Strandgruppen AB
Strandgruppen AB har organisationsnummer 556750-7933 (5567507933)
Aktiebolag • Org.nr: 556750-7933
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerÖregrund
Om företaget
Strandgruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Öregrund. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 821 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 348 000 kr föregående år).
Omsättningen har minskat på grund av minskad efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Strandgruppen AB 821 000 kr och redovisade ett resultat på 960 017 kr. Rörelsemarginalen var 51,2 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 95,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1227,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,2 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 114,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1227,2 procent | 119,8 procent | 36,0 procent till 363,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -39,1 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 357 av 5 063 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 2 av 11 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Östhammar.
- Plats 273 av 489 aktiebolag med säte i Östhammar.
- Plats 5 283 av 11 273 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 158 300 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,2 procent | 54,3 procent | 72,6 procent | 70,2 procent | 51,2 procent |
| Vinstmarginal | 83,8 procent | 78,0 procent | 134,6 procent | 119,5 procent | 114,8 procent |
| Soliditet | 51,4 procent | 65,3 procent | 76,8 procent | 88,6 procent | 95,7 procent |
| Kassalikviditet | 50,2 procent | 236,1 procent | 528,0 procent | 776,5 procent | 1227,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 procent | 35,1 procent | 42,8 procent | 24,1 procent | 13,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 45,3 procent | -6,1 procent | 26,2 procent | -14,7 procent | -39,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kärrdalsvägen 53c/o c/o John Strand
74243 Öregrund
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kärrdalsvägen 53 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter, materiella och immateriella tillgångar samt annan fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 918 148 kr | 1 333 776 kr | 1 251 958 kr | 1 579 887 kr | 1 348 385 kr | 821 148 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 464 247 kr | 487 589 kr | 423 116 kr | 284 928 kr | 263 973 kr | 269 709 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 139 063 kr | 123 433 kr | 149 358 kr | 148 156 kr | 137 630 kr | 131 190 kr |
| Rörelseresultat | 303 594 kr | 722 754 kr | 679 484 kr | 1 146 803 kr | 946 782 kr | 420 249 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 35 kr | 325 kr | 467 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 705 kr | 272 kr | 0 kr | 1 690 kr | 2 976 kr | 6 692 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 370 389 kr | 1 118 482 kr | 975 829 kr | 2 126 438 kr | 1 611 353 kr | 942 895 kr |
| Bokslutsdispositioner | -308 432 kr | -351 163 kr | 106 535 kr | 96 587 kr | 34 440 kr | 134 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 77 000 kr | 161 926 kr | 259 510 kr | 203 497 kr | 116 878 kr |
| Årets resultat | 61 957 kr | 690 319 kr | 920 438 kr | 1 963 515 kr | 1 442 296 kr | 960 017 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 360 602 kr | 2 746 633 kr | 2 572 275 kr | 3 417 619 kr | 3 448 239 kr | 3 506 382 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 681 102 kr | 2 067 133 kr | 1 917 775 kr | 1 809 619 kr | 1 671 989 kr | 1 540 799 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 679 500 kr | 679 500 kr | 654 500 kr | 1 608 000 kr | 1 776 250 kr | 1 965 583 kr |
| Omsättningstillgångar | 600 946 kr | 563 662 kr | 1 442 819 kr | 2 557 911 kr | 3 299 211 kr | 3 700 770 kr |
| Kortfristiga fordringar | 186 867 kr | 110 763 kr | 1 365 737 kr | 2 258 489 kr | 3 021 504 kr | 3 616 723 kr |
| Kassa och bank | 414 079 kr | 452 899 kr | 77 082 kr | 299 422 kr | 277 707 kr | 84 047 kr |
| Summa tillgångar | 1 961 548 kr | 3 310 295 kr | 4 015 094 kr | 5 975 530 kr | 6 747 450 kr | 7 207 152 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 012 530 kr | 1 702 849 kr | 2 623 287 kr | 4 586 802 kr | 5 979 097 kr | 6 896 115 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 850 573 kr | 912 530 kr | 1 602 849 kr | 2 523 287 kr | 4 436 801 kr | 5 836 098 kr |
| Årets resultat | 61 957 kr | 690 319 kr | 920 438 kr | 1 963 515 kr | 1 442 296 kr | 960 017 kr |
| Obeskattade reserver | 387 769 kr | 381 032 kr | 274 497 kr | 177 910 kr | 143 470 kr | 9 470 kr |
| Kortfristiga skulder | 405 786 kr | 1 123 530 kr | 610 982 kr | 484 490 kr | 424 883 kr | 301 567 kr |
| Leverantörsskulder | 172 956 kr | 0 kr | 1 679 kr | 33 kr | 7 678 kr | 23 579 kr |
| Skatteskulder | 11 873 kr | 0 kr | 75 064 kr | 240 760 kr | 206 984 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 496 kr | 9 765 kr | 179 173 kr | 221 697 kr | 188 219 kr | 55 988 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 961 548 kr | 3 310 295 kr | 4 015 094 kr | 5 975 530 kr | 6 747 450 kr | 7 207 152 kr |
Företrädare
- John S (verkställande direktör)
Undertecknad i Östhammar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Strandgruppen AB för organisationsnummer?
Strandgruppen AB har organisationsnummer 556750-7933 (5567507933).
Var ligger Strandgruppen AB?
Strandgruppen AB har sin registrerade adress Kärrdalsvägen 53, 74243 Öregrund.
Vilken bransch är Strandgruppen AB verksamt i?
Strandgruppen AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Strandgruppen AB?
Strandgruppen AB hade en nettoomsättning på 821 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östhammar
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.