Nordic Construction Gruppen AB
Nordic Construction Gruppen AB har organisationsnummer 556789-2459 (5567892459)
Aktiebolag • Org.nr: 556789-2459
Om företaget
Nordic Construction Gruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 232 874 kr räkenskapsåret 2025 (2 147 839 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nordic Construction Gruppen AB 2 232 874 kr och redovisade ett resultat på -241 049 kr. Rörelsemarginalen var -10,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,6 procent). Soliditeten var -546,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 13,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,7 procent | 11,6 procent | 0,1 procent till 26,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,8 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -546,0 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 13,9 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,0 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 797 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 16 av 58 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Täby.
- Plats 587 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 24 120 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 76 540 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,0 procent | 10,1 procent | 70,1 procent | -19,4 procent | -10,7 procent |
| Vinstmarginal | -4,1 procent | 10,1 procent | 70,0 procent | -19,5 procent | -10,8 procent |
| Soliditet | -346,4 procent | -26,2 procent | 39,8 procent | -36,4 procent | -546,0 procent |
| Kassalikviditet | 22,4 procent | 79,3 procent | 163,6 procent | 72,2 procent | 13,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 162,1 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | -69,1 procent | 7,3 procent | 158,8 procent | 333,2 procent | 4,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 288918728 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Totalentreprenad inom bygg- och anläggningstjänster.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 755 118 kr | 577 921 kr | 178 498 kr | 191 599 kr | 495 772 kr | 2 147 839 kr | 2 232 874 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 700 kr | 58 646 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 750 533 kr | 617 558 kr | 143 721 kr | 140 531 kr | 114 384 kr | 2 511 234 kr | 2 331 883 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 477 kr | 76 357 kr | 41 863 kr | 32 332 kr | 92 601 kr | 53 910 kr | 137 783 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | - | 3 115 kr |
| Rörelseresultat | -26 892 kr | -115 994 kr | -7 086 kr | 19 436 kr | 347 433 kr | -417 305 kr | -239 907 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 107 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 513 kr | 917 kr | 257 kr | 4 kr | 285 kr | 1 789 kr | 1 142 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -27 405 kr | -116 911 kr | -7 343 kr | 19 432 kr | 347 148 kr | -418 987 kr | -241 049 kr |
| Årets resultat | -27 405 kr | -116 911 kr | -7 343 kr | 19 432 kr | 347 148 kr | -418 987 kr | -241 049 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 8 200 kr | 8 200 kr | 8 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 8 200 kr | 8 200 kr | 8 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 127 259 kr | 37 155 kr | 44 017 kr | 508 601 kr | 529 622 kr | 553 921 kr | 73 465 kr |
| Kortfristiga fordringar | 120 020 kr | 15 009 kr | 4 556 kr | 420 000 kr | 39 990 kr | 500 000 kr | 8 095 kr |
| Kassa och bank | 7 239 kr | 22 146 kr | 39 461 kr | 88 601 kr | 489 632 kr | 53 921 kr | 65 370 kr |
| Summa tillgångar | 127 259 kr | 37 155 kr | 44 017 kr | 508 601 kr | 537 822 kr | 562 121 kr | 81 665 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -28 203 kr | -145 113 kr | -152 456 kr | -133 024 kr | 214 124 kr | -204 863 kr | -445 912 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -100 798 kr | -128 202 kr | -245 113 kr | -252 456 kr | -233 024 kr | 114 124 kr | -304 863 kr |
| Årets resultat | -27 405 kr | -116 911 kr | -7 343 kr | 19 432 kr | 347 148 kr | -418 987 kr | -241 049 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 462 kr | 182 268 kr | 196 473 kr | 641 625 kr | 323 698 kr | 766 984 kr | 527 577 kr |
| Leverantörsskulder | 140 289 kr | 5 795 kr | 0 kr | - | 22 695 kr | 450 704 kr | 140 764 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 5 135 kr | 5 135 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 173 kr | 176 473 kr | 196 473 kr | 641 625 kr | 273 608 kr | 306 745 kr | 306 523 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 127 259 kr | 37 155 kr | 44 017 kr | 508 601 kr | 537 822 kr | 562 121 kr | 81 665 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver byggverksamhet.
Per bokslutsdagen är bolagets egna kapital förbrukat i sin helhet och verksamheten bedrivs med personligt betalningsansvar av styrelsen.
Företrädare
- Ebrahim S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nordic Construction Gruppen AB för organisationsnummer?
Nordic Construction Gruppen AB har organisationsnummer 556789-2459 (5567892459).
Var ligger Nordic Construction Gruppen AB?
Nordic Construction Gruppen AB har sin registrerade adress Box 2889, 18728 Täby.
Vilken bransch är Nordic Construction Gruppen AB verksamt i?
Nordic Construction Gruppen AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nordic Construction Gruppen AB?
Nordic Construction Gruppen AB hade en nettoomsättning på 2 232 874 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-09-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.