Hefaistos Infotech AB
Hefaistos Infotech AB har organisationsnummer 556766-1904 (5567661904)
Aktiebolag • Org.nr: 556766-1904
Om företaget
Hefaistos Infotech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med hälsokost.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 133 000 kr räkenskapsåret 2025 (112 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hefaistos Infotech AB 133 000 kr och redovisade ett resultat på 62 056 kr. Rörelsemarginalen var 32,5 procent, över branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 96,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 1343,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,5 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 48,9 procent | 25,1 procent | 7,6 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,1 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1343,0 procent | 348,9 procent | 190,7 procent till 719,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,8 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 996 av 9 643 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 1 812 av 2 551 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 44 314 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 979 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 237 199 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,9 procent | - | -19,4 procent | -54,4 procent | 32,5 procent |
| Vinstmarginal | 52,5 procent | - | 19,8 procent | -62,5 procent | 48,9 procent |
| Soliditet | 95,2 procent | 94,3 procent | 97,9 procent | 97,3 procent | 96,1 procent |
| Kassalikviditet | 1991,9 procent | 1675,7 procent | 4636,4 procent | 1847,9 procent | 1343,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 procent | -8,9 procent | 4,5 procent | -9,8 procent | 8,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -94,9 procent | - | -38,5 procent | 18,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Backvägen 9c/o David Jay
16955 Solna
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Backvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla IT-konsultationer, försäljning av hård- och mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 117 831 kr | 5 700 kr | 182 401 kr | 112 399 kr | 133 354 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 18 461 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 992 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 40 206 kr | 7 814 kr | 55 369 kr | 72 255 kr | 93 806 kr | 115 876 kr | 76 548 kr |
| Rörelseresultat | -43 198 kr | -7 814 kr | 62 462 kr | -66 555 kr | -35 222 kr | -60 921 kr | 43 178 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | - | 8 175 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 164 kr | 0 kr | 6 991 kr | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -43 198 kr | -7 814 kr | 62 462 kr | -66 719 kr | 35 627 kr | -70 192 kr | 64 608 kr |
| Skatt | - | - | 2 000 kr | 0 kr | - | - | 2 552 kr |
| Årets resultat | -43 198 kr | -7 814 kr | 60 462 kr | -66 719 kr | 35 627 kr | -70 192 kr | 62 056 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 6 800 kr | 6 800 kr | 36 800 kr | 36 800 kr | 36 800 kr | 372 906 kr | 381 450 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 14 000 kr | 14 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 800 kr | 6 800 kr | 36 800 kr | 36 800 kr | 36 800 kr | 358 906 kr | 367 450 kr |
| Omsättningstillgångar | 773 684 kr | 765 870 kr | 819 940 kr | 757 249 kr | 764 167 kr | 360 918 kr | 426 670 kr |
| Kortfristiga fordringar | 516 181 kr | 548 999 kr | 548 999 kr | 536 015 kr | 32 819 kr | 106 508 kr | 134 940 kr |
| Kassa och bank | 257 503 kr | 216 871 kr | 270 941 kr | 221 234 kr | 731 348 kr | 254 410 kr | 291 730 kr |
| Summa tillgångar | 780 484 kr | 772 670 kr | 856 740 kr | 794 049 kr | 800 967 kr | 733 824 kr | 808 120 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 762 929 kr | 755 115 kr | 815 577 kr | 748 858 kr | 784 485 kr | 714 293 kr | 776 349 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 706 127 kr | 662 929 kr | 655 115 kr | 715 577 kr | 648 858 kr | 684 485 kr | 614 293 kr |
| Årets resultat | -43 198 kr | -7 814 kr | 60 462 kr | -66 719 kr | 35 627 kr | -70 192 kr | 62 056 kr |
| Kortfristiga skulder | 17 555 kr | 17 555 kr | 41 163 kr | 45 191 kr | 16 482 kr | 19 531 kr | 31 771 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 3 924 kr | 4 260 kr |
| Skatteskulder | 963 kr | 963 kr | 2 963 kr | 2 963 kr | 2 963 kr | 0 kr | 2 552 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 592 kr | 6 592 kr | 28 200 kr | 32 228 kr | 3 520 kr | 15 607 kr | 24 959 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 780 484 kr | 772 670 kr | 856 740 kr | 794 049 kr | 800 967 kr | 733 824 kr | 808 120 kr |
Företrädare
- David J
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hefaistos Infotech AB för organisationsnummer?
Hefaistos Infotech AB har organisationsnummer 556766-1904 (5567661904).
Var ligger Hefaistos Infotech AB?
Hefaistos Infotech AB har sin registrerade adress Backvägen 9, 16955 Solna.
Vilken bransch är Hefaistos Infotech AB verksamt i?
Hefaistos Infotech AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hefaistos Infotech AB?
Hefaistos Infotech AB hade en nettoomsättning på 133 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.