Divination Corporate Group AB
Divination Corporate Group AB har organisationsnummer 556706-7110 (5567067110)
Aktiebolag • Org.nr: 556706-7110
Om företaget
Divination Corporate Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med parfym och kosmetika.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 74 procent till 404 606 kr räkenskapsåret 2025 (232 891 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Divination Corporate Group AB 404 606 kr och redovisade ett resultat på 81 600 kr. Rörelsemarginalen var 20,2 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 88,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 420,2 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,2 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 88,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 420,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 141,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 73,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 405 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 742 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 556 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 6 567 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 23 420 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 200 654 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -57,1 procent | - | 10,4 procent | 20,2 procent |
| Vinstmarginal | - | -57,1 procent | - | 9,2 procent | 20,2 procent |
| Soliditet | 46,2 procent | 57,5 procent | 48,6 procent | 81,0 procent | 88,3 procent |
| Kassalikviditet | 80,9 procent | 134,3 procent | 103,5 procent | 223,3 procent | 420,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -29,2 procent | -91,9 procent | -77,2 procent | 25,1 procent | 141,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -6,8 procent | - | 73,7 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 102 000 kr | 95 000 kr | 233 000 kr | 405 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 9 000 kr | 48 000 kr | 3 000 kr | 5 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 24003c/o C/oTatjana Werner
22421 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom skönhet, hälsa, friskvård, personlig utveckling och coaching. Handel med hudvård och kosmetiska produkter. Föreläsningar, workshops samt retreats inom hälsa och wellness.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 101 819 kr | 94 934 kr | 232 891 kr | 404 606 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 241 kr | 12 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 398 kr | 63 431 kr | 48 176 kr | 62 429 kr | 102 211 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 651 kr | 59 533 kr | 39 185 kr | 142 333 kr | 187 733 kr |
| Personalkostnader | 377 kr | 9 125 kr | 48 221 kr | 3 229 kr | 5 421 kr |
| Avskrivningar | 3 922 kr | 3 922 kr | 5 238 kr | 4 780 kr | 4 780 kr |
| Rörelseresultat | -17 950 kr | -58 189 kr | -50 218 kr | 24 300 kr | 81 601 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 870 kr | 0 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 2 901 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -17 950 kr | -58 189 kr | -49 348 kr | 21 399 kr | 81 600 kr |
| Årets resultat | -17 950 kr | -58 189 kr | -49 348 kr | 21 399 kr | 81 600 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 212 kr | 2 290 kr | 20 954 kr | 16 174 kr | 11 394 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 212 kr | 2 290 kr | 20 954 kr | 16 174 kr | 11 394 kr |
| Omsättningstillgångar | 126 832 kr | 107 866 kr | 110 618 kr | 89 139 kr | 53 873 kr |
| Varulager | 68 918 kr | 44 921 kr | 40 601 kr | 44 562 kr | 21 692 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 917 kr | 52 650 kr | 53 520 kr | 29 094 kr | 63 kr |
| Kassa och bank | 2 997 kr | 10 295 kr | 16 497 kr | 15 483 kr | 32 118 kr |
| Summa tillgångar | 133 044 kr | 110 156 kr | 131 572 kr | 105 313 kr | 65 267 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 61 485 kr | 63 296 kr | 63 951 kr | 85 350 kr | 57 609 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -20 565 kr | 21 485 kr | 13 298 kr | -36 049 kr | -123 991 kr |
| Årets resultat | -17 950 kr | -58 189 kr | -49 348 kr | 21 399 kr | 81 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 559 kr | 46 860 kr | 67 621 kr | 19 963 kr | 7 658 kr |
| Leverantörsskulder | - | 263 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 47 131 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 559 kr | 46 596 kr | 20 489 kr | 19 963 kr | 7 422 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 133 044 kr | 110 156 kr | 131 572 kr | 105 313 kr | 65 267 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2006 och bedriver konsultverksamhet inom skönhet, hälsa, friskvård, personlig utveckling och coaching. Handel med hudvård och kosmetiska produkter. Föreläsningar, workshops samt retreats inom hälsa och wellness samt därmed förenlig verksamhet.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 179 658 kr (289 000 kr).
Företrädare
- Tatjana W (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Divination Corporate Group AB för organisationsnummer?
Divination Corporate Group AB har organisationsnummer 556706-7110 (5567067110).
Var ligger Divination Corporate Group AB?
Divination Corporate Group AB har sin registrerade adress Box 24003, 22421 Lund.
Vilken bransch är Divination Corporate Group AB verksamt i?
Divination Corporate Group AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Divination Corporate Group AB?
Divination Corporate Group AB hade en nettoomsättning på 404 606 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Divination Corporate Group AB?
Divination Corporate Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Divination Corporate Group AB (Företagsnamn)
- Divination Alliance (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser ekonomisk rådgivning och redovisningstjänster samt konsusltverksamhet inom It och kommunikation.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-07-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.