Demaz Solution AB
Demaz Solution AB har organisationsnummer 556807-7506 (5568077506)
Aktiebolag • Org.nr: 556807-7506
Om företaget
Demaz Solution AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som kontorstjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82100). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av bijouterier o.d., teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och partihandel med ur och guldsmedsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 104 procent till 379 397 kr räkenskapsåret 2026 (185 757 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% under året. Tillväxten förklaras av något fler uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Demaz Solution AB 379 397 kr och redovisade ett resultat på 54 586 kr. Rörelsemarginalen var 19,3 procent, över branschens median (median 17,0 procent). Soliditeten var 58,2 procent, under branschens median (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 179,2 procent, under branschens median (median 325,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,3 procent | 17,0 procent | -1,1 procent till 56,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | 23,1 procent | 0,1 procent till 54,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 58,2 procent | 67,7 procent | 51,7 procent till 93,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 179,2 procent | 325,2 procent | 172,6 procent till 1047,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 15,3 procent | -2,4 procent till 45,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 104,2 procent | -0,6 procent | -14,4 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 192 av 432 aktiebolag inom kontorstjänster.
- Plats 36 av 80 aktiebolag inom kontorstjänster med säte i Stockholm.
- Plats 37 847 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 67 677 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 203 551 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,8 procent | 2,3 procent | 26,2 procent | 9,9 procent | 19,3 procent |
| Vinstmarginal | 61,9 procent | 2,4 procent | 23,0 procent | 2,8 procent | 18,4 procent |
| Soliditet | 58,8 procent | 53,8 procent | 53,0 procent | 51,6 procent | 58,2 procent |
| Kassalikviditet | 243,8 procent | 48,7 procent | 45,3 procent | 50,8 procent | 179,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 procent | 2,0 procent | 9,8 procent | 0,7 procent | 10,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 264,9 procent | -41,9 procent | -29,3 procent | -50,4 procent | 104,2 procent |
| Omsättning per anställd | 913 000 kr | 530 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 146 000 kr | 190 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
värmdövägen 643c/o c/o Devletyan
13241 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har värmdövägen 643 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med bilar, ur, möbler, sportutrustning, konsultation inom byggkonstruktion, tillhandahålla kontorstjänster, nöjes-, PR-, utvecklings- och marknads- föringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 250 305 kr | 913 304 kr | 530 385 kr | 374 793 kr | 185 757 kr | 379 397 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 3 905 kr | 192 806 kr | 303 573 kr | 198 842 kr | 167 331 kr | 306 319 kr |
| Personalkostnader | - | 218 225 kr | 145 620 kr | 189 786 kr | 830 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | - | 28 175 kr | 564 851 kr | 12 026 kr | 98 121 kr | 18 426 kr | 73 078 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 101 kr | 782 kr | 779 kr | 500 kr | 1 037 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 12 805 kr | 13 730 kr | 4 238 kr |
| Resultat efter finansiella poster | - | 28 175 kr | 564 952 kr | 12 808 kr | 86 095 kr | 5 196 kr | 69 877 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -90 000 kr | 0 kr | -22 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 55 710 kr | 3 518 kr | 14 605 kr | 1 718 kr | 15 291 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 28 175 kr | 419 242 kr | 9 290 kr | 49 490 kr | 3 478 kr | 54 586 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 50 000 kr | 158 016 kr | 846 422 kr | 848 912 kr | 954 399 kr | 986 643 kr | 926 948 kr |
| Varulager | - | - | 215 000 kr | 701 738 kr | 872 013 kr | 872 013 kr | 657 013 kr |
| Kortfristiga fordringar | 50 000 kr | 105 000 kr | 313 938 kr | 30 000 kr | 68 294 kr | 111 686 kr | 269 935 kr |
| Kassa och bank | - | 53 016 kr | 317 484 kr | 117 174 kr | 14 092 kr | 2 944 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 158 016 kr | 846 422 kr | 848 912 kr | 954 399 kr | 986 643 kr | 926 948 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 78 175 kr | 497 417 kr | 456 607 kr | 506 097 kr | 509 575 kr | 539 161 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 28 175 kr | 397 317 kr | 406 607 kr | 456 097 kr | 434 575 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 28 175 kr | 419 242 kr | 9 290 kr | 49 490 kr | 3 478 kr | 54 586 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 90 000 kr | 90 000 kr | 112 000 kr | 112 000 kr | 112 000 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 79 841 kr | 259 005 kr | 302 305 kr | 181 736 kr | 225 594 kr | 150 635 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 11 429 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 55 710 kr | 59 228 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 70 212 kr | 185 707 kr | 216 666 kr | 167 996 kr | 199 749 kr | 136 219 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 158 016 kr | 846 422 kr | 848 912 kr | 954 399 kr | 986 643 kr | 926 948 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall bedriva handel med bilar, ur, möbler, sportutrustning, konsultation inom byggkonstruktion, tillhandahålla kontorstjänster, nöjes-, PR-, utvecklings- och marknads- föringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Johanna D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Demaz Solution AB för organisationsnummer?
Demaz Solution AB har organisationsnummer 556807-7506 (5568077506).
Var ligger Demaz Solution AB?
Demaz Solution AB har sin registrerade adress värmdövägen 643, 13241 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Demaz Solution AB verksamt i?
Demaz Solution AB är registrerat i branschen kontorstjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Demaz Solution AB?
Demaz Solution AB hade en nettoomsättning på 379 397 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.