Mats Dahlin i Täby AB
Mats Dahlin i Täby AB har organisationsnummer 556692-0939 (5566920939)
Aktiebolag • Org.nr: 556692-0939
Om företaget
Mats Dahlin i Täby AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mats Dahlin i Täby AB 0 kr och redovisade ett resultat på 68 664 kr. Soliditeten var 73,6 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 6699,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,6 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 6699,8 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 198 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 123 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 134 av 164 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Täby.
- Plats 2 808 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 95,6 procent | 99,3 procent | 97,0 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 97,6 procent | 100,8 procent | 145,3 procent | - | - |
| Soliditet | 64,2 procent | 66,3 procent | 68,7 procent | 70,6 procent | 73,6 procent |
| Kassalikviditet | 3081,5 procent | 4884,6 procent | 37128,5 procent | 5620,0 procent | 6699,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 procent | 21,5 procent | 10,6 procent | 6,7 procent | 2,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -17,7 procent | 10,8 procent | -71,6 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 198 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rostocksvägen 37c/o c/o Dahlin
18741 Täby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rostocksvägen 37 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom områdena tele- kommunikation och hälso- och sjukvård och värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 843 320 kr | 693 680 kr | 768 920 kr | 218 120 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 459 kr | 30 382 kr | 5 321 kr | 6 640 kr | 8 800 kr | 5 281 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 198 378 kr |
| Rörelseresultat | 828 861 kr | 663 298 kr | 763 599 kr | 211 480 kr | -8 800 kr | -203 659 kr |
| Ränteintäkter | 11 196 kr | 13 742 kr | 11 797 kr | 105 871 kr | 66 624 kr | 114 997 kr |
| Räntekostnader | 95 kr | 0 kr | 338 kr | 484 kr | 0 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 839 962 kr | 677 040 kr | 775 058 kr | 316 867 kr | 57 824 kr | -88 662 kr |
| Bokslutsdispositioner | -118 000 kr | -66 000 kr | -101 561 kr | 31 000 kr | 164 000 kr | 182 000 kr |
| Skatt | 156 282 kr | 128 673 kr | 141 497 kr | 78 236 kr | 53 535 kr | 24 674 kr |
| Årets resultat | 565 680 kr | 482 367 kr | 532 000 kr | 269 631 kr | 168 289 kr | 68 664 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 956 194 kr | 3 322 008 kr | 3 736 714 kr | 3 712 845 kr | 3 570 669 kr | 3 232 039 kr |
| Kortfristiga fordringar | 284 401 kr | 304 701 kr | 346 876 kr | 142 317 kr | 16 989 kr | 17 184 kr |
| Kassa och bank | 2 671 793 kr | 3 017 307 kr | 3 389 838 kr | 3 570 528 kr | 3 553 680 kr | 3 214 855 kr |
| Summa tillgångar | 2 956 194 kr | 3 322 008 kr | 3 736 714 kr | 3 712 845 kr | 3 570 669 kr | 3 232 039 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 833 435 kr | 2 132 802 kr | 2 477 252 kr | 2 550 883 kr | 2 519 172 kr | 2 377 836 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 147 755 kr | 1 530 435 kr | 1 825 252 kr | 2 161 252 kr | 2 230 883 kr | 2 189 172 kr |
| Årets resultat | 565 680 kr | 482 367 kr | 532 000 kr | 269 631 kr | 168 289 kr | 68 664 kr |
| Obeskattade reserver | 1 015 401 kr | 1 081 401 kr | 1 182 962 kr | 1 151 962 kr | 987 962 kr | 805 962 kr |
| Kortfristiga skulder | 107 358 kr | 107 805 kr | 76 500 kr | 10 000 kr | 63 535 kr | 48 241 kr |
| Skatteskulder | 40 518 kr | 42 903 kr | 0 kr | - | 53 535 kr | 2 914 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 840 kr | 54 902 kr | 66 500 kr | 0 kr | - | 35 327 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 956 194 kr | 3 322 008 kr | 3 736 714 kr | 3 712 845 kr | 3 570 669 kr | 3 232 039 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget som bedrivit konsulttjänster är nu vilande.
Företrädare
- Mats D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mats Dahlin i Täby AB för organisationsnummer?
Mats Dahlin i Täby AB har organisationsnummer 556692-0939 (5566920939).
Var ligger Mats Dahlin i Täby AB?
Mats Dahlin i Täby AB har sin registrerade adress Rostocksvägen 37, 18741 Täby.
Vilken bransch är Mats Dahlin i Täby AB verksamt i?
Mats Dahlin i Täby AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mats Dahlin i Täby AB?
Mats Dahlin i Täby AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mats Dahlin i Täby AB?
Mats Dahlin i Täby AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mats Dahlin i Täby AB någon utdelning?
Styrelsen i Mats Dahlin i Täby AB föreslog en utdelning på 151 850 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.