Real Nice AB
Real Nice AB har organisationsnummer 559284-6009 (5592846009)
Aktiebolag • Org.nr: 559284-6009
Om företaget
Real Nice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig reklamverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 20 procent till 227 000 kr räkenskapsåret 2026 (188 542 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Real Nice AB 227 000 kr och redovisade ett resultat på -4 215 kr. Rörelsemarginalen var -1,9 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 86,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,5 procent). Kassalikviditeten var 376,6 procent, över branschens median (median 295,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,9 procent | 8,6 procent | -1,9 procent till 25,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 8,9 procent | -1,6 procent till 27,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,5 procent | 63,5 procent | 43,4 procent till 82,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 376,6 procent | 295,9 procent | 175,0 procent till 630,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 10,1 procent | -9,0 procent till 50,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,4 procent | -5,4 procent | -34,4 procent till 22,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 227 000 kr | 781 000 kr | 418 000 kr till 1 202 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 53 000 kr | 475 000 kr | 203 000 kr till 710 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 151 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 111 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 41 722 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 74 491 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 224 065 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,4 procent | 12,5 procent | -26,5 procent | -4,1 procent | -1,9 procent |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 22,0 procent | -26,9 procent | -1,2 procent | -1,8 procent |
| Soliditet | 62,4 procent | 55,2 procent | 80,1 procent | 76,7 procent | 86,5 procent |
| Kassalikviditet | 280,7 procent | 152,9 procent | 57,9 procent | 153,8 procent | 376,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,1 procent | 23,0 procent | -48,3 procent | -1,0 procent | -2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -26,7 procent | -19,7 procent | -71,0 procent | 20,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 102 000 kr | 808 000 kr | 649 000 kr | 189 000 kr | 227 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 385 000 kr | 340 000 kr | 273 000 kr | 0 kr | 53 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Söderberga Allé, 31c/o Jonathan Foster
16862 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Söderberga Allé, 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation inom mediaproduktion och producera television och reklam samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 102 393 kr | 751 356 kr | 649 101 kr | 188 542 kr | 227 101 kr |
| Övriga externa kostnader | 249 561 kr | 239 558 kr | 385 081 kr | 132 647 kr | 117 255 kr |
| Personalkostnader | 384 998 kr | 339 620 kr | 273 168 kr | 0 kr | 53 107 kr |
| Avskrivningar | 21 571 kr | 44 577 kr | 61 114 kr | 61 113 kr | 61 113 kr |
| Rörelseresultat | 357 303 kr | 101 079 kr | -172 053 kr | -7 708 kr | -4 374 kr |
| Ränteintäkter | - | 55 kr | 111 kr | 6 732 kr | 263 kr |
| Räntekostnader | 2 117 kr | 1 501 kr | 2 764 kr | 1 220 kr | 104 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 355 186 kr | 99 633 kr | -174 706 kr | -2 196 kr | -4 215 kr |
| Bokslutsdispositioner | -77 373 kr | 0 kr | 77 373 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 50 042 kr | 24 151 kr | 9 626 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 227 771 kr | 75 482 kr | -106 959 kr | -2 196 kr | -4 215 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 194 148 kr | 305 571 kr | 244 457 kr | 183 343 kr | 122 231 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 194 148 kr | 305 571 kr | 244 457 kr | 183 343 kr | 122 231 kr |
| Omsättningstillgångar | 211 239 kr | 289 356 kr | 31 856 kr | 102 155 kr | 126 154 kr |
| Kortfristiga fordringar | 143 987 kr | 83 176 kr | 11 097 kr | 26 783 kr | 26 726 kr |
| Kassa och bank | 67 252 kr | 206 180 kr | 20 759 kr | 75 372 kr | 99 428 kr |
| Summa tillgångar | 405 387 kr | 594 927 kr | 276 313 kr | 285 498 kr | 248 385 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 252 771 kr | 328 253 kr | 221 294 kr | 219 098 kr | 214 883 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 227 771 kr | 303 253 kr | 196 294 kr | 194 098 kr |
| Årets resultat | 227 771 kr | 75 482 kr | -106 959 kr | -2 196 kr | -4 215 kr |
| Obeskattade reserver | 77 373 kr | 77 373 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 75 243 kr | 189 301 kr | 55 019 kr | 66 400 kr | 33 502 kr |
| Leverantörsskulder | 3 789 kr | 45 601 kr | 0 kr | 8 111 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 39 805 kr | 57 414 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 650 kr | 85 803 kr | 40 019 kr | 43 290 kr | 23 502 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 405 387 kr | 594 927 kr | 276 313 kr | 285 498 kr | 248 385 kr |
Företrädare
- Jonathan F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Real Nice AB för organisationsnummer?
Real Nice AB har organisationsnummer 559284-6009 (5592846009).
Var ligger Real Nice AB?
Real Nice AB har sin registrerade adress Söderberga Allé, 31, 16862 Bromma.
Vilken bransch är Real Nice AB verksamt i?
Real Nice AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Real Nice AB?
Real Nice AB hade en nettoomsättning på 227 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Real Nice AB?
Real Nice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.