MMB invest Öregrund AB
MMB invest Öregrund AB har organisationsnummer 559453-2474 (5594532474)
Aktiebolag • Org.nr: 559453-2474
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerUppsala
Om företaget
MMB invest Öregrund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 820 109 kr räkenskapsåret 2025 (787 046 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MMB invest Öregrund AB 820 109 kr och redovisade ett resultat på 327 074 kr. Rörelsemarginalen var 68,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 12,4 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 264,4 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,2 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,4 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 264,4 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,2 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 392 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 3 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Östhammar.
- Plats 280 av 499 aktiebolag med säte i Östhammar.
- Plats 5 330 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 160 445 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,3 procent | 68,2 procent |
| Vinstmarginal | 85,7 procent | 51,1 procent |
| Soliditet | 8,5 procent | 12,4 procent |
| Kassalikviditet | 762,2 procent | 264,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,2 procent | 33,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torngatan 4075423 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Torngatan 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltningsverksamhet avseende finansiella tillgångar, äga och förvalta värdepapper och fast egendom, bedriva campingverksamhet och tobaksaffär samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 787 046 kr | 820 109 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 654 kr | 182 167 kr |
| Avskrivningar | 13 738 kr | 78 887 kr |
| Rörelseresultat | 663 654 kr | 559 055 kr |
| Ränteintäkter | 9 231 kr | 19 668 kr |
| Räntekostnader | 58 kr | 162 413 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 674 509 kr | 418 719 kr |
| Skatt | 43 498 kr | 91 645 kr |
| Årets resultat | 631 011 kr | 327 074 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 475 044 kr | 6 396 157 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 459 621 kr | 6 380 734 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 423 kr | 15 423 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 244 201 kr | 1 547 082 kr |
| Kortfristiga fordringar | 288 191 kr | 65 941 kr |
| Kassa och bank | 956 010 kr | 1 481 141 kr |
| Summa tillgångar | 7 719 245 kr | 7 943 239 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 656 011 kr | 983 085 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 631 011 kr |
| Årets resultat | 631 011 kr | 327 074 kr |
| Kortfristiga skulder | 163 234 kr | 585 154 kr |
| Leverantörsskulder | 18 159 kr | 5 019 kr |
| Skatteskulder | 79 298 kr | 141 163 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 050 kr | 32 984 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 719 245 kr | 7 943 239 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Östhammar registrerades 2023. Bolaget äger och förvaltar samt hyr ut lokal i sin fastighet.
Företrädare
- Christoffer M (verkställande direktör)
- Henrik M (styrelseordförande)
- Daniel B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MMB invest Öregrund AB för organisationsnummer?
MMB invest Öregrund AB har organisationsnummer 559453-2474 (5594532474).
Var ligger MMB invest Öregrund AB?
MMB invest Öregrund AB har sin registrerade adress Torngatan 40, 75423 Uppsala.
Vilken bransch är MMB invest Öregrund AB verksamt i?
MMB invest Öregrund AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MMB invest Öregrund AB?
MMB invest Öregrund AB hade en nettoomsättning på 820 109 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östhammar
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.