MGP Bygg & Fastighetsservice AB

MGP Bygg & Fastighetsservice AB har organisationsnummer 556788-1247 (5567881247)

Aktiebolag • Org.nr: 556788-1247

Byggande av bostadshus och andra byggnaderVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2009Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

MGP Bygg & Fastighetsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar fastighetsrelaterad stödverksamhet och tävling med hästar.

Ekonomi

16 953 000 krOmsättning▼ 36 procent
658 krÅrets resultat
8Antal anställda
31,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 36 procent till 16 953 000 kr räkenskapsåret 2025 (26 576 000 kr föregående år).

Nettoomsättningen har minskat pga allmänt svag konkunktur i byggbranschen.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte MGP Bygg & Fastighetsservice AB 16 953 000 kr och redovisade ett resultat på 658 kr. Rörelsemarginalen var -2,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 31,7 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 211,9 procent, över branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-2,0 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-2,0 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet31,7 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentUnder branschens median
Kassalikviditet211,9 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital0,0 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-36,2 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd2 119 000 kr1 294 000 kr768 000 kr till 2 125 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd570 000 kr519 000 kr304 000 kr till 673 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 494 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 6 av 78 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Västerås.
  • Plats 181 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 249 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 11 770 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal3,2 procent14,2 procent10,4 procent-2,0 procent
Vinstmarginal3,1 procent14,1 procent10,5 procent-2,0 procent
Soliditet19,9 procent27,6 procent39,0 procent31,7 procent
Kassalikviditet125,6 procent166,6 procent265,7 procent211,9 procent
Avkastning på eget kapital44,4 procent92,9 procent55,1 procent0,0 procent
Omsättningstillväxt--17,0 procent8,3 procent-36,2 procent
Omsättning per anställd2 957 000 kr2 726 000 kr2 953 000 kr2 119 000 kr
Personalkostnad per anställd566 000 kr553 000 kr563 000 kr570 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Ånghammargatan 5
72133 Västerås

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Ånghammargatan 5 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och fastighetsservice, tävlingsverksamhet med travhästar samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning29 568 117 kr24 537 943 kr26 575 728 kr16 953 131 kr
Övriga rörelseintäkter131 110 kr45 083 kr84 816 kr68 435 kr
Råvaror och förnödenheter22 033 952 kr13 564 082 kr16 096 415 kr10 740 078 kr
Övriga externa kostnader1 882 546 kr1 579 918 kr2 041 407 kr2 037 897 kr
Personalkostnader5 656 624 kr4 978 401 kr5 064 603 kr4 560 959 kr
Avskrivningar5 000 kr5 000 kr25 000 kr22 117 kr
Rörelseresultat933 038 kr3 472 608 kr2 759 148 kr-339 485 kr
Ränteintäkter0 kr-29 368 kr16 996 kr
Räntekostnader4 964 kr8 101 kr2 454 kr13 137 kr
Resultat efter finansiella poster928 074 kr3 464 507 kr2 786 062 kr-335 626 kr
Bokslutsdispositioner105 049 kr-903 532 kr-753 327 kr394 104 kr
Skatt236 108 kr559 263 kr461 538 kr57 820 kr
Årets resultat797 015 kr2 001 712 kr1 571 197 kr658 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar12 117 kr7 117 kr82 117 kr60 000 kr
Materiella anläggningstillgångar12 117 kr7 117 kr82 117 kr60 000 kr
Omsättningstillgångar9 013 549 kr7 809 151 kr7 233 908 kr6 171 803 kr
Varulager67 900 kr67 900 kr67 900 kr67 900 kr
Kortfristiga fordringar5 416 329 kr4 195 956 kr3 184 000 kr3 004 067 kr
Kassa och bank3 529 320 kr3 545 295 kr3 982 008 kr3 099 836 kr
Summa tillgångar9 025 666 kr7 816 268 kr7 316 025 kr6 231 803 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 794 019 kr2 154 408 kr2 850 605 kr1 976 262 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat897 004 kr52 696 kr1 179 408 kr1 875 604 kr
Årets resultat797 015 kr2 001 712 kr1 571 197 kr658 kr
Obeskattade reserver111 622 kr1 015 154 kr1 768 481 kr1 374 377 kr
Kortfristiga skulder7 120 025 kr4 646 706 kr2 696 939 kr2 881 164 kr
Leverantörsskulder4 225 387 kr1 915 527 kr1 190 363 kr1 088 951 kr
Skatteskulder169 442 kr485 537 kr230 644 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder1 294 054 kr1 079 585 kr813 802 kr1 402 286 kr
Summa eget kapital och skulder9 025 666 kr7 816 268 kr7 316 025 kr6 231 803 kr

Företrädare

  • Göran P

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2009-09-01
Registrerat hos Bolagsverket
MGP Bygg & Fastighetsservice AB
2009-09-03
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har MGP Bygg & Fastighetsservice AB för organisationsnummer?

MGP Bygg & Fastighetsservice AB har organisationsnummer 556788-1247 (5567881247).

Var ligger MGP Bygg & Fastighetsservice AB?

MGP Bygg & Fastighetsservice AB har sin registrerade adress Ånghammargatan 5, 72133 Västerås.

Vilken bransch är MGP Bygg & Fastighetsservice AB verksamt i?

MGP Bygg & Fastighetsservice AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter MGP Bygg & Fastighetsservice AB?

MGP Bygg & Fastighetsservice AB hade en nettoomsättning på 16 953 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har MGP Bygg & Fastighetsservice AB?

MGP Bygg & Fastighetsservice AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2009-09-01
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar