Skallepers Entreprenad AB
Skallepers Entreprenad AB har organisationsnummer 559137-0803 (5591370803)
Aktiebolag • Org.nr: 559137-0803
Om företaget
Skallepers Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 67 procent till 462 000 kr räkenskapsåret 2025 (276 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skallepers Entreprenad AB 462 000 kr och redovisade ett resultat på 164 893 kr. Rörelsemarginalen var 59,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 56,6 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 125,6 procent, under branschens median (median 198,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,2 procent | 8,6 procent | 0,8 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,3 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,6 procent | 44,4 procent | 21,9 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 125,6 procent | 198,1 procent | 110,3 procent till 408,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,5 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 67,4 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 462 000 kr | 1 506 000 kr | 895 000 kr till 2 267 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 81 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 983 av 5 214 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 34 av 53 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Umeå.
- Plats 1 875 av 3 555 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 3 978 av 7 195 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 191 996 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 30,8 procent | -0,1 procent | -12,7 procent | 59,2 procent |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 30,0 procent | -5,8 procent | -14,5 procent | 59,3 procent |
| Soliditet | 16,9 procent | 6,8 procent | 16,2 procent | 26,9 procent | 56,6 procent |
| Kassalikviditet | 36,0 procent | 34,9 procent | 30,6 procent | 73,7 procent | 125,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 7,3 procent | 50,3 procent | -15,6 procent | 67,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -38,5 procent | 31,2 procent | -13,1 procent | 2,1 procent | 67,4 procent |
| Omsättning per anställd | 237 000 kr | 311 000 kr | - | 276 000 kr | 462 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 7 000 kr | - | 33 000 kr | 81 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Flintvägen 3A90740 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mark- och grundarbeten, bedriva byggverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 233 157 kr | 385 226 kr | 236 982 kr | 311 001 kr | 270 213 kr | 275 519 kr | 461 790 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 37 000 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 100 679 kr | 127 176 kr | 61 685 kr | 15 830 kr | 9 531 kr | 2 116 kr | 12 754 kr |
| Övriga externa kostnader | 163 496 kr | 151 779 kr | 148 658 kr | 155 152 kr | 225 786 kr | 108 927 kr | 52 731 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 7 151 kr | 5 576 kr | 32 854 kr | 80 587 kr |
| Avskrivningar | 61 734 kr | 21 783 kr | 25 399 kr | 37 042 kr | 66 718 kr | 40 630 kr | 42 163 kr |
| Rörelseresultat | -92 752 kr | 41 771 kr | 1 240 kr | 95 826 kr | -398 kr | -35 064 kr | 273 555 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 12 kr | 18 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 3 636 kr | 878 kr | 60 kr | 2 477 kr | 15 404 kr | 5 380 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -96 388 kr | 40 893 kr | 1 180 kr | 93 349 kr | -15 790 kr | -40 426 kr | 273 575 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -90 000 kr | 62 000 kr | 28 000 kr | -67 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | 41 682 kr |
| Årets resultat | -96 388 kr | 40 893 kr | 1 180 kr | 3 349 kr | 46 210 kr | -12 426 kr | 164 893 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 506 250 kr | 201 547 kr | 176 148 kr | 554 717 kr | 488 506 kr | 136 445 kr | 280 553 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 506 250 kr | 201 547 kr | 176 148 kr | 554 717 kr | 488 506 kr | 136 445 kr | 280 553 kr |
| Omsättningstillgångar | 102 768 kr | 148 764 kr | 75 142 kr | 121 673 kr | 78 103 kr | 159 331 kr | 151 186 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 571 kr | 38 974 kr | 8 883 kr | 18 157 kr | 6 206 kr | 28 556 kr | 4 900 kr |
| Kassa och bank | 91 197 kr | 109 790 kr | 66 259 kr | 103 516 kr | 71 897 kr | 130 775 kr | 146 286 kr |
| Summa tillgångar | 609 018 kr | 350 311 kr | 251 290 kr | 676 390 kr | 566 609 kr | 295 776 kr | 431 739 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 278 kr | 41 171 kr | 42 350 kr | 45 699 kr | 91 909 kr | 79 482 kr | 244 376 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 46 666 kr | -49 722 kr | -8 830 kr | -7 650 kr | -4 301 kr | 41 908 kr | 29 483 kr |
| Årets resultat | -96 388 kr | 40 893 kr | 1 180 kr | 3 349 kr | 46 210 kr | -12 426 kr | 164 893 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 90 000 kr | 28 000 kr | 0 kr | 67 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 608 740 kr | 309 140 kr | 208 940 kr | 348 598 kr | 254 834 kr | 216 294 kr | 120 363 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 5 156 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 4 367 kr | 0 kr | - | - | - | - | 41 682 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 496 288 kr | 309 141 kr | 203 778 kr | 348 598 kr | 254 834 kr | 211 138 kr | 78 681 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 609 018 kr | 350 311 kr | 251 290 kr | 676 390 kr | 566 609 kr | 295 776 kr | 431 739 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Sävar registrerades år 2017 och bedriver sedan dess mark- och grundarbeten, byggverksamhet samt chaufförstjänster.
Företrädare
- Karl Göte Ingemar Ö (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skallepers Entreprenad AB för organisationsnummer?
Skallepers Entreprenad AB har organisationsnummer 559137-0803 (5591370803).
Var ligger Skallepers Entreprenad AB?
Skallepers Entreprenad AB har sin registrerade adress Flintvägen 3A, 90740 Umeå.
Vilken bransch är Skallepers Entreprenad AB verksamt i?
Skallepers Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skallepers Entreprenad AB?
Skallepers Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 462 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Skallepers Entreprenad AB?
Skallepers Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.