Tak och Fasad Konsult i Umeå AB
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB har organisationsnummer 556883-5739 (5568835739)
Aktiebolag • Org.nr: 556883-5739
Om företaget
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Obbola. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och partihandel med virke och andra byggmaterial.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 961 343 kr räkenskapsåret 2025 (882 792 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tak och Fasad Konsult i Umeå AB 961 343 kr och redovisade ett resultat på 1 852 143 kr. Rörelsemarginalen var -16,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 99,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 8477,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,5 procent | 5,8 procent | 0,4 procent till 14,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 192,7 procent | 5,7 procent | 0,2 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,7 procent | 48,1 procent | 29,3 procent till 71,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8477,2 procent | 215,7 procent | 132,5 procent till 423,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 53,0 procent | 18,3 procent | 0,7 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 8,9 procent | 3,5 procent | -19,9 procent till 29,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 625 av 848 aktiebolag inom takarbeten av plåt.
- Plats 11 av 14 aktiebolag inom takarbeten av plåt med säte i Umeå.
- Plats 1 398 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 3 060 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 148 350 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,8 procent | 9,9 procent | 2,6 procent | -1,6 procent | -16,5 procent |
| Vinstmarginal | -5,0 procent | 9,7 procent | 2,6 procent | -1,8 procent | 192,7 procent |
| Soliditet | 60,5 procent | 66,2 procent | 63,4 procent | 62,9 procent | 99,7 procent |
| Kassalikviditet | 127,0 procent | 72,5 procent | 95,3 procent | 81,4 procent | 8477,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,1 procent | 9,8 procent | 1,8 procent | 1,6 procent | 53,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 93,3 procent | -31,0 procent | -40,3 procent | 8,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 108 000 kr | 2 141 000 kr | 1 478 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 632 000 kr | 601 000 kr | 371 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Söderqvist väg 3291342 Obbola
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggledning, entreprenad och besiktning avseende fastigheter, entreprenadjuridik, projektering och projektledning, plåtslageri- och byggnadsarbeten, försäljning av byggnadsmaterial samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 679 kr | 94 577 kr | 1 107 654 kr | 2 140 561 kr | 1 477 798 kr | 882 792 kr | 961 343 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 146 025 kr | 392 938 kr | 71 500 kr | 41 376 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 127 738 kr | 36 302 kr | 350 981 kr | 1 183 562 kr | 880 237 kr | 474 851 kr | 850 075 kr |
| Övriga externa kostnader | 140 912 kr | 191 703 kr | 183 923 kr | 151 296 kr | 153 817 kr | 117 736 kr | 155 028 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 70 606 kr | 632 021 kr | 600 978 kr | 371 185 kr | 270 830 kr | 57 049 kr |
| Avskrivningar | 53 306 kr | 41 915 kr | 53 803 kr | 33 550 kr | 33 550 kr | 33 550 kr | 57 550 kr |
| Rörelseresultat | -55 252 kr | 146 989 kr | -41 574 kr | 212 551 kr | 39 009 kr | -14 175 kr | -158 359 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 541 kr | 942 kr | 0 kr | - | 2 kr | 18 256 kr |
| Räntekostnader | 43 766 kr | 43 029 kr | 14 998 kr | 5 955 kr | 710 kr | 1 707 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 982 kr | 1 322 501 kr | -55 630 kr | 206 596 kr | 38 299 kr | -15 880 kr | 1 852 143 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | 50 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 831 kr | 0 kr | 31 798 kr | 5 735 kr | 7 378 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 982 kr | 1 320 670 kr | -55 630 kr | 174 798 kr | 32 564 kr | 26 742 kr | 1 852 143 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 3 736 159 kr | 2 182 057 kr | 2 188 254 kr | 2 154 704 kr | 2 121 154 kr | 2 087 604 kr | 2 543 054 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 886 159 kr | 1 357 057 kr | 1 363 254 kr | 1 329 704 kr | 1 296 154 kr | 1 262 604 kr | 1 325 054 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 850 000 kr | 825 000 kr | 825 000 kr | 825 000 kr | 825 000 kr | 825 000 kr | 1 218 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 203 453 kr | 1 144 543 kr | 773 522 kr | 533 573 kr | 737 981 kr | 527 340 kr | 964 705 kr |
| Kortfristiga fordringar | 167 682 kr | 875 081 kr | 587 573 kr | 74 247 kr | 331 132 kr | 62 726 kr | 626 055 kr |
| Kassa och bank | 35 771 kr | 269 462 kr | 185 949 kr | 459 326 kr | 406 849 kr | 464 614 kr | 338 650 kr |
| Summa tillgångar | 3 939 612 kr | 3 326 600 kr | 2 961 776 kr | 2 688 277 kr | 2 859 135 kr | 2 614 944 kr | 3 507 759 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 887 693 kr | 2 031 262 kr | 1 792 633 kr | 1 779 930 kr | 1 812 495 kr | 1 644 236 kr | 3 496 379 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 836 711 kr | 660 592 kr | 1 798 263 kr | 1 555 132 kr | 1 729 931 kr | 1 567 494 kr | 1 594 236 kr |
| Årets resultat | 982 kr | 1 320 670 kr | -55 630 kr | 174 798 kr | 32 564 kr | 26 742 kr | 1 852 143 kr |
| Kortfristiga skulder | 882 300 kr | 735 338 kr | 609 143 kr | 735 699 kr | 773 992 kr | 648 060 kr | 11 380 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | -788 kr | 0 kr | 137 320 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 1 831 kr | 7 855 kr | 48 475 kr | 47 286 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 882 300 kr | 724 896 kr | 599 076 kr | 683 923 kr | 530 223 kr | 642 560 kr | 780 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 939 612 kr | 3 326 600 kr | 2 961 776 kr | 2 688 277 kr | 2 859 135 kr | 2 614 944 kr | 3 507 759 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Umeå kommun bedriver verksamhet inom byggledning,entreprenad och besiktning av fastigheter,plåtslageri och byggnadsarbeten samt försäljning av byggnadsmaterial.
Har under året avyttrat koncernföretaget Fam. Olofssons Fastigheter (556999-9757)
Företrädare
- Robert O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tak och Fasad Konsult i Umeå AB för organisationsnummer?
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB har organisationsnummer 556883-5739 (5568835739).
Var ligger Tak och Fasad Konsult i Umeå AB?
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB har sin registrerade adress Söderqvist väg 32, 91342 Obbola.
Vilken bransch är Tak och Fasad Konsult i Umeå AB verksamt i?
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tak och Fasad Konsult i Umeå AB?
Tak och Fasad Konsult i Umeå AB hade en nettoomsättning på 961 343 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.