Wx3 Invest AB
Wx3 Invest AB har organisationsnummer 559091-9527 (5590919527)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-9527
Om företaget
Wx3 Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 2 216 902 kr räkenskapsåret 2025 (1 919 859 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wx3 Invest AB 2 216 902 kr och redovisade ett resultat på 571 760 kr. Rörelsemarginalen var 21,8 procent, över branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 83,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 194,2 procent, under branschens median (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,8 procent | 11,6 procent | 0,1 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 83,0 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 194,2 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,5 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 217 000 kr | 1 096 000 kr | 532 000 kr till 1 833 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 631 000 kr | 586 000 kr | 302 000 kr till 816 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 803 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 17 av 58 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Täby.
- Plats 596 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 24 309 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 77 075 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 21,8 procent |
| Vinstmarginal | 77,9 procent | 25,8 procent |
| Soliditet | 90,9 procent | 83,0 procent |
| Kassalikviditet | 388,6 procent | 194,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 8,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 920 000 kr | 2 217 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 721 000 kr | 631 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 11918322 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta samt bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fast egendom, bedriva fastighets- förmedling samt konsultverksamhet inom fastighetsområdet, bedriva företagsledande tjänster, vara holdingbolag till dotterbolag med mäklarverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 919 859 kr | 2 216 902 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 750 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 063 097 kr | 1 067 937 kr |
| Personalkostnader | 721 276 kr | 630 607 kr |
| Rörelseresultat | 136 236 kr | 483 712 kr |
| Ränteintäkter | 17 083 kr | 3 076 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 495 309 kr | 571 760 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Årets resultat | 1 495 309 kr | 571 760 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 5 024 125 kr | 5 415 125 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 024 125 kr | 5 415 125 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 763 241 kr | 2 678 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 732 187 kr | 722 953 kr |
| Kassa och bank | 1 031 054 kr | 1 955 600 kr |
| Summa tillgångar | 7 787 366 kr | 8 093 678 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 7 076 375 kr | 6 714 535 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 531 066 kr | 6 092 775 kr |
| Årets resultat | 1 495 309 kr | 571 760 kr |
| Kortfristiga skulder | 710 991 kr | 1 379 143 kr |
| Leverantörsskulder | 33 893 kr | 12 656 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 74 829 kr | 181 810 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 787 366 kr | 8 093 678 kr |
Företrädare
- Guy W (ordförande)
- Danielle W
- Sebastian W
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wx3 Invest AB för organisationsnummer?
Wx3 Invest AB har organisationsnummer 559091-9527 (5590919527).
Var ligger Wx3 Invest AB?
Wx3 Invest AB har sin registrerade adress Box 119, 18322 Täby.
Vilken bransch är Wx3 Invest AB verksamt i?
Wx3 Invest AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wx3 Invest AB?
Wx3 Invest AB hade en nettoomsättning på 2 216 902 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wx3 Invest AB?
Wx3 Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wx3 Invest AB någon utdelning?
Styrelsen i Wx3 Invest AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.