MK Sjömaskiner AB
MK Sjömaskiner AB har organisationsnummer 556858-1457 (5568581457)
Aktiebolag • Org.nr: 556858-1457
Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskinerHallstahammar
Om företaget
MK Sjömaskiner AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (166 430 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Sjömaskiner AB 0 kr och redovisade ett resultat på -32 411 kr. Soliditeten var 79,9 procent, över branschens median (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 1839,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 procent | 50,1 procent | 18,5 procent till 82,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1839,5 procent | 196,3 procent | 82,9 procent till 613,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -36,8 procent | 4,2 procent | -5,1 procent till 29,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -2,5 procent | -34,3 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 629 av 750 aktiebolag inom uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
- Plats 6 av 6 aktiebolag inom uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner med säte i Västerås.
- Plats 3 985 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 987 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 9,6 procent | -3,5 procent | 8,2 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 9,6 procent | -3,5 procent | 8,2 procent | - |
| Soliditet | 82,7 procent | 80,2 procent | 72,8 procent | 76,5 procent | 79,9 procent |
| Kassalikviditet | 1418,7 procent | 544,1 procent | 423,2 procent | 749,5 procent | 1839,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -113,7 procent | 21,7 procent | -8,2 procent | 11,3 procent | -36,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -65,4 procent | - | -3,4 procent | -33,9 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärkvägen 9c/o c/o Marita Karlsson
73437 Hallstahammar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta med och uthyra entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 196 856 kr | 257 506 kr | 88 999 kr | 260 498 kr | 251 597 kr | 166 430 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | -2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 76 101 kr | 105 129 kr | 45 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 785 kr | 119 823 kr | 113 778 kr | 117 576 kr | 123 949 kr | 107 862 kr | 31 410 kr |
| Personalkostnader | 200 kr | 1 046 kr | 200 kr | 336 kr | 784 kr | 0 kr | 1 000 kr |
| Avskrivningar | 7 302 kr | 9 200 kr | 23 533 kr | 11 200 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -33 182 kr | 87 317 kr | -102 955 kr | 25 135 kr | -8 732 kr | 13 568 kr | -32 412 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 3 kr | 14 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 5 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -33 182 kr | 87 317 kr | -102 955 kr | 25 135 kr | -8 734 kr | 13 582 kr | -32 411 kr |
| Årets resultat | -33 182 kr | 87 317 kr | -102 955 kr | 25 135 kr | -8 734 kr | 13 582 kr | -32 411 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 43 699 kr | 34 499 kr | 66 966 kr | 30 467 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 699 kr | 34 499 kr | 66 966 kr | 30 467 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 81 466 kr | 209 360 kr | 42 562 kr | 113 777 kr | 146 963 kr | 157 462 kr | 110 276 kr |
| Varulager | - | - | - | 45 000 kr | 45 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 8 489 kr | 16 702 kr | 10 370 kr | 15 625 kr | 16 120 kr | 1 967 kr | 1 789 kr |
| Kassa och bank | 72 977 kr | 192 658 kr | 32 192 kr | 53 152 kr | 85 843 kr | 155 495 kr | 108 487 kr |
| Summa tillgångar | 125 165 kr | 243 859 kr | 109 528 kr | 144 244 kr | 146 963 kr | 157 462 kr | 110 276 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 106 187 kr | 193 505 kr | 90 550 kr | 115 685 kr | 106 951 kr | 120 533 kr | 88 122 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 89 369 kr | 56 188 kr | 143 505 kr | 40 550 kr | 65 685 kr | 56 951 kr | 70 533 kr |
| Årets resultat | -33 182 kr | 87 317 kr | -102 955 kr | 25 135 kr | -8 734 kr | 13 582 kr | -32 411 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 000 kr | 34 376 kr | 3 000 kr | 12 640 kr | 24 093 kr | 21 010 kr | 5 995 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 6 064 kr | 0 kr | 16 010 kr | 995 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 31 376 kr | 0 kr | 3 576 kr | 21 093 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 125 165 kr | 243 859 kr | 109 528 kr | 144 244 kr | 146 963 kr | 157 462 kr | 110 276 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall arbeta med och uthyra entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Marita K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MK Sjömaskiner AB för organisationsnummer?
MK Sjömaskiner AB har organisationsnummer 556858-1457 (5568581457).
Var ligger MK Sjömaskiner AB?
MK Sjömaskiner AB har sin registrerade adress Lärkvägen 9, 73437 Hallstahammar.
Vilken bransch är MK Sjömaskiner AB verksamt i?
MK Sjömaskiner AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MK Sjömaskiner AB?
MK Sjömaskiner AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.