Eyes Ahead AB
Eyes Ahead AB har organisationsnummer 559111-3625 (5591113625)
Aktiebolag • Org.nr: 559111-3625
Om företaget
Eyes Ahead AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 408 653 kr räkenskapsåret 2025 (340 502 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eyes Ahead AB 408 653 kr och redovisade ett resultat på -993 540 kr. Rörelsemarginalen var -174,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 99,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1475,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -174,3 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -243,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,6 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1475,2 procent | 324,7 procent | 160,3 procent till 784,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 409 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 711 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 557 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 550 av 1 199 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 6 478 av 11 139 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 23 068 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 197 766 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -358,8 procent | -174,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -355,0 procent | -243,1 procent |
| Soliditet | 99,6 procent | 99,3 procent | 98,7 procent | 99,6 procent |
| Kassalikviditet | 937,7 procent | 4299,2 procent | 835,3 procent | 1475,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | -7,8 procent | -2,4 procent | -2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 20,0 procent |
| Omsättning per anställd | 87 000 kr | 90 000 kr | 341 000 kr | 409 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 179 000 kr | 136 000 kr | 1 123 000 kr | 711 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björnstorpsgatan 2c/o c/o Lundgren
21619 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Björnstorpsgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i bolag, samt bedriva konsultverksamhet inom förlagsverksamhet, ljud- och musikproduktion, och andra mediatjänster. Bolaget förvaltar även fast och lös egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 87 135 kr | 89 879 kr | 340 502 kr | 408 653 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 777 kr | 0 kr | 830 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | -161 kr | - | 14 743 kr |
| Övriga externa kostnader | 344 916 kr | 313 364 kr | 369 337 kr | 326 174 kr |
| Personalkostnader | 179 286 kr | 135 702 kr | 1 122 885 kr | 710 793 kr |
| Avskrivningar | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Rörelseresultat | -507 791 kr | -426 249 kr | -1 221 720 kr | -712 227 kr |
| Ränteintäkter | 125 kr | 58 410 kr | 265 229 kr | 56 698 kr |
| Räntekostnader | - | 61 272 kr | 30 094 kr | 2 432 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -351 994 kr | -4 130 915 kr | -1 208 847 kr | -993 540 kr |
| Årets resultat | -351 994 kr | -4 130 915 kr | -1 208 847 kr | -993 540 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 54 966 519 kr | 37 072 047 kr | 46 287 187 kr | 46 914 806 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 54 727 352 kr | 36 902 880 kr | 46 188 020 kr | 46 885 639 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 222 744 kr | 15 922 619 kr | 5 598 486 kr | 3 064 877 kr |
| Kortfristiga fordringar | 808 674 kr | 688 889 kr | 569 667 kr | 613 628 kr |
| Kassa och bank | 1 414 070 kr | 15 233 730 kr | 5 028 819 kr | 2 451 249 kr |
| Summa tillgångar | 57 189 263 kr | 52 994 666 kr | 51 885 673 kr | 49 979 683 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 56 952 219 kr | 52 624 304 kr | 51 215 457 kr | 49 771 917 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 57 254 213 kr | 56 705 219 kr | 52 374 304 kr | 50 715 457 kr |
| Årets resultat | -351 994 kr | -4 130 915 kr | -1 208 847 kr | -993 540 kr |
| Kortfristiga skulder | 237 044 kr | 370 362 kr | 670 216 kr | 207 766 kr |
| Leverantörsskulder | 5 085 kr | 48 360 kr | 403 199 kr | 17 801 kr |
| Skatteskulder | - | 60 990 kr | 32 203 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 221 959 kr | 251 012 kr | 224 814 kr | 179 965 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 57 189 263 kr | 52 994 666 kr | 51 885 673 kr | 49 979 683 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i bolag, samt bedriva konsultverksamhet inom företagsverksamhet, ljudoch musikproduktion och andra mediatjänster. Bolaget förvaltar även lös egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Johan Mattias L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eyes Ahead AB för organisationsnummer?
Eyes Ahead AB har organisationsnummer 559111-3625 (5591113625).
Var ligger Eyes Ahead AB?
Eyes Ahead AB har sin registrerade adress Björnstorpsgatan 2, 21619 Malmö.
Vilken bransch är Eyes Ahead AB verksamt i?
Eyes Ahead AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eyes Ahead AB?
Eyes Ahead AB hade en nettoomsättning på 408 653 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eyes Ahead AB?
Eyes Ahead AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Eyes Ahead AB någon utdelning?
Styrelsen i Eyes Ahead AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.