Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB har organisationsnummer 556671-1148 (5566711148)

Aktiebolag • Org.nr: 556671-1148

Golv- och väggbeläggningsarbetenUddevalla

Aktivt företagVerksamt sedan 2004Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet och redovisning och bokföring; skatterådgivning.

Ekonomi

9 174 000 krOmsättning▲ 54 procent
113 222 krÅrets resultat
5Antal anställda
18,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 54 procent till 9 174 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 967 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB 9 174 000 kr och redovisade ett resultat på 113 222 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 6,5 procent). Soliditeten var 18,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 69,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,8 procent6,5 procent1,2 procent till 15,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal1,6 procent6,4 procent0,9 procent till 14,9 procentUnder branschens median
Soliditet18,2 procent49,2 procent28,4 procent till 69,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet69,8 procent215,1 procent136,7 procent till 382,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital12,3 procent25,5 procent1,8 procent till 59,1 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt53,7 procent8,3 procent-13,1 procent till 37,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 835 000 kr1 436 000 kr968 000 kr till 1 988 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd628 000 kr580 000 kr392 000 kr till 703 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 146 av 1 428 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
  • Plats 3 av 11 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Uddevalla.
  • Plats 128 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
  • Plats 3 859 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 21 432 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal2,4 procent3,5 procent2,8 procent
Vinstmarginal0,3 procent0,9 procent1,6 procent
Soliditet16,7 procent20,9 procent18,2 procent
Kassalikviditet50,4 procent44,0 procent69,8 procent
Avkastning på eget kapital2,6 procent5,2 procent12,3 procent
Omsättningstillväxt--22,3 procent53,7 procent
Omsättning per anställd1 281 000 kr1 492 000 kr1 835 000 kr
Personalkostnad per anställd494 000 kr590 000 kr628 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Stureholmsvägen 2
45155 Uddevalla

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt Utföra färg, mur, och kakel arbeten. Bedriva försäljning av material och varor inom färg, mur, kakel samt badrumsinredningar. Utföra redovisningsuppdrag Bedriva därmed förenlig verksamhet

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning7 682 706 kr5 966 564 kr9 174 068 kr
Övriga rörelseintäkter71 031 kr54 480 kr23 353 kr
Råvaror och förnödenheter3 189 534 kr2 466 543 kr4 741 694 kr
Övriga externa kostnader1 322 773 kr922 045 kr1 001 626 kr
Personalkostnader2 963 051 kr2 360 264 kr3 142 407 kr
Avskrivningar91 688 kr64 777 kr55 223 kr
Rörelseresultat184 363 kr207 415 kr256 471 kr
Ränteintäkter199 kr1 138 kr192 kr
Räntekostnader164 335 kr156 282 kr113 819 kr
Resultat efter finansiella poster20 227 kr52 271 kr142 844 kr
Skatt-10 440 kr29 622 kr
Årets resultat20 227 kr41 831 kr113 222 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar2 452 878 kr2 388 102 kr2 332 879 kr
Materiella anläggningstillgångar2 452 878 kr2 388 102 kr2 332 879 kr
Omsättningstillgångar2 145 102 kr1 492 790 kr2 747 654 kr
Varulager1 344 690 kr1 022 479 kr851 360 kr
Kortfristiga fordringar799 731 kr469 631 kr1 373 152 kr
Kassa och bank681 kr680 kr523 142 kr
Summa tillgångar4 597 980 kr3 880 892 kr5 080 533 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital768 565 kr810 396 kr923 618 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat648 338 kr668 565 kr710 396 kr
Årets resultat20 227 kr41 831 kr113 222 kr
Kortfristiga skulder1 589 591 kr1 068 960 kr2 717 776 kr
Leverantörsskulder618 484 kr316 883 kr1 278 187 kr
Skatteskulder5 854 kr0 kr10 958 kr
Övriga kortfristiga skulder309 136 kr188 246 kr626 365 kr
Summa eget kapital och skulder4 597 980 kr3 880 892 kr5 080 533 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget tillhandahåller tjänster inom plattsättning, flytspackling, murning och putsning samt försäljning av material och badrumsinredningar. Sedan maj 2015 drivs även en kakelbutik på Groröds industriområde i Uddevalla. Kunderna är i huvudsak privat personer samt mindre och medelstora företag. Bolagets bifirma Bergmans Redovisning i Uddevalla tillhandahåller tjänster inom redovisning.
Väsentliga händelser under året
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår, detta beror till största delen på det förstärkta ROT avdraget.

Företrädare

  • Lars B (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2004-11-23
Registrerat hos Bolagsverket
Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB
2004-11-25
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB för organisationsnummer?

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB har organisationsnummer 556671-1148 (5566711148).

Var ligger Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB?

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB har sin registrerade adress Stureholmsvägen 2, 45155 Uddevalla.

Vilken bransch är Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB verksamt i?

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB?

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB hade en nettoomsättning på 9 174 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB?

Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Bergmans Mur & Kakel i Uddevalla AB (Företagsnamn)
  • Bergmans Redovisning i Uddevalla (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser redovisningsuppdrag.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Uddevalla
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2004-11-23
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar