Västerbottens plåtslageri AB
Västerbottens plåtslageri AB har organisationsnummer 556895-2682 (5568952682)
Aktiebolag • Org.nr: 556895-2682
Om företaget
Västerbottens plåtslageri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Obbola. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 3 procent till 1 189 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 223 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Västerbottens plåtslageri AB 1 189 000 kr och redovisade ett resultat på 112 861 kr. Rörelsemarginalen var 12,0 procent, över branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 71,4 procent, över branschens median (median 53,0 procent). Kassalikviditeten var 349,2 procent, över branschens median (median 243,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,0 procent | 5,2 procent | 0,8 procent till 14,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 5,7 procent | 0,8 procent till 15,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 71,4 procent | 53,0 procent | 34,1 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 349,2 procent | 243,8 procent | 150,5 procent till 453,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,1 procent | 17,8 procent | 1,3 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,8 procent | 5,6 procent | -19,6 procent till 31,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 189 000 kr | 1 510 000 kr | 1 003 000 kr till 2 074 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 595 000 kr | 616 000 kr | 415 000 kr till 707 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 571 av 848 aktiebolag inom takarbeten av plåt.
- Plats 10 av 14 aktiebolag inom takarbeten av plåt med säte i Umeå.
- Plats 1 218 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 2 701 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 130 831 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 150,1 procent | 4,9 procent | 7,0 procent | 4,5 procent | 12,0 procent |
| Vinstmarginal | 48,1 procent | 4,9 procent | 7,5 procent | 4,8 procent | 12,1 procent |
| Soliditet | 97,8 procent | 91,9 procent | 85,8 procent | 64,7 procent | 71,4 procent |
| Kassalikviditet | 4468,8 procent | 1209,4 procent | 694,8 procent | 282,9 procent | 349,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,2 procent | 9,3 procent | 18,9 procent | 14,1 procent | 38,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 81,7 procent | 6,0 procent | 33,4 procent | -2,8 procent |
| Omsättning per anställd | 476 000 kr | 865 000 kr | 917 000 kr | 1 223 000 kr | 1 189 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 225 000 kr | 694 000 kr | 751 000 kr | 854 000 kr | 595 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bygränd 1891342 Obbola
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva plåtslageriverksamhet, försäljning av plåt, fastighetsskötsel, ställningsbyggnad förvaltning av lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 475 970 kr | 865 081 kr | 917 367 kr | 1 223 056 kr | 1 189 395 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 514 090 kr | 600 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 14 320 kr | 134 635 kr | 121 202 kr | 94 940 kr | 119 739 kr | 151 137 kr |
| Personalkostnader | - | 224 644 kr | 694 358 kr | 751 248 kr | 854 020 kr | 595 350 kr |
| Avskrivningar | - | 2 160 kr | 7 167 kr | 7 167 kr | 5 006 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 499 770 kr | 714 531 kr | 42 354 kr | 64 012 kr | 55 588 kr | 143 230 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 kr | 4 929 kr | 3 929 kr | 1 612 kr |
| Räntekostnader | 369 kr | 1 340 kr | -60 kr | 211 kr | 441 kr | 383 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 499 401 kr | 228 985 kr | 42 427 kr | 68 730 kr | 59 076 kr | 144 459 kr |
| Skatt | - | - | - | 9 158 kr | 15 423 kr | 31 598 kr |
| Årets resultat | 499 401 kr | 228 985 kr | 42 427 kr | 59 572 kr | 43 653 kr | 112 861 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 19 340 kr | 12 173 kr | 5 006 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 19 340 kr | 12 173 kr | 5 006 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 615 901 kr | 811 710 kr | 483 083 kr | 361 980 kr | 477 207 kr | 415 326 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 614 815 kr | 232 512 kr | 192 621 kr | 193 790 kr | 10 271 kr | 196 887 kr |
| Kassa och bank | 1 086 kr | 579 198 kr | 290 462 kr | 168 190 kr | 466 936 kr | 218 439 kr |
| Summa tillgångar | 3 640 901 kr | 831 050 kr | 495 256 kr | 366 986 kr | 477 207 kr | 415 326 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 583 901 kr | 812 886 kr | 455 313 kr | 314 885 kr | 308 539 kr | 296 400 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 034 501 kr | 533 901 kr | 362 886 kr | 205 313 kr | 214 886 kr | 133 539 kr |
| Årets resultat | 499 401 kr | 228 985 kr | 42 427 kr | 59 572 kr | 43 653 kr | 112 861 kr |
| Kortfristiga skulder | 457 000 kr | 18 164 kr | 39 943 kr | 52 101 kr | 168 668 kr | 118 926 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 763 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 9 158 kr | 33 564 kr | 59 626 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 457 000 kr | 7 859 kr | 32 943 kr | 32 943 kr | 125 104 kr | 49 300 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 640 901 kr | 831 050 kr | 495 256 kr | 366 986 kr | 477 207 kr | 415 326 kr |
Företrädare
- Johan V
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Västerbottens plåtslageri AB för organisationsnummer?
Västerbottens plåtslageri AB har organisationsnummer 556895-2682 (5568952682).
Var ligger Västerbottens plåtslageri AB?
Västerbottens plåtslageri AB har sin registrerade adress Bygränd 18, 91342 Obbola.
Vilken bransch är Västerbottens plåtslageri AB verksamt i?
Västerbottens plåtslageri AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Västerbottens plåtslageri AB?
Västerbottens plåtslageri AB hade en nettoomsättning på 1 189 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Västerbottens plåtslageri AB?
Västerbottens plåtslageri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Västerbottens plåtslageri AB någon utdelning?
Styrelsen i Västerbottens plåtslageri AB föreslog en utdelning på 240 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.