Handkirurgi Halland AB
Handkirurgi Halland AB har organisationsnummer 556717-0252 (5567170252)
Aktiebolag • Org.nr: 556717-0252
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusHalmstad
Om företaget
Handkirurgi Halland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Företaget bedriver även verksamhet inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Handkirurgi Halland AB 0 kr och redovisade ett resultat på -9 275 kr. Soliditeten var 82,7 procent, över branschens median (median 73,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,7 procent | 73,0 procent | 54,9 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,5 procent | 28,6 procent | 6,4 procent till 64,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 957 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 17 av 19 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Halmstad.
- Plats 2 291 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 8 942 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,0 procent | 83,5 procent | 83,2 procent | 82,5 procent | 82,7 procent |
| Kassalikviditet | 711,0 procent | 1323,4 procent | 1298,5 procent | 1338,3 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -13,9 procent | -6,3 procent | -2,3 procent | -2,6 procent | -3,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -99,2 procent | - | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 3 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 27 000 kr | 1 000 kr | 0 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älgvägen 1030273 Halmstad
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Älgvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 360 000 kr | 3 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 191 357 kr | 19 339 kr | 16 910 kr | 13 719 kr | 10 792 kr | 9 463 kr |
| Personalkostnader | 150 551 kr | 26 785 kr | 1 423 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 12 100 kr | -43 124 kr | -18 333 kr | -13 719 kr | -10 792 kr | -9 463 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 148 kr | 3 436 kr | 188 kr |
| Räntekostnader | 6 000 kr | 0 kr | 102 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 6 100 kr | -43 124 kr | -18 435 kr | -6 571 kr | -7 356 kr | -9 275 kr |
| Skatt | 32 863 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -26 763 kr | -43 124 kr | -18 435 kr | -6 571 kr | -7 356 kr | -9 275 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 994 774 kr | 397 494 kr | 349 463 kr | 342 892 kr | 336 841 kr | 324 640 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 331 kr | 41 918 kr | 4 154 kr | 4 437 kr | 2 242 kr | 2 236 kr |
| Kassa och bank | 966 443 kr | 355 576 kr | 345 309 kr | 338 455 kr | 334 599 kr | 322 404 kr |
| Summa tillgångar | 994 774 kr | 397 494 kr | 349 463 kr | 342 892 kr | 336 841 kr | 324 640 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 353 351 kr | 310 228 kr | 291 793 kr | 285 221 kr | 277 865 kr | 268 590 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 280 114 kr | 253 352 kr | 210 228 kr | 191 792 kr | 185 221 kr | 177 865 kr |
| Årets resultat | -26 763 kr | -43 124 kr | -18 435 kr | -6 571 kr | -7 356 kr | -9 275 kr |
| Kortfristiga skulder | 94 861 kr | 55 904 kr | 26 406 kr | 26 407 kr | 25 170 kr | -1 kr |
| Skatteskulder | 38 271 kr | 30 084 kr | 1 237 kr | 1 237 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 651 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 994 774 kr | 397 494 kr | 349 463 kr | 342 892 kr | 336 841 kr | 324 640 kr |
Företrädare
- Jan W
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Handkirurgi Halland AB för organisationsnummer?
Handkirurgi Halland AB har organisationsnummer 556717-0252 (5567170252).
Var ligger Handkirurgi Halland AB?
Handkirurgi Halland AB har sin registrerade adress Älgvägen 10, 30273 Halmstad.
Vilken bransch är Handkirurgi Halland AB verksamt i?
Handkirurgi Halland AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Handkirurgi Halland AB?
Handkirurgi Halland AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.