Mura Film AB
Mura Film AB har organisationsnummer 556726-7900 (5567267900)
Aktiebolag • Org.nr: 556726-7900
Om företaget
Mura Film AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1163 procent till 232 133 kr räkenskapsåret 2025 (18 378 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mura Film AB 232 133 kr och redovisade ett resultat på 59 462 kr. Rörelsemarginalen var 44,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 52,9 procent, under branschens median (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 266,4 procent, över branschens median (median 260,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,2 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,7 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,9 procent | 58,9 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 266,4 procent | 260,4 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 11,3 procent | -10,1 procent till 46,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 119 av 3 044 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 092 av 1 507 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 41 110 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 401 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 220 527 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 44,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 43,7 procent |
| Soliditet | 56,0 procent | 52,9 procent |
| Kassalikviditet | 278,8 procent | 266,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 procent | 12,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maria Prastgardsgata 1Ac/o c/o Gandini
11852 Stockholm
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Maria Prastgardsgata 1A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska producera filmer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 378 kr | 232 133 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 377 kr | 12 169 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 7 240 kr |
| Övriga externa kostnader | 100 351 kr | 74 895 kr |
| Personalkostnader | 38 331 kr | 59 590 kr |
| Rörelseresultat | -117 927 kr | 102 577 kr |
| Ränteintäkter | 281 798 kr | 27 kr |
| Räntekostnader | 93 kr | 1 175 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 163 778 kr | 101 429 kr |
| Bokslutsdispositioner | 9 733 kr | -25 939 kr |
| Skatt | 37 244 kr | 16 028 kr |
| Årets resultat | 136 267 kr | 59 462 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 741 464 kr | 897 969 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 220 kr | 60 649 kr |
| Kassa och bank | 76 918 kr | 191 994 kr |
| Summa tillgångar | 741 464 kr | 897 969 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 415 246 kr | 474 708 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 178 979 kr | 315 246 kr |
| Årets resultat | 136 267 kr | 59 462 kr |
| Obeskattade reserver | 60 267 kr | 86 206 kr |
| Kortfristiga skulder | 265 951 kr | 337 055 kr |
| Skatteskulder | 35 538 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 225 137 kr | 337 055 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 741 464 kr | 897 969 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver film- och Tv-produktion. Bolagets Säte är i Stockholm kommun, Stockholms Län.
Företrädare
- Erik Walter G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mura Film AB för organisationsnummer?
Mura Film AB har organisationsnummer 556726-7900 (5567267900).
Var ligger Mura Film AB?
Mura Film AB har sin registrerade adress Maria Prastgardsgata 1A, 11852 Stockholm.
Vilken bransch är Mura Film AB verksamt i?
Mura Film AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mura Film AB?
Mura Film AB hade en nettoomsättning på 232 133 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.