Lorén Sweden AB
Lorén Sweden AB har organisationsnummer 559326-0952 (5593260952)
Aktiebolag • Org.nr: 559326-0952
Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskinerVästerås
Om företaget
Lorén Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77320). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 511 686 kr räkenskapsåret 2025 (784 252 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lorén Sweden AB 511 686 kr och redovisade ett resultat på 4 215 kr. Rörelsemarginalen var 3,0 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Soliditeten var 25,0 procent, under branschens median (median 50,2 procent). Kassalikviditeten var 60,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,0 procent | 12,4 procent | -2,2 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 11,6 procent | -2,0 procent till 37,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 25,0 procent | 50,2 procent | 18,5 procent till 82,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 60,4 procent | 196,9 procent | 83,1 procent till 616,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 procent | 4,1 procent | -5,2 procent till 29,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -34,8 procent | -2,5 procent | -34,3 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 512 000 kr | 1 443 000 kr | 560 000 kr till 2 554 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 501 000 kr | 222 000 kr till 679 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 349 av 750 aktiebolag inom uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner med säte i Västerås.
- Plats 2 700 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 086 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 189 122 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,8 procent | 0,5 procent | 10,1 procent | 3,0 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 0,5 procent | 9,2 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | 13,6 procent | 20,6 procent | 19,6 procent | 25,0 procent |
| Kassalikviditet | 167,9 procent | 147,4 procent | 106,4 procent | 60,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,2 procent | 5,5 procent | 50,2 procent | 3,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 276,8 procent | -50,9 procent | -34,8 procent |
| Omsättning per anställd | 424 000 kr | 1 599 000 kr | 784 000 kr | 512 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 9 000 kr | 128 000 kr | 41 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hustahöjdens Byväg 8c/o c/o Johan Lorén
72592 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av anläggningsmaskiner, terrängfordon och därtill förenlig utrustning. Bolaget ska erbjuda bemanningstjänster samt eventuppdrag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 424 298 kr | 1 598 842 kr | 784 252 kr | 511 686 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 27 kr | 55 335 kr | 66 917 kr |
| Övriga externa kostnader | 326 205 kr | 574 389 kr | 657 379 kr | 460 320 kr |
| Personalkostnader | 8 525 kr | 128 365 kr | 40 608 kr | 4 180 kr |
| Avskrivningar | 31 248 kr | 31 808 kr | 57 599 kr | 96 912 kr |
| Rörelseresultat | 33 130 kr | 8 469 kr | 79 569 kr | 15 505 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 44 kr | -4 kr | -139 kr |
| Räntekostnader | - | - | 7 523 kr | 6 313 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 33 137 kr | 8 513 kr | 72 042 kr | 9 053 kr |
| Skatt | -4 736 kr | 5 586 kr | 18 025 kr | 4 838 kr |
| Årets resultat | 37 873 kr | 2 927 kr | 54 017 kr | 4 215 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 281 252 kr | 117 218 kr | 185 727 kr | 297 992 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 281 252 kr | 117 218 kr | 185 727 kr | 297 992 kr |
| Omsättningstillgångar | 180 730 kr | 142 857 kr | 362 197 kr | 148 506 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 379 kr | 60 947 kr | 85 120 kr | 48 017 kr |
| Kassa och bank | 92 351 kr | 81 910 kr | 277 077 kr | 100 489 kr |
| Summa tillgångar | 461 982 kr | 260 075 kr | 547 924 kr | 446 498 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 62 873 kr | 53 613 kr | 107 630 kr | 111 845 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 25 686 kr | 28 613 kr | 82 630 kr |
| Årets resultat | 37 873 kr | 2 927 kr | 54 017 kr | 4 215 kr |
| Kortfristiga skulder | 107 643 kr | 96 928 kr | 340 254 kr | 245 955 kr |
| Leverantörsskulder | 19 464 kr | 1 113 kr | 13 736 kr | 506 kr |
| Skatteskulder | -4 736 kr | 13 037 kr | 16 439 kr | 7 867 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 083 kr | 82 777 kr | 290 079 kr | 238 636 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 461 982 kr | 260 075 kr | 547 924 kr | 446 498 kr |
Företrädare
- Johan L (verkställande direktör)
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lorén Sweden AB för organisationsnummer?
Lorén Sweden AB har organisationsnummer 559326-0952 (5593260952).
Var ligger Lorén Sweden AB?
Lorén Sweden AB har sin registrerade adress Hustahöjdens Byväg 8, 72592 Västerås.
Vilken bransch är Lorén Sweden AB verksamt i?
Lorén Sweden AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lorén Sweden AB?
Lorén Sweden AB hade en nettoomsättning på 511 686 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lorén Sweden AB?
Lorén Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-07-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.