Ba Qian Dai Restaurang AB
Ba Qian Dai Restaurang AB har organisationsnummer 556754-1247 (5567541247)
Aktiebolag • Org.nr: 556754-1247
Om företaget
Ba Qian Dai Restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 3 100 985 kr räkenskapsåret 2026 (3 078 713 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ba Qian Dai Restaurang AB 3 100 985 kr och redovisade ett resultat på 437 785 kr. Rörelsemarginalen var 18,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 73,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,7 procent). Kassalikviditeten var 1941,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 157,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 73,4 procent | 43,7 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1941,8 procent | 157,0 procent | 78,0 procent till 348,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,7 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 034 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 477 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 265 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 891 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 10 508 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 468 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 56 281 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 26,8 procent | 20,5 procent | 18,0 procent |
| Vinstmarginal | 17,5 procent | 28,3 procent | 24,5 procent | 18,6 procent |
| Soliditet | 77,1 procent | 72,7 procent | 73,5 procent | 73,4 procent |
| Kassalikviditet | 2807,3 procent | 2152,6 procent | 2436,4 procent | 1941,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 procent | 14,1 procent | 11,7 procent | 9,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,1 procent | 3,2 procent | 0,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 392 000 kr | 1 491 000 kr | 1 026 000 kr | 1 034 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 552 000 kr | 500 000 kr | 404 000 kr | 477 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnvägsgatan 2 A17163 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att driva café- och restaurangverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 784 790 kr | 2 982 400 kr | 3 078 713 kr | 3 100 985 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 716 385 kr |
| Övriga externa kostnader | 365 985 kr | 346 660 kr | 399 503 kr | 344 022 kr |
| Personalkostnader | 1 104 643 kr | 999 056 kr | 1 211 404 kr | 1 431 489 kr |
| Avskrivningar | 38 850 kr | 51 800 kr | 51 800 kr | 51 800 kr |
| Rörelseresultat | 485 576 kr | 797 874 kr | 632 660 kr | 557 289 kr |
| Ränteintäkter | 4 607 kr | 44 749 kr | 121 381 kr | 18 634 kr |
| Räntekostnader | 2 359 kr | 1 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 487 824 kr | 842 622 kr | 754 041 kr | 575 923 kr |
| Bokslutsdispositioner | 51 997 kr | -98 295 kr | -80 610 kr | -14 154 kr |
| Skatt | 119 414 kr | 161 176 kr | 143 307 kr | 123 984 kr |
| Årets resultat | 420 407 kr | 583 151 kr | 530 124 kr | 437 785 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 220 150 kr | 168 350 kr | 116 550 kr | 64 750 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 220 150 kr | 168 350 kr | 116 550 kr | 64 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 940 543 kr | 5 518 546 kr | 6 021 868 kr | 6 427 586 kr |
| Kortfristiga fordringar | 404 799 kr | 473 274 kr | 550 244 kr | 562 249 kr |
| Kassa och bank | 5 535 744 kr | 5 045 272 kr | 5 471 624 kr | 5 865 337 kr |
| Summa tillgångar | 6 160 693 kr | 5 686 896 kr | 6 138 418 kr | 6 492 336 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 4 749 220 kr | 4 132 371 kr | 4 512 495 kr | 4 768 411 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 228 813 kr | 3 449 220 kr | 3 882 371 kr | 4 230 626 kr |
| Årets resultat | 420 407 kr | 583 151 kr | 530 124 kr | 437 785 kr |
| Obeskattade reserver | 1 199 859 kr | 1 298 154 kr | 1 378 764 kr | 1 392 918 kr |
| Kortfristiga skulder | 211 614 kr | 256 371 kr | 247 159 kr | 331 007 kr |
| Leverantörsskulder | 1 562 kr | 1 562 kr | 19 194 kr | 51 890 kr |
| Skatteskulder | 119 414 kr | 161 176 kr | 143 307 kr | 177 356 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 90 638 kr | 93 633 kr | 84 658 kr | 101 761 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 160 693 kr | 5 686 896 kr | 6 138 418 kr | 6 492 336 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom café- och restaurangverksamhet . Företaget har sitt säte i Stockholm Kommun, Stockholms Län.
Justering av tidigare års inkomstskatt 1869kr enligt slutskattebesked.
Företrädare
- Yongqin W
Undertecknad i Stockhkolm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ba Qian Dai Restaurang AB för organisationsnummer?
Ba Qian Dai Restaurang AB har organisationsnummer 556754-1247 (5567541247).
Var ligger Ba Qian Dai Restaurang AB?
Ba Qian Dai Restaurang AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 2 A, 17163 Solna.
Vilken bransch är Ba Qian Dai Restaurang AB verksamt i?
Ba Qian Dai Restaurang AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ba Qian Dai Restaurang AB?
Ba Qian Dai Restaurang AB hade en nettoomsättning på 3 100 985 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ba Qian Dai Restaurang AB?
Ba Qian Dai Restaurang AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ba Qian Dai Restaurang AB någon utdelning?
Styrelsen i Ba Qian Dai Restaurang AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.