Thulium IT AB
Thulium IT AB har organisationsnummer 556912-8340 (5569128340)
Aktiebolag • Org.nr: 556912-8340
Om företaget
Thulium IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Thulium IT AB 0 kr och redovisade ett resultat på 35 400 kr. Soliditeten var 84,3 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 9621,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 9621,4 procent | 348,9 procent | 190,7 procent till 719,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 062 av 9 643 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 132 av 162 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Täby.
- Plats 2 779 av 3 405 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 94 409 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 280 779 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,4 procent | 68,8 procent | 70,8 procent | 78,4 procent | 84,3 procent |
| Kassalikviditet | 14408,9 procent | 14209,7 procent | 5383,7 procent | 11465,4 procent | 9621,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 procent | 4,0 procent | 5,4 procent | 5,0 procent | 3,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arrendevägen 318730 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda konsulttjänster inom systemutveckling, produktion av interaktiva läromedel, utbildning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fastigheter samt bedriva handel med aktier och andra värdepapper.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
- 62100Dataprogrammering
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 770 559 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 79 934 kr | 29 185 kr | 46 254 kr | 48 292 kr | 21 815 kr | 28 576 kr |
| Personalkostnader | 494 895 kr | 36 862 kr | 26 077 kr | 16 486 kr | 35 404 kr | 16 511 kr |
| Rörelseresultat | 195 730 kr | -66 047 kr | -72 331 kr | -64 778 kr | -57 219 kr | -45 087 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 410 kr | 20 877 kr | 17 787 kr | 3 851 kr |
| Räntekostnader | - | 625 kr | 1 026 kr | 0 kr | 193 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 195 730 kr | -66 672 kr | -71 947 kr | -43 901 kr | -39 625 kr | -41 236 kr |
| Bokslutsdispositioner | 68 528 kr | 187 207 kr | 136 784 kr | 119 496 kr | 114 921 kr | 89 902 kr |
| Skatt | 63 859 kr | 30 749 kr | 18 673 kr | 20 338 kr | 21 516 kr | 13 266 kr |
| Årets resultat | 200 399 kr | 89 786 kr | 46 164 kr | 55 257 kr | 53 780 kr | 35 400 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 994 217 kr | 1 690 744 kr | 1 398 230 kr | 1 145 428 kr | 1 072 363 kr | 1 019 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 149 419 kr | 167 376 kr | 221 178 kr | 159 446 kr | 243 803 kr | 267 866 kr |
| Kassa och bank | 1 844 798 kr | 1 523 368 kr | 1 177 052 kr | 985 982 kr | 828 560 kr | 751 234 kr |
| Summa tillgångar | 2 294 217 kr | 1 990 744 kr | 1 698 230 kr | 1 445 428 kr | 1 372 363 kr | 1 319 100 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 431 615 kr | 1 321 401 kr | 1 167 565 kr | 1 022 823 kr | 1 076 602 kr | 1 112 002 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 181 216 kr | 1 181 615 kr | 1 071 401 kr | 917 566 kr | 972 822 kr | 1 026 602 kr |
| Årets resultat | 200 399 kr | 89 786 kr | 46 164 kr | 55 257 kr | 53 780 kr | 35 400 kr |
| Obeskattade reserver | 844 816 kr | 657 609 kr | 520 825 kr | 401 329 kr | 286 408 kr | 196 506 kr |
| Kortfristiga skulder | 17 786 kr | 11 734 kr | 9 840 kr | 21 276 kr | 9 353 kr | 10 592 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 829 kr | 0 kr | 11 531 kr | 0 kr | 1 245 kr |
| Skatteskulder | 13 136 kr | 1 905 kr | 1 839 kr | 1 746 kr | 1 353 kr | 1 347 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -3 350 kr | - | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 294 217 kr | 1 990 744 kr | 1 698 230 kr | 1 445 428 kr | 1 372 363 kr | 1 319 100 kr |
Företrädare
- Per T (verkställande direktör)
Undertecknad i Täby.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Thulium IT AB för organisationsnummer?
Thulium IT AB har organisationsnummer 556912-8340 (5569128340).
Var ligger Thulium IT AB?
Thulium IT AB har sin registrerade adress Arrendevägen 3, 18730 Täby.
Vilken bransch är Thulium IT AB verksamt i?
Thulium IT AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Thulium IT AB?
Thulium IT AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.