Skärbrädan AB
Skärbrädan AB har organisationsnummer 559180-6087 (5591806087)
Aktiebolag • Org.nr: 559180-6087
Om företaget
Skärbrädan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 3 096 610 kr räkenskapsåret 2025 (3 093 225 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skärbrädan AB 3 096 610 kr och redovisade ett resultat på 28 681 kr. Rörelsemarginalen var 1,2 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 10,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 132,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 132,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 032 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 606 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 272 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 895 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 10 516 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 481 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 56 331 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 4,8 procent | 2,9 procent | 3,7 procent | 1,2 procent |
| Vinstmarginal | 9,1 procent | 4,8 procent | 2,9 procent | 3,9 procent | 1,2 procent |
| Soliditet | 30,0 procent | 28,9 procent | 20,9 procent | 17,1 procent | 10,6 procent |
| Kassalikviditet | 162,5 procent | 159,6 procent | 147,7 procent | 145,0 procent | 132,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 procent | 21,2 procent | 23,6 procent | 41,1 procent | 28,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -15,6 procent | 19,6 procent | 23,0 procent | 8,1 procent | 0,1 procent |
| Omsättning per anställd | 973 000 kr | 1 164 000 kr | 1 431 000 kr | 1 547 000 kr | 1 032 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 592 000 kr | 639 000 kr | 825 000 kr | 865 000 kr | 606 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalagatan 56c/o Malin Olofsson
11324 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dalagatan 56 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och catering, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 667 860 kr | 2 306 521 kr | 1 946 456 kr | 2 328 042 kr | 2 862 374 kr | 3 093 225 kr | 3 096 610 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 147 194 kr | 232 965 kr | 67 688 kr | 26 013 kr | 52 009 kr | 104 427 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 658 457 kr | 841 737 kr | 674 185 kr | 854 587 kr | 999 313 kr | 1 064 292 kr | 1 077 713 kr |
| Övriga externa kostnader | 118 983 kr | 153 426 kr | 149 901 kr | 150 544 kr | 157 035 kr | 237 503 kr | 269 906 kr |
| Personalkostnader | 910 425 kr | 1 305 776 kr | 1 184 446 kr | 1 278 007 kr | 1 649 536 kr | 1 729 195 kr | 1 816 806 kr |
| Rörelseresultat | 1 738 kr | 143 333 kr | 176 928 kr | 112 592 kr | 82 503 kr | 114 244 kr | 36 612 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 554 kr | 7 308 kr | 2 084 kr |
| Räntekostnader | 793 kr | 212 kr | 200 kr | 930 kr | 1 081 kr | 1 190 kr | 984 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 945 kr | 143 121 kr | 176 728 kr | 111 662 kr | 81 976 kr | 120 362 kr | 37 712 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -35 000 kr | -44 000 kr | -29 000 kr | -21 000 kr | -30 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 261 kr | 23 144 kr | 28 483 kr | 18 043 kr | 13 340 kr | 19 028 kr | 9 031 kr |
| Årets resultat | 684 kr | 84 977 kr | 104 245 kr | 64 619 kr | 47 636 kr | 71 334 kr | 28 681 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 515 084 kr | 780 112 kr | 800 074 kr | 1 053 933 kr | 968 360 kr | 1 015 734 kr | 960 104 kr |
| Varulager | 21 743 kr | 12 300 kr | 18 339 kr | 30 458 kr | 26 966 kr | 25 026 kr | 31 800 kr |
| Kortfristiga fordringar | 160 092 kr | 190 885 kr | 152 336 kr | 208 103 kr | 264 221 kr | 306 113 kr | 296 869 kr |
| Kassa och bank | 333 249 kr | 576 927 kr | 629 399 kr | 815 372 kr | 677 173 kr | 684 595 kr | 631 435 kr |
| Summa tillgångar | 515 084 kr | 780 112 kr | 800 074 kr | 1 053 933 kr | 968 360 kr | 1 015 734 kr | 960 104 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 684 kr | 135 661 kr | 239 907 kr | 304 526 kr | 202 162 kr | 173 496 kr | 102 177 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 684 kr | 85 662 kr | 189 907 kr | 104 526 kr | 52 162 kr | 23 496 kr |
| Årets resultat | 684 kr | 84 977 kr | 104 245 kr | 64 619 kr | 47 636 kr | 71 334 kr | 28 681 kr |
| Obeskattade reserver | - | 35 000 kr | 79 000 kr | 108 000 kr | 129 000 kr | 159 000 kr | 159 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 464 400 kr | 609 451 kr | 481 167 kr | 641 407 kr | 637 198 kr | 683 238 kr | 698 927 kr |
| Leverantörsskulder | 20 257 kr | 21 157 kr | 38 173 kr | 37 121 kr | 62 113 kr | 13 714 kr | 22 693 kr |
| Skatteskulder | - | 17 656 kr | 37 907 kr | 21 326 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 328 441 kr | 358 544 kr | 228 273 kr | 347 775 kr | 350 620 kr | 406 988 kr | 441 610 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 515 084 kr | 780 112 kr | 800 074 kr | 1 053 933 kr | 968 360 kr | 1 015 734 kr | 960 104 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurang och catering. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Malin O
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skärbrädan AB för organisationsnummer?
Skärbrädan AB har organisationsnummer 559180-6087 (5591806087).
Var ligger Skärbrädan AB?
Skärbrädan AB har sin registrerade adress Dalagatan 56, 11324 Stockholm.
Vilken bransch är Skärbrädan AB verksamt i?
Skärbrädan AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skärbrädan AB?
Skärbrädan AB hade en nettoomsättning på 3 096 610 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Skärbrädan AB?
Skärbrädan AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.