913 kr | -2 913 kr | -2 913 kr | -2 913 kr |
| Årets resultat | -14 297 kr | -23 kr | -15 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 126 kr | 20 149 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Skatteskulder | 126 kr | 149 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 119 851 kr | 119 851 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr | 119 687 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget driver restaurang och därmed verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Lars Christian W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pi-mera AB för organisationsnummer?
Pi-mera AB har organisationsnummer 556633-7092 (5566337092).
Var ligger Pi-mera AB?
Pi-mera AB har sin registrerade adress Backvägen 9, 16955 Solna.
Vilken bransch är Pi-mera AB verksamt i?
Pi-mera AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pi-mera AB?
Pi-mera AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.