CV-Gruppen Sverige AB
CV-Gruppen Sverige AB har organisationsnummer 559465-5598 (5594655598)
Aktiebolag • Org.nr: 559465-5598
Om företaget
CV-Gruppen Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som kontorstjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82100). Sidoverksamheter inkluderar översättning och tolkning och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 315 000 kr räkenskapsåret 2025 (369 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CV-Gruppen Sverige AB 315 000 kr och redovisade ett resultat på -72 077 kr. Rörelsemarginalen var -22,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,7 procent). Soliditeten var 39,3 procent, under branschens median (median 63,1 procent). Kassalikviditeten var 147,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 287,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,4 procent | 14,7 procent | 1,0 procent till 41,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -22,9 procent | 16,7 procent | 1,4 procent till 44,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,3 procent | 63,1 procent | 38,4 procent till 87,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 147,3 procent | 287,8 procent | 157,6 procent till 653,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -215,9 procent | 13,1 procent | -2,2 procent till 55,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,6 procent | 0,0 procent | -30,8 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 209 av 431 aktiebolag inom kontorstjänster.
- Plats 39 av 80 aktiebolag inom kontorstjänster med säte i Stockholm.
- Plats 39 341 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 260 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 211 481 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,4 procent | -22,4 procent |
| Vinstmarginal | 27,4 procent | -22,9 procent |
| Soliditet | 73,5 procent | 39,3 procent |
| Kassalikviditet | 346,0 procent | 147,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,3 procent | -215,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -14,6 procent |
| Omsättning per anställd | 369 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 186 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Smedjevägen 2, lgh 1101c/o c/o Ellinor Lindqvist
16732 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska verka inom rekryteringsbranschen och erbjuda produkter såsom CV, personligt brev, översättningar och ansökningar samt konsulttjänster och utbildningar inom personlig utveckling och karriärrådgivning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 369 373 kr | 315 254 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 110 kr |
| Övriga externa kostnader | 79 460 kr | 92 081 kr |
| Personalkostnader | 185 603 kr | 254 606 kr |
| Avskrivningar | 3 000 kr | 3 000 kr |
| Rörelseresultat | 101 277 kr | -70 435 kr |
| Ränteintäkter | 85 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 44 kr | 1 654 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 101 318 kr | -72 077 kr |
| Skatt | 20 861 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 80 457 kr | -72 077 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 12 000 kr | 9 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 131 454 kr | 75 963 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 332 kr | 35 302 kr |
| Kassa och bank | 68 122 kr | 40 661 kr |
| Summa tillgångar | 143 454 kr | 84 963 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 105 457 kr | 33 380 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 80 457 kr |
| Årets resultat | 80 457 kr | -72 077 kr |
| Kortfristiga skulder | 37 997 kr | 51 583 kr |
| Leverantörsskulder | 8 793 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 441 kr | 20 861 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 763 kr | 30 723 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 143 454 kr | 84 963 kr |
Företrädare
- Ellinor L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CV-Gruppen Sverige AB för organisationsnummer?
CV-Gruppen Sverige AB har organisationsnummer 559465-5598 (5594655598).
Var ligger CV-Gruppen Sverige AB?
CV-Gruppen Sverige AB har sin registrerade adress Smedjevägen 2, lgh 1101, 16732 Bromma.
Vilken bransch är CV-Gruppen Sverige AB verksamt i?
CV-Gruppen Sverige AB är registrerat i branschen kontorstjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CV-Gruppen Sverige AB?
CV-Gruppen Sverige AB hade en nettoomsättning på 315 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.