Peter Rasmusson AB
Peter Rasmusson AB har organisationsnummer 556877-8715 (5568778715)
Aktiebolag • Org.nr: 556877-8715
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusHalmstad
Om företaget
Peter Rasmusson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 24 000 kr räkenskapsåret 2025 (24 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Peter Rasmusson AB 24 000 kr och redovisade ett resultat på 2 005 628 kr. Soliditeten var 64,2 procent, under branschens median (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 180,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,2 procent | 71,6 procent | 53,9 procent till 87,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 180,1 procent | 377,5 procent | 217,1 procent till 785,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 96,5 procent | 24,1 procent | -0,1 procent till 61,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 915 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 16 av 19 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Halmstad.
- Plats 2 184 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 8 463 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 269 541 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,6 procent | 41,9 procent | 40,9 procent | 28,5 procent | 64,2 procent |
| Kassalikviditet | 275,0 procent | 172,2 procent | 169,1 procent | 140,0 procent | 180,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 procent | 51,5 procent | -18,4 procent | 25,8 procent | 96,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kattegattsvägen 5c/o c/o Peter Rasmusson
30270 Halmstad
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kattegattsvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva administrativa konsulttjänster, fastighetsförvaltning, äga aktier och andelar i bolag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 61 300 kr | 89 100 kr | 0 kr | 24 000 kr | 24 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 303 kr | 13 922 kr | 12 766 kr | 18 360 kr | 4 769 kr | 17 042 kr |
| Rörelseresultat | -10 303 kr | 47 378 kr | 76 334 kr | -18 360 kr | 19 231 kr | 6 958 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 325 kr | 449 kr | 105 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 253 kr | 517 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 303 kr | 47 378 kr | 76 353 kr | -18 288 kr | 19 163 kr | 2 007 063 kr |
| Skatt | - | 6 493 kr | 15 723 kr | 0 kr | 181 kr | 1 435 kr |
| Årets resultat | -10 303 kr | 40 885 kr | 60 630 kr | -18 288 kr | 18 982 kr | 2 005 628 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 150 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 150 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 212 818 kr | 286 225 kr | 280 966 kr | 243 496 kr | 257 405 kr | 2 089 733 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 299 kr | 33 299 kr | 18 452 kr | 20 372 kr | 39 563 kr | 2 000 184 kr |
| Kassa och bank | 179 519 kr | 252 926 kr | 262 514 kr | 223 124 kr | 217 842 kr | 89 549 kr |
| Summa tillgångar | 212 818 kr | 286 225 kr | 280 966 kr | 243 496 kr | 257 405 kr | 3 239 733 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 141 276 kr | 182 161 kr | 117 791 kr | 99 503 kr | 73 485 kr | 2 079 112 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 101 579 kr | 91 276 kr | 7 161 kr | 67 791 kr | 4 503 kr | 23 484 kr |
| Årets resultat | -10 303 kr | 40 885 kr | 60 630 kr | -18 288 kr | 18 982 kr | 2 005 628 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 542 kr | 104 064 kr | 163 175 kr | 143 992 kr | 183 920 kr | 1 160 621 kr |
| Skatteskulder | - | 6 493 kr | 22 216 kr | 9 178 kr | 181 kr | 1 616 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 542 kr | 94 571 kr | 137 959 kr | 134 814 kr | 183 739 kr | 1 159 005 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 212 818 kr | 286 225 kr | 280 966 kr | 243 495 kr | 257 405 kr | 3 239 733 kr |
Företrädare
- Peter R
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peter Rasmusson AB för organisationsnummer?
Peter Rasmusson AB har organisationsnummer 556877-8715 (5568778715).
Var ligger Peter Rasmusson AB?
Peter Rasmusson AB har sin registrerade adress Kattegattsvägen 5, 30270 Halmstad.
Vilken bransch är Peter Rasmusson AB verksamt i?
Peter Rasmusson AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peter Rasmusson AB?
Peter Rasmusson AB hade en nettoomsättning på 24 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.