Lerum Ö 10:83 Aktiebolag
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag har organisationsnummer 556693-7198 (5566937198)
Aktiebolag • Org.nr: 556693-7198
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStenkullen
Om företaget
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 765 000 kr räkenskapsåret 2025 (756 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lerum Ö 10:83 Aktiebolag 765 000 kr och redovisade ett resultat på 442 086 kr. Rörelsemarginalen var 46,2 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 9,4 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 302,3 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,2 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,5 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,4 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 302,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,2 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 072 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 13 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
- Plats 730 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 27 345 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 165 277 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,3 procent | 36,7 procent | 46,7 procent | 46,2 procent |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | -8,9 procent | 8,1 procent | 20,5 procent |
| Soliditet | 4,0 procent | 1,4 procent | 2,6 procent | 9,4 procent |
| Kassalikviditet | 359,3 procent | 232,4 procent | 251,2 procent | 302,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 procent | -68,3 procent | 41,7 procent | 81,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,2 procent | 15,6 procent | 1,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedeforsvägen 2c/o Ekström Reklam Produktion AB
44361 Stenkullen
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hedeforsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 634 009 kr | 654 262 kr | 755 509 kr | 765 408 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 945 kr | 2 241 kr | 1 825 kr | 1 952 kr |
| Övriga externa kostnader | 171 131 kr | 190 404 kr | 178 717 kr | 188 006 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 225 928 kr | 225 928 kr | 225 928 kr | 225 928 kr |
| Rörelseresultat | 204 925 kr | 240 171 kr | 352 689 kr | 353 426 kr |
| Ränteintäkter | 1 030 kr | 5 593 kr | 1 412 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | 152 710 kr | 303 838 kr | 292 723 kr | 196 792 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 53 245 kr | -58 074 kr | 61 378 kr | 156 652 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 400 000 kr |
| Skatt | 10 961 kr | 0 kr | 580 kr | 114 566 kr |
| Årets resultat | 42 284 kr | -58 074 kr | 60 798 kr | 442 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 244 791 kr | 5 034 862 kr | 4 808 934 kr | 4 633 006 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 894 791 kr | 3 684 862 kr | 3 458 934 kr | 3 283 006 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 350 000 kr | 1 350 000 kr | 1 350 000 kr | 1 350 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 870 560 kr | 855 798 kr | 804 692 kr | 1 146 711 kr |
| Kortfristiga fordringar | 197 048 kr | 315 594 kr | 377 149 kr | 565 948 kr |
| Kassa och bank | 673 512 kr | 540 204 kr | 427 543 kr | 580 763 kr |
| Summa tillgångar | 6 115 351 kr | 5 890 660 kr | 5 613 626 kr | 5 779 717 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 243 068 kr | 84 994 kr | 145 791 kr | 542 877 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 784 kr | 43 068 kr | -15 007 kr | 791 kr |
| Årets resultat | 42 284 kr | -58 074 kr | 60 798 kr | 442 086 kr |
| Kortfristiga skulder | 242 283 kr | 368 167 kr | 320 340 kr | 379 349 kr |
| Leverantörsskulder | 16 kr | 68 288 kr | 3 053 kr | 4 432 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 920 kr | 1 129 kr | 12 467 kr | 11 348 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 115 351 kr | 5 890 660 kr | 5 613 626 kr | 5 779 717 kr |
Företrädare
- Anneli E (ordförande)
- Johan E
Undertecknad i Stenkullen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lerum Ö 10:83 Aktiebolag för organisationsnummer?
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag har organisationsnummer 556693-7198 (5566937198).
Var ligger Lerum Ö 10:83 Aktiebolag?
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag har sin registrerade adress Hedeforsvägen 2, 44361 Stenkullen.
Vilken bransch är Lerum Ö 10:83 Aktiebolag verksamt i?
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lerum Ö 10:83 Aktiebolag?
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag hade en nettoomsättning på 765 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.