Tegmans Traktor AB
Tegmans Traktor AB har organisationsnummer 556742-5516 (5567425516)
Aktiebolag • Org.nr: 556742-5516
Om företaget
Tegmans Traktor AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Holmsund. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 505 336 kr räkenskapsåret 2025 (486 023 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tegmans Traktor AB 505 336 kr och redovisade ett resultat på 7 534 kr. Rörelsemarginalen var 29,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 27,8 procent, under branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 52,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,7 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 27,8 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 52,1 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,0 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 021 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 34 av 54 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Umeå.
- Plats 1 857 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 3 959 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 189 773 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,9 procent | 1,2 procent | 19,2 procent | 26,0 procent | 29,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | -14,3 procent | -9,8 procent | -10,8 procent | 1,5 procent |
| Soliditet | 28,7 procent | 28,0 procent | 27,6 procent | 27,2 procent | 27,8 procent |
| Kassalikviditet | 120,3 procent | 57,7 procent | 51,7 procent | 42,0 procent | 52,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | -5,1 procent | -3,7 procent | -4,3 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,7 procent | 9,0 procent | 2,9 procent | 1,2 procent | 4,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Djupsundsudden 5791333 Holmsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva traktorkörslor, fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 440 188 kr | 428 193 kr | 466 910 kr | 480 311 kr | 486 023 kr | 505 336 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 240 805 kr | 284 415 kr | 382 376 kr | 294 627 kr | 266 612 kr | 262 326 kr |
| Personalkostnader | 200 kr | 0 kr | 200 kr | 200 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 71 369 kr | 71 369 kr | 78 595 kr | 93 046 kr | 93 046 kr | 93 046 kr |
| Rörelseresultat | 127 814 kr | 72 409 kr | 5 739 kr | 92 438 kr | 126 365 kr | 149 964 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 331 kr | 387 kr | 242 kr |
| Räntekostnader | 61 231 kr | 64 750 kr | 72 601 kr | 139 626 kr | 179 455 kr | 142 672 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 66 583 kr | 7 659 kr | -66 862 kr | -46 857 kr | -52 703 kr | 7 534 kr |
| Skatt | 14 243 kr | 1 652 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 52 340 kr | 6 007 kr | -66 862 kr | -46 857 kr | -52 703 kr | 7 534 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 578 894 kr | 4 507 525 kr | 4 537 317 kr | 4 444 271 kr | 4 351 225 kr | 4 258 179 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 578 894 kr | 4 507 525 kr | 4 537 317 kr | 4 444 271 kr | 4 351 225 kr | 4 258 179 kr |
| Omsättningstillgångar | 335 548 kr | 311 432 kr | 152 749 kr | 143 422 kr | 116 918 kr | 140 268 kr |
| Kortfristiga fordringar | -65 kr | 16 920 kr | 20 861 kr | 27 294 kr | 29 116 kr | 22 507 kr |
| Kassa och bank | 335 613 kr | 294 512 kr | 131 888 kr | 116 128 kr | 87 802 kr | 117 761 kr |
| Summa tillgångar | 4 914 442 kr | 4 818 957 kr | 4 690 066 kr | 4 587 693 kr | 4 468 143 kr | 4 398 447 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 374 991 kr | 1 380 998 kr | 1 314 136 kr | 1 267 279 kr | 1 214 576 kr | 1 222 109 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 222 651 kr | 1 274 991 kr | 1 280 998 kr | 1 214 136 kr | 1 167 279 kr | 1 114 575 kr |
| Årets resultat | 52 340 kr | 6 007 kr | -66 862 kr | -46 857 kr | -52 703 kr | 7 534 kr |
| Kortfristiga skulder | 292 451 kr | 258 959 kr | 264 930 kr | 277 414 kr | 278 567 kr | 269 338 kr |
| Leverantörsskulder | 11 255 kr | 3 524 kr | -1 844 kr | 0 kr | 4 470 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 2 634 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 225 228 kr | 225 555 kr | 225 355 kr | 225 355 kr | 225 355 kr | 225 355 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 914 442 kr | 4 818 957 kr | 4 690 066 kr | 4 587 693 kr | 4 468 143 kr | 4 398 447 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver traktorrörelse och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mikael T
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tegmans Traktor AB för organisationsnummer?
Tegmans Traktor AB har organisationsnummer 556742-5516 (5567425516).
Var ligger Tegmans Traktor AB?
Tegmans Traktor AB har sin registrerade adress Djupsundsudden 57, 91333 Holmsund.
Vilken bransch är Tegmans Traktor AB verksamt i?
Tegmans Traktor AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tegmans Traktor AB?
Tegmans Traktor AB hade en nettoomsättning på 505 336 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.